Myslíte, že to není možné? Ale ano, i v turistických mapách se najdou chyby, nebo jsou neaktuální. Na špatné značení, které nás nedovedlo k cíli, jsme poslední dobou narazili dvakrát. Vám se to nikdy nestalo?

mapa

Chodíte nebo jezdíte na výlety? Jezdíte po známých cestách a trasách, nebo vás baví objevovat nové? Pak se asi neobejdete bez turistické mapy. Ale!

Mohla jste se vždycky spolehnout na to, že vás dovede zdárně do cíle?

Už se vám stalo, že vás nasměrovala úplně opačným směrem?

Dostala vás dokonce do slepé uličky?

Hodně otázek, co?

Dobře, dopovím vám na ně sama: Ne, ne, ano!

Vy třeba brázdíte českou krajinu na horských kolech, my jsme si oblíbili turistiku koňmo. Přiznám se, že oproti kolu to má své výhody. Nedřete se do kopce, ale jste vyneseni, projdete i tam, kde kolo musíte vést, sám kůň vás dostane správným směrem, když zabloudíte. A jsme u toho. Pouze v případě, když se vracíte domů. To má naprosto neomylný orientační smysl a vezme to klidně nejkratší cestou. Ale když jdete směrem od domova, a hledáte nový cíl, kůň se spoléhá na vás. Proto si bereme turistickou mapu.

Ale že by byl na ni spoleh?

Nejbližší okolí už máme prozkoumané a láká nás objevovat nové, vzdálenější cíle. Vydáváme se i na celodenní výlety, takže se snažíme hledat trasy, které jsou ke koňským nohám milosrdné. Žádné tvrdé asfaltky, ale lesní a polní cesty. Podle toho plánujeme trasy.

Zrovna minulý víkend jsme se vypravili na krásný výlet. Cesta podle mapy ideální. Vedla lesem, jen pár metrů po silnici, pak podél říčky, po loukách a přes ovocný sad. No, to bude paráda. Slunce pálilo a bylo horko. Utěšovalo nás, že značky vedou stále k sadu a my se brzy zchladíme v jeho stínu. Měli jsme za sebou asi deset kilometrů a před sebou onen vysněný sad.

Vzali jsme to k němu cvalem, ale už zdálky bylo zřejmé, že neprojedeme. Byl obehnaný plotem. Úplně novým, takže se nestačila vytyčit nová trasa. Kdybychom to chtěli objet, přidáme si v tom pařáku dalších x kilometrů, bez záruky, že nenarazíme na jinou nepřekonatelnou překážku.

Zklamáni, ale k velké radosti koní jsme to obrátili zpět.

Bohužel to nebylo první bloudění. Jednou nás značky vedly místo doleva, doprava a my najeli zbytečně několik kilometrů navíc, a stejně jsme do cíle nedorazili. To je fakt k vzteku.

Jaké máte zkušenosti vy, milé ženy-in? Už se vám něco podobného stalo?

Reklama