V rodině čtenářky Lissey peče husu babička, která má starou troubu a velký pekáč, kam se vejde i nádivka a jablka. Sbíhají se mi sliny, ještě že je čas oběda!

Úplně si to představuju, milá Lissey, stůl a na něm velký pekáč s husou, knedlíky, zelí... To musí být dobrota. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Pocházím ze Šumavy a tam častokrát svatý Martin na bílém koni přijížděl daleko dříve, než jedenáctého listopadu. Vím, že k tomuto dni se vztahuje pranostika, že je pravděpodobné, že toho dne může začít sněžit. Svatý Martin, ještě než se stal svatým, byl obyčejný římský voják, který se v mrazivém dni rozdělil se žebrákem o svůj plášť. Proto je také patronem vojáků, chudáků, ale také hus, což je tak nejlepší stránka celé této události. Husu u nás peče babička. Umí to jednoznačně nejlépe, má skvělou starou troubu a obrovský pekáč, kam se vejde také nádivka a jablka, se kterými se husa u nás peče. My se jako rodina scházíme poměrně často a pravidelně, takže svátek svatého Martina je jen další skvělou záminkou, proč se sejít. Navíc nejen my lidé, ale také všechna naše zvířátka se těší na zbytky z pečínky. Akorát synovec Martin - vegetarián se neúčastní... ten ochutnává svatomartinské víno a přikusuje tofu. Posilněni a najedeni také lépe snášíme studené počasí a i případný sníh. Těšíme se na adventní čas a pak na vánoce. Ať už se sněhem nebo bez, Martina vítáme také proto, že máme několik Martinů v rodině a je co slavit.

Lissey

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dneška je: Svatý Martin

  • Znáte tuto tradici?
  • Co o ní víte?
  • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
  • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
  • Chutná vám pečená husa?
  • A těšíte se na sníh?

O tom všem si dnes budeme povídat. Těším se, že mi zase napíšete. A pro jednu z vás mám za odměnu připravený dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je MARTIN. Pěkný den!

martin

Reklama