Nejsou Vánoce jako Vánoce. Svátky klidu se u některých rodin mohou proměnit ve stres, chaos a zmatek. A Štědrý den může být pro někoho skoro noční můrou. Nevěříte? Přečtěte si vyprávění Terezy.

Příběh Terezy


Vánoce

Od té doby, co se nám narodily děti, nesnáším Vánoce. A nejvíc Štědrý den. Přitom jsem ho jako dítě zbožňovala, pamatuju si, jak jsem se celý den válela, dívala se v televizi na pohádky a trochu pomáhala mamce s vařením. A možná právě proto ho teď nemám ráda.

Přečtěte si také:

Protože ho mám spojený s krásnou atmosférou klidu, kdy je celá rodina doma a připravuje se na slavnostní večeři. Něco takového já totiž s rodinou neznám. My máme Štědrý den tak hrozný, že už horší být nemůže.

Začalo to, když se narodila první dcera. Manžel navrhl, že bychom mohli dopoledne zajet na návštěvu k jeho rodičům, popovídat, dát si dárky a tak, a na oběd pak k mým rodičům kvůli tomu samému. Když už budeme ve městě u mých rodičů, můžeme zajet taky k mé sestře, dát dárky jejím dětem, popovídat si… Prostě objet na Štědrý den skoro celou rodinu. Nevěděla jsem, jaké to bude, a tak jsem souhlasila.

A s jedním dítětem to ještě nebylo tak hrozné, zvlášť když jsme neměli hotové bydlení, nevadilo nám, že dorazíme domů až k večeru, dáme si večeři, dárky a půjdeme spát. Jenže od té doby nám přibyly další dvě děti, a tak je mnohem těžší všechno sbalit a načasovat, tím spíš, že dětem se od babiček nikdy nechce. Když pak vždycky večer přijedeme domů, děti jsou unavené, u stolu skoro usínají a dárky sotva rozbalí, protože jdou hned do postele.

Říkám si, že jsem byla hloupá, když jsem tento zvyk zavedla. Ale už toho mám dost. Letos to ještě necháme, jak to je, ale hned v lednu hodlám celé rodině říct, že příští Vánoce zůstáváme doma, nikam nejedeme a konečně si je užijeme. A k návštěvám využijeme další dva svátky. Máme už hotový a pohodlný domek, takže vlastně mohou klidně všichni přijet k nám.

Naštěstí s tím manžel souhlasí, jinak nevím, jak bych si to prosadila. Ale možná bych to udělal i tak - prostě takový cestovní maraton už absolvovat nebudu. Vánoce jsou svátky klidu, ne?

Další články:

Reklama