Povídání plné lásky a pohody nám poslala čtenářka Tina5. A s ním také dnešní vánoční téma skoro ukončíme. Bylo toho dneska hodně, a já jsem moc ráda, že jste si udělaly čas a napsaly nám. Děkuju.

Milá Tino5, úplně si představuju, jaká je u vás o Vánocích pohoda... Moc Vám děkuju, že jste napsala, a přeju Vaší rodině krásné vánoční svátky. Hezký den!


Milá redakce, krásný předvánoční čas.

Všude vrcholí přípravy na nejkrásnější svátky v roce