Rodina

Na velkou přestávku jsem se vždycky těšila

K dnešnímu tématu mě inspiroval jeden recept na zdravou dětskou svačinku. Tuším, že to byl karbanátek z cizrny, či něco jinak strašně zdravého. Moc by mě zajímalo, jak by to dětem chutnalo, a kde by taková svačina nakonec skončila.

Tím nechci v žádném případě zlehčovat zdravou a nutričně vyváženou stravu, ale znáte děti. Nejraději konzumují to, co je jim odepíráno, nebo dokonce zapovídáno. Určitě existují výjimky, a jestli doma takovou máte, ráda si o ní přečtu.

Vzpomínám si na svá školní léta. Maminka nám do školy mazala chleba s máslem, občas ho proložila uzeným sýrem a k tomu přidala jablko, či hrušku. Ne že bych z takové svačiny byla dvakrát na větvi, ale nikdy by mě nenapadlo hodit ji do koše, jak občas činili někteří spolužáci. I když nepopírám, že se ve třídě našla svačina, kterou jsem docela záviděla. Byl to chleba osmažený ve vajíčku, který nosila jedna kamarádka. No, to bylo něco, i když se jednalo o docela obyčejné jídlo, vždycky to třídou zavonělo a všichni jsme se mlsně olizovali.

svačina

Zlom ve školních svačinách nastal, když jsme si mohly objednat pytlíkové mléko a čerstvé rohlíky. Tomu většina dětí neodolala. Mléko tak trochu „nahradilo“ pitný režim a křupavé rohlíčky byly nad deset namazaných chlebů. Na tuhle svačinku jsme se vždycky moc těšily.

Nehledě na to, že se pytlíky s mlékem staly docela dobrým zdrojem zábavy. Ale to už je jiná kapitola, která by se spíš hodila na téma „školní lumpárny“.

Co vy a školní svačiny, milé ženy-in?

 • Zavzpomínáte si také na svá školní léta a svačinky, které vám chystala maminka? Které byly oblíbené, a které jste naopak nesnášela?
 • Vyhodila jste někdy svačinu do koše, nebo ji vyměnila se spolužačkou?
 • Záviděla jste někomu jeho svačinu? V čem byla lepší, než ta vaše?
 • Nosila jste si do školy něco k pití, nebo se na to ještě nemyslelo?
 • Specifickou kategorií byly svačiny výletové. Měly jste řízek, vařené vajíčko, nebo chleba se sádlem?

A co dnes vaše děti?

 • Co jim dáváte k svačině do školy? Vybírají si, nebo vezmou to, co jim dáte?
 • Jste přesvědčena o tom, že ji také sní? Stává se vám, že ji přinesou zpátky?
 • Jak svačinu balíte? Mají speciální krabičku, nebo používáte folii, alobal či ubrousek?
 • Co jim chystáte k pití? Vítáte školní automaty na nápoje a cukrovinky, nebo jsou spíš na škodu?
 • Dáváte jim peníze, aby si koupily svačinu podle svého gusta?

Vidíte, že otázek je spousta a možná vás v souvislosti s tímto tématem napadne ještě řada dalších.

Napište nám na téma „Školní svačina“.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Za svůj příspěvek můžete získat zdravé mlsání od BeBe

n

   
12.02.2014 - Děti - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Barbucháč [*]

  ze školních svačin mám v živé paměti právě to zteplalý čtvrtlitrový mlíko, fujtajtajbl, nemohla jsem to pozřít a neustále jsem se dohadovala s dozorující učitelkou, že to opravdu nechci a nechci a nechci.

  Dokonce jsem kvůli mlíku měla i třídní důtku. Byla jsem načapána, jak ho leju do umyvadla.

