Na svatého Martina zima u nás začíná: praví jedno české pořekadlo. Kolem 11. listopadu se objevuje první sníh, poselství zimy tak přináší svatý Martin na bílém koni. Projede i bránou moravského krasu - Blanskem.

11. listopad byl a je významným dnem po mnoha stránkách. Když skončila práce na polích, čeledíni a děvečky mohli opustit službu a do nové nastoupit až na Nový rok. Dostávali roční mzdu a pořádali slavnosti. Upekla se „martinská husa“ a slavilo se. Další tradicí je také „otevírání Svatomartinských vín“ přesně 11. listopadu v 11. hodin.

11. listopadu je prostě mnoho důvodů ke slavení

Slavnostní akce probíhají po celé republice, v Čechách i na Moravě. My vás pozveme na Moravu, do města Blanska, které je nazýváno bránou Moravského krasu. A tou bránou projede už popáté svatý Martin na bílém koni. Oslavy vítání svatého Martina tu pak potrvají celý víkend.

kun

Blansko přivítá příjezd svatého Martina. Slavnostní víkend 11.–13. listopadu 2011

Svatý Martin na bílém koni má podle pranostik přivézt sníh. A v Blansku jej už po páté přivítají s náležitou poctou. Nejen jako posla zimy, ale především jako blanenského patrona.

Víkendový program začíná dnes 11. listopadu

Tedy přesně na svatého Martina. Ve čtyři hodiny odpoledne vychází světýlkový pochod do kostela svatého Martina.

Hlavní dění oslav bude v sobotu 12. listopadu

V jedenáct hodin odpoledne Svatý Martin na bílém koni vyrazí se svou družinou na průvod městem od kostela k zámku, ve kterém proběhne bohatý kulturní program. Na diváky čekají hudební vystoupení dobové muziky, folklor, rytířský turnaj či šermířské vystoupení. Řemeslné a rukodělné výrobky nabídnou prodejci na dobovém jarmarku.
V šest večer zakončí celodenní zábavu tradiční ohňostroj. V sobotu večer vystoupí v Dělnickém domě skupina Olympic, v Katolickém domě se budou konat Martinské hody s živou hudbou.

prruvod

maly

V neděli 13. listopadu oslavy pokračují

V neděli se oslavy přesunou především do kostela svatého Martina, kde ráno při slavnostní bohoslužbě vystoupí chrámový sbor Martini band. Po obědě kostel rozezvučí varhanní koncert.
Víkendové oslavy pak zakončí převážně rodiče s dětmi v zámeckém parku, odkud v šest večer vypustí létající lampiony se vzkazy pro svatého Martina.

martinek

Podrobné informace o programu naleznete na www.blansko.cz/kultura

Přijeďte se společně s námi podívat do Blanska, do brány moravského krasu, jak jsou zde na příjezd svatého Martina přichystáni.

A pokud to máte daleko, doma určitě neseďte. Svatomartinská husa potřebuje spláchnout. :)

Kudy do Blanska

Město Blansko se nachází v jihomoravském kraji. Leží v údolí řeky Svitavy, 19 km severně od Brna.

maoab

podrobnamala

Dostanete se sem po silnici i po železnici.
Více informací o dopravě na: www.idos.cz

zdroj fotografií: Blanenská informační kancelář „Blanka“

 

 

Reklama