Bezplatné orientační měření zraku a možnost konzultací s očními odborníky nabídne po celý čtvrtek speciální stanoviště v nákupním centru Chodov. Na tento den, na 11. října totiž letos připadá Světový den zraku. Na nebezpečí podceňování preventivních prohlídek očí u odborníků upozorňuje osvětová kampaň Zrak pro život, jejíž součástí je právě čtvrteční bezplatné měření, které se koná již třetím rokem. Měřicí stanoviště bude opět v prostorách nákupního centra na čtvercovém náměstí v přízemním podlaží, u východu směrem do sídliště. Řadu praktických informací a seznam odborníků, u nichž lze podobné vyšetření absolvovat, zájemci také najdou na www.zrakprozivot.cz.

Lidé totiž podle oborníků nevěnují stavu svých očí přiměřenou pozornost a podceňují prevenci. Ukázala to i orientační vyšetření zraku organizovaná společností Johnson & Johnson Vision Care posledních dvou letech, kde výsledky naznačují, že 44 procent lidí nebylo na prohlídce očí u odborníka posledních pět nebo více let. Celkem 50 procent respondentů prohlásilo, že žádnou korekci zraku nemá. Následné orientační měření zraku však ukázalo, že polovina z těchto lidí ale nějakou korekci zraku potřebuje. Průzkum se konal ve vybraných firmách v České republice a na Slovensku a účastnilo se ho celkem 428 osob.

Hlavním symbolem preventivně osvětové kampaně Zrak pro život je variace na tzv. optotyp - tabulku s písmeny různých velikostí, nejznámější symbol vyšetření zraku. Na billboardech a dalších velkoplošných venkovních plochách po celé republice se ve formátu optotypu lidé dočtou klíčové myšlenky osvětové kampaně: „Oční vyšetření vás bolet nebude“, „Svoje oči používáte každý den, nechte si je vyšetřit každý rok“ nebo „15 minut může zachránit vaše oči na celý život“.

Součástí osvětové kampaně jsou i nově vytvořené webové stránky www.zrakprozivot.cz. Obsah stránek vznikl ve spolupráci s očními odborníky. Stránky www.zrakprozivot.cz nabízejí řadu užitečných informací o očích, jejich fungování, výživě, dále zdraví zraku, péči o zrak, ale i o vadách zraku, jako je například krátkozrakost nebo astigmatismus a možnostech jejich korekce. Zájemci se také dozvědí, co obnáší oční vyšetření, a najdou zde seznam vybraných specialistů, kde ho mohou absolvovat.

Odbornou záštitu nad osvětovou kampaníZrak pro život převzaly profesní organizace odborníků specializujících se na zrak – Česká kontaktologická společnostSpolečenstvo českých optiků a optometristů.

Reklama