Za druhým nejstarším smrkem se tentokrát vydáme k Plešnému jezeru. Právě na tomto, milovníky přírody hojně navštěvovaném místě, byl nedávno pouhou náhodou objeven památný smrk. A to ne jen tak ledajaký, v tehdejším šumavském pralese začal růst před více než 559 lety.

jez

Tento dědeček mezi dlouholetými stromy tedy pamatoval už objevení Ameriky. Přežil mnohé - první i druhou světovou válku, změnu režimů, za oběť padl až kůrovci. Sen každého dendrologa si dnes můžete prohlédnout i vy!

Krátce po jeho objevení byla na zážitkové trase okolo Plešného jezera, nad pařezem smrku, vztyčena informační tabule, která návštěvníkům bude připomínat sílu a stáří šumavské přírody. „Upravené výřezy z kmene tohoto historického smrku si budou moci prohlédnout návštěvníci informačních středisek Správy NP Šumava v Nové Peci, Kašperských horách, Stožci, Kvildě, Alžbětín, na vimperském zámku a v administrativní budově Správy Národního parku Šumava ve Vimperku,“ řekl Jiří Mánek ze Správy NP Šumava.

Přímo v lese u Plešného jezera, nebo na některém z uvedených míst, tak můžete sami z letokruhů posoudit, jaký měl smrk těžký život. V jakých obdobích se mu dařilo, a kdy pouze živořil pod korunami svých starších příbuzných. Za druhým nejstarším smrkem Šumavy se vypravíme k ledovcové perle Šumavy - Plešnému jezeru.

Jak se k němu dostanete?

K tomuto populárními místu se můžete vypravit z Nové Pece, odsud se vydáme po žluté trase tzv. jelení stezkou. O něco kratší sedmikilometrová procházka vás čeká, když vyrazíte k Plešnému jezeru již z osady Jelení. Stezka lemuje celou trasu jedné z nejznámějších šumavských pamětihodností - Schwarzenberského kanálu až k jeho vstupnímu portálu. Ten bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Zde odbočíme po zelené na Říjiště, kde je možno naplnit hladové břicho v sezonním bufetu. Pokračujeme dál po zelené, až dojdeme k okraji Kamenného moře. Příroda si zde nevšedně pohrála s plekejnštenskou žulou, rozpukaná skaliska jsou dnes prorostlá kosodřevinou, břízou a smrkem. Když přejdeme přes kamenné moře, staneme přímo na hrázi Plešného jezera.
Právě zde se nachází jedno z nejcennějších přírodních území na Šumavě - pralesovitý komplex. Nezbývá než následovat žlutou značku a vystoupáme na vrchol Plechého. Odsud se můžeme pokochat pohledem na rakouskou stranu Šumavy. Pak již nezbývá než se po okružní stezce vrátit zpět na začátek naší stezky.

Zdroj a foto: NP Šumava

Další podzimní tipy na výlety na Šumavu:

Reklama