  Kluci si ho nechávali pěkně zkysnout a pak to používali jako pumySml52 ti důtku neměli, protože to chytře vynášeli ven v taškách.Sml16

  superkarma: 0 12.02.2014, 15:26:03
 2. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Rikina — #6 Aha, tak u nás volná hodina na oběd nebyla, my jsme obědvali vždy až po skončení vyučování. Pokud jsme na gymplu měli odpolední vyučování, to začínalo někdy po 14. hodině, tak jsme měli tu vyučovací hodinu předtím volno, tojo. Ale na ZDŠ si nepamatuji, že bychom měli kdy odpolední vyučování. Na 7. jsme někdy měli, obvykle tělocvik, ale po 14. hodině jsme se neučili.

  superkarma: 0 12.02.2014, 13:42:44
 3. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Já se přiznám, že si to absolutně nepamatuju Sml80 Asi jsem nějakou svačinu měla, to ano. Později jsem si ji možná připravovala i sama a na gymnáziu jsme vždycky snědly sváču spolužákovi Sml57

  Tekutiny si pamatuju - pili jsme z kohoutku Sml22

  superkarma: 0 12.02.2014, 12:22:08
 4. [6] Rikina [*]

  Pentlička — #5 U nás byla volná vyučovací hodina na oběd, a pak ještě bylo vyučování odpoledne. Sml80 Aspoň tedy na druhém stupni ZŠ to bylo běžné, jenom v pátek nebývalo odpolední vyučování, protože asi chtěl každý brzo někam jet na víkend... takže svačit v půl desáté s perspektivou, že za dvě hodiny je oběd, to teda dělal málokdo. Většina spolužáků měla o velké přestávce jiné věci na práci, než svačit. Sml57

  1. na komentář reaguje Pentlička — #8
  superkarma: 0 12.02.2014, 10:55:07
 5. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Rikina — #4 No, já jsem tedy měla hlad a svačiny jsem nosila celou školní docházku až do maturity. Snídala jsem někdy v 7 ráno a oběd jsme měli až po vyučování, což nebylo nikdy ve 12, spíš o půl druhé, takže svačinku jsem potřebovala.

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 12.02.2014, 10:46:33
 6. [4] Rikina [*]

  Asi tak do třetí či čtvrté třídy jsem měla svačiny školní - bylo to střídavě čtvrtlitr mléka v pytlíku a loupák, nebo nějaký pribiňák a loupák. Nic moc. Sml80 Navíc jsme museli sedět v lavici, prostřít si tam ubrousek a kulturně stolovat pod dohledem učitelky. Zatímco děti, co školní svačinu neměly, mohly jít ven, a konat dle svého uvážení, pokud to nebylo proti školnímu řádu. Takže jsem přemluvila máti, že už žádné svačiny nechci, a u toho jsem setrvala do konce základní školní docházky. Upřímně řečeno - na co svačinu, když je ve dvanáct oběd? Sml80 A pokud jsme měli vyučování od sedmi, byl ten den oběd už v 11 hodin, takže jíst něco ještě předtím mi připadalo vždycky zbytečné.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #5
  superkarma: 0 12.02.2014, 10:41:51
 7. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Taky jsme měli rohlíky a mléko.

  Později mi maminka mazala rohlík máslem a k tomu salám, sýr nebo šunku a jablko. Pití se za mých dob do školy nenosilo, kdo měl žízeň, napil se z vodovodu.

  superkarma: 0 12.02.2014, 09:51:48
 8. avatar
  [2] luneta [*]

  taky bych za cizrnu neděkovala.Já jedla svačiny ještě za spolužačku

  superkarma: 0 12.02.2014, 09:16:22
 9. [1] kf [*]

  Kdyby mi mamka dala k svacine cizrnovy karbanatek, tak bych ji fakt nepodekovala, cizrna ma na moje traveni dost neprijemny vliv..Sml31

  Dostavala jsem k svacine namazany chleba nebo rohlik, ovoce a kousek neceho sladkeho, k piti caj a pozdeji vodu..

  superkarma: 0 12.02.2014, 06:35:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme