Použití klaksonu a efektivita tohoto druhu upozornění je, zdá se, diskutabilní. Je docela klidně možné, že upozorněním hlasitého zvuku klaksonu, byť jste v právu, uděláte více škody než užitku. Jako v případě, popsaném v článku.

klakson

Paní se táhla celé nábřeží jako „sejra po vratech“.

Kdyby v ten moment seděl se mnou v autě muž, na kterého bych chtěla zapůsobit svým neodolatelným šarmem a ženskou něhou, jistě bych nezabodovala. Patrně by vyhodnotil, že dlaždič je proti mně profesor bontonu. Nedivte se. Jeden spěchá a pokládá za úspěch, když se mu podaří projet semafor v koloně. Každý si pospíší s rozjezdem, aby ti za ním ještě stihli projet.

Ne tak paní před námi.

Její reakce na rozjetí auta před ní měly prodlevu vždy asi půl minuty, takže, díky této náně, a nazvala jsem ji postupně i celou faunou, jsme nikdy nic neprojeli. Semaforů je na nábřeží opravdu mnoho za sebou. Jeden jouda, a hned je kolona dvakrát taková. Pohled do zpětného zrcátka mě na chvilku pobavil. Pán mocně gestikuloval, předkláněl se a zase zakláněl, jako když tělem pocitově popoháníte oblíbeného závodníka. Čekala jsem, že muž vystoupí a půjde ji postrčit kupředu rukama. Měla jsem sto chutí na dalších světlech upozornit tu brzdu klaksonem, že naskočila zelená, aby se rozjela dřív, než tam bude ZASE červená. Ale odolala jsem.

Ne tak pán za mnou.

„Ty vole, vona eště telefonuje, blbka!“ povídám nahlas sedadlu vedle sebe před světly u Kaprovky. Pán za mnou mě předjel. Udělala jsem mu místo. Očekávala jsem, že teď už fakt vystoupí a že si dělá prostor, aby neběžel tak daleko. Ale kdepak. Přišel na to stejné, na co já, ale on byl akčnější. Chtěl zachránit zdraví všech v koloně.

Jakmile naskočila zelená, zatroubil tak mocně, že paní patrně vyhodnotila, že za ní jede parník.

Rozhodně přesně tak zareagovala. Prudce vyrazila směrem kupředu. Pán radostně vyrazil za ní. Jen na chvilku. Vinou její špatné a hlavně překotné manipulace se spojkou jí auto v ten moment chcíplo a ona v záchvatu paniky mocně dupla na brzdu. Jestli pán toužil tuto paní osobně poznat, pak se mu to povedlo.

Svým vozem k ní nastoupil kufrem.

Už mi nevadilo, že nestihnu zprávy. Nestihla jsem ani film od osmi. Doprava na křižovatce akčně zkolabovala. I pán měl před kolapsem. Řvala jsem smíchy v autě, když tento muž vyletěl a několikrát, sledován užaslými pohledy všech na dohled, oběhl oba vozy. Pochopila jsem. Bylo to proto, aby paní ušetřil, neb jinak by ji nejspíš vytáhl z auta a naplácal.

A ponaučení?

NA TROUBY NETRUBTE!

Reklama