sumava

Každý zná naši největší řeku Vltavu. Věhlasného skladatele Bedřicha Smetanu dokonce inspirovala k sepsání dnes světoznámého hudebního díla. S jejím vznikem to ale vůbec není jednoduché. Malý pramínek čiré vody musí razit dlouho cestu, aby se z něj stal silný proud jménem Vltava. Poté co se protáhne skalisky na zemský povrch, ještě to není žádná řeka, jenom stružka jménem Černý potok, protože vyvěrá přímo pod černou horou. Jméno Teplá Vltava dostává teprve, když proteče kolem Kvildy. Za dalších asi 30 km se spojí s německou řekou Studená Vltava, aby společně vytvořily mocný proud.

vltavaPramen Vltavy najdete na Kvildsku. Je to kouzelný kout Šumavy plný hlubokých smrkových lesů a rašelinišť. „Kvildsko patří do první zóny Národního parku Šumava a chrání ho statut přírodní památky. Prameniště Vltavy je upraveno tak, aby se k němu návštěvníci snadno dostali, nechybí zde ale informační tabule, které prozrazují taje z přírody i historie místa,“ říká Jiří Mánek, náměstek ředitele správy NP Šumava. K prameni Vltavy dorazíte, pokud se vydáte po modré stezce starým smrkovým porostem pralesního typu. Jen pár kroků odtud po červené můžete navštívit německé sousedy. Původní německé obyvatelstvo této oblasti, které se říká Bučina (Buchwald), bylo po válce násilně odsunuto a život v oblasti zaniknul. I tak ale stojí zato ji navštívit a nasát tamního ducha. Pokud je hezky, můžete dohlédnout až na vrcholky Alp. Značená trasa měří přibližně 17 kilometrů a vycházkovou chůzí vám zabere kolem 5 hodin. Vydat se k pramenům můžete pěšky nebo na kole a v zimě i na běžkách.

Praktické informace:

sumavaPříjezdové a výchozí místo: Kvilda (centrální část NP Šumava)
Trasa: Kvilda - Prameny Vltavy - Bučina - Kvilda (v obou směrech)
Značení: modrá - červená - zelená TZT
Délka: 17 km, 5 - 6 hod
Náročnost: střední
Převýšení: cca 250 m
Nejvyšší bod: Pod Stráží 1308 m n. m.
Občerstvení: Kvilda
Přístup: pěšky, na kole, na běžkách

Poznámka: červen - září jezdí tzv. Zelené autobusy na lince Kvilda - Bučina, s připojením na autobusy do NP Bavorský les. Ještě je stihnete!

Autor foto: Josef Štemberk

Reklama