Taky máte pocit, že až příště uslyšíte „Néséem váam nóvíinýy“, začnete nahlas ječet? Nebojte se, to není projev cynismu, ale zdravého pudu sebezáchovy. A nejste v tom sami!

Vždycky, když se setkám se slovním spojením „poezie Vánoc“, naskočí mi v hlavě vzpomínka na moji nejmilejší středoškolskou učitelku češtiny. Byla oblíbená, protože nevyžadovala oslovení „soudružko". Sedávala na katedře, houpala nohama (byla drobné postavy) a po nepozorných házela zmačkanými papíry. Měla jediné citlivé místo – nesnášela klišé. Když někdo při zkoušení vykoktal, že autor popisuje „hrůzy války“, šel si sednout s pětkou. Z „poezie Vánoc“ by paní učitelku nejspíš rovnou ranila mrtvice.

multikomplex - 3 - nám umožňuje

Někdy mám pocit, že i naši obchodníci by zasloužili pětku. Postupně se jim podařilo zošklivit nám skoro všechny symboly, které činily Vánoce tak vzácnými a zázračnými. Koledy jsou prosté písně, jejichž účinek je založen na citovém prožitku a kouzlu okamžiku. Když jsme nuceni poslouchat je dvacetkrát denně v každé sámošce, stanou se z nich stupidní odrhovačky. A kde máme vzít chuť zdobit svůj byt, když nás barevné řetězy a koule ve výlohách otravují už od konce října?

Na útěku

Samozřejmě, do práce chodit musíme a na nákupy taky. Přesto existují tajná místečka, kam za námi rolničky ani Santa Claus nemůžou, a činnosti, při kterých na všudypřítomné sváteční třeštění radostně zapomeneme.

Zajděte si do muzea! Čeká tam na vás ticho, trochu zaprášené přítmí a kosti pravěkých tvorů, kteří žili o hóódně dřív, než se narodil Ježíšek. Touhle dobou tam nejspíš budete se stařičkým kustodem sami. Žádná blikající světýlka, žádné slevy. Jen důvod k zamyšlení: z čeho jsme vznikli a jak to s námi asi dopadne?

Vypravte se na koncert skupiny, která frčí. Třeba Chinaski, Tata Bojs, Tři sestry nebo Monkey Business… Jestli se úplně přesně neorientujete, nechte se poučit svými dětmi nebo kamarády. Ručíme vám za to, že mezi „hustými“ teenagery si na poezii Vánoc ani nevzpomenete!

Pusťte si „Život Briana“ nebo jiný film od Monty Pythonů. Nenapodobitelný černý humor této britské skupiny je nejlepším protilékem proti kýči a sentimentu. Nic jim není svaté, posvátné ikony křesťanské civilizace nevyjímaje. Budete se smát, až vám potečou slzy.

Jděte na ryby. Pokud se mezi vašimi přáteli nějaký ten rybář najde, překvapte ho nabídkou, že půjdete s ním. Břeh rybníka v prosincovém časném ránu je tím nejklidnějším místem na světě. Většina rybářů stejně nechodí k vodě kvůli rybám, ale kvůli duševní rovnováze, kterou tam načerpají. Zkuste to jako oni!

Po městě noste walkmana. Když si do sluchátek pustíte Deep Purple, nemají pastuškové šanci. Vytvořte si svůj vlastní uzavřený svět, kam komerce dolehne jen vzdáleně (při přecházení ulice se ale radši na chvíli „vynořte“).

Dopřejte si výlet do exotických krajů. Úplně zbytečných čtyřicet tisíc na letenku asi nemáte, večeři v orientální restauraci ale určitě zvládnete. Čím neobvyklejší, tím lepší! Pochutnejte si na sushi, krevetách nebo kari a poslouchejte k tomu orientální hudbu. Thajsko, Indie, Čína, Barma… hlavně, aby šlo o zemi, kde neslaví Vánoce!

Pryč z davu!

V předvánočních tlačenicích pociťují někdy příznaky agorafobie (= panický strach ze shromáždění většího množství lidí) i ti, kteří za normálních okolností takovými problémy netrpí. V obchodním domě nebo na tržišti skutečně často dochází k situaci, kdy jsme obklopeni jinými lidskými těly těsně ze všech stran. K pocitům a myšlenkám jako „nemůžu uniknout!“, „co kdyby teď začalo hořet?“, „nemůžu dýchat“ apod. je jen krůček, nemluvě o koncentraci tělesných pachů a voňavek, ze kterých se slabší povaze snadno udělá na omdlení. Chcete-li se těmto „příjemnostem“ pokud možno vyhnout:

·         Nakupujte mimo špičky. Nejlepší je přijít do obchodu hned po otevření, případně v brzkých odpoledních hodinách (14 – 15 hod.).

·         Odložte svrchní oblečení. Pokud víte, že v obchodním domě strávíte hodinu či víc, nechte kabát v autě, v šatně nebo jej nechte za drobný bakšiš v úschově toaletářce. Přehřátí může nástup paniky urychlit.

·         Žvýkejte. Žvýkačka pomáhá uvolnit strnulé obličejové svaly i psychické napětí (to platí i o jiných stresových situacích).

·         Na nákupy jen v dobré formě. Do městské džungle se vydejte pouze v den, kdy na to máte chuť a cítíte se plní energie. V opačném případě zvolte muzeum.

 

 

Reklama