.

Na turistické mapy není spoleh

Cestování

Na turistické mapy není spoleh

Myslíte, že to není možné? Ale ano, i v turistických mapách se najdou chyby, nebo jsou neaktuální. Na špatné značení, které nás nedovedlo k cíli, jsme poslední dobou narazili dvakrát. Vám se to nikdy nestalo?

mapa

Chodíte nebo jezdíte na výlety? Jezdíte po známých cestách a trasách, nebo vás baví objevovat nové? Pak se asi neobejdete bez turistické mapy. Ale!

Mohla jste se vždycky spolehnout na to, že vás dovede zdárně do cíle?

Už se vám stalo, že vás nasměrovala úplně opačným směrem?

Dostala vás dokonce do slepé uličky?

Hodně otázek, co?

Dobře, dopovím vám na ně sama: Ne, ne, ano!

Vy třeba brázdíte českou krajinu na horských kolech, my jsme si oblíbili turistiku koňmo. Přiznám se, že oproti kolu to má své výhody. Nedřete se do kopce, ale jste vyneseni, projdete i tam, kde kolo musíte vést, sám kůň vás dostane správným směrem, když zabloudíte. A jsme u toho. Pouze v případě, když se vracíte domů. To má naprosto neomylný orientační smysl a vezme to klidně nejkratší cestou. Ale když jdete směrem od domova, a hledáte nový cíl, kůň se spoléhá na vás. Proto si bereme turistickou mapu.

Ale že by byl na ni spoleh?

Nejbližší okolí už máme prozkoumané a láká nás objevovat nové, vzdálenější cíle. Vydáváme se i na celodenní výlety, takže se snažíme hledat trasy, které jsou ke koňským nohám milosrdné. Žádné tvrdé asfaltky, ale lesní a polní cesty. Podle toho plánujeme trasy.

Zrovna minulý víkend jsme se vypravili na krásný výlet. Cesta podle mapy ideální. Vedla lesem, jen pár metrů po silnici, pak podél říčky, po loukách a přes ovocný sad. No, to bude paráda. Slunce pálilo a bylo horko. Utěšovalo nás, že značky vedou stále k sadu a my se brzy zchladíme v jeho stínu. Měli jsme za sebou asi deset kilometrů a před sebou onen vysněný sad.

Vzali jsme to k němu cvalem, ale už zdálky bylo zřejmé, že neprojedeme. Byl obehnaný plotem. Úplně novým, takže se nestačila vytyčit nová trasa. Kdybychom to chtěli objet, přidáme si v tom pařáku dalších x kilometrů, bez záruky, že nenarazíme na jinou nepřekonatelnou překážku.

Zklamáni, ale k velké radosti koní jsme to obrátili zpět.

Bohužel to nebylo první bloudění. Jednou nás značky vedly místo doleva, doprava a my najeli zbytečně několik kilometrů navíc, a stejně jsme do cíle nedorazili. To je fakt k vzteku.

Jaké máte zkušenosti vy, milé ženy-in? Už se vám něco podobného stalo?

   
30.08.2011 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [6] Matylda74 [*]

  Turistické ještě ujdou, horší jsou katastrální mapy, to jsou snad nejméně přesné

  superkarma: 0 29.09.2013, 21:12:12
 2. [5] Zdenecka [*]

  na turistické mapy je spoleh, ale to si člověk musí koupit kvalitní mapy a pak se v nich naučit správně hledat

  superkarma: 0 27.08.2013, 09:07:11
 3. [4] Dana Haklová [*]

  Alenka0010 — #3 Kdyby nám nebylo líto koní, tak se tam také nějak dostaneme, ale muselo by se to obejít po silniciSml68

  superkarma: 0 30.08.2011, 10:08:23
 4. avatar
  [3] Alenka0010 [*]

  Stalo se nám to několikrát, ale my si vždycky nějak poradíme, ještě se nám nestalo, že bychom nedorazili do cíle.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #4
  superkarma: 0 30.08.2011, 09:40:09
 5. [2] Dana Haklová [*]

  Rikina — #1 Děkuji za vyčerpávající přednášku Sml30Kdybych se na mapu blbě koukala já, tak bych to ještě pochopilaSml57, ale přítel je zkušený cestovatel a v mapách se vyzná. Chyba byla opravdu v mapě, ale i to se může stát.

  superkarma: 0 30.08.2011, 09:26:43
 6. [1] Rikina [*]

  Samozřejmě že turistické mapy nejsou aktuální - podklady pro mapy se v terénu jaksi nezpracovávají každý týden. Sml80 Taky připravit mapu do tisku nějakou chvíli trvá, a tak zákonitě život přináší změny. S tím se prostě musí počítat. Hodně značených turistických cest doznalo změn proto, že vedly přes něčí soukromý pozemek, který změnil majitele, a ten jej nechal oplotit, nebo odstranil značky s tím, že nechce, aby mu tam chodili lidi. To se může stát ze dne na den a těžko z toho vinit mapu, nebo značkaře turistických tras. Naopak já ty lidi, co malují značky v terénu, upřímně obdivuju, a jsem ráda, že se vůbec najde  dost lidí, co to jsou ochotni dělat, ono to fakt není legrace. A musím konstatovat, že se mi nikdy nestalo, aby mě mapa zavedla na opačnou stranu ( to nemůže být chyba mapy, ale jen uživatele, co na ni blbě kouká Sml57 ), zato mi mockrát pomohla ve zcela neznámém terénu, kde třeba ani značené trasy nebyly. Takže já vydavatele map chválím, a dávám palec nahoru Sml67 a druhej pro značkaře. Sml67

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #2
  superkarma: 0 30.08.2011, 00:15:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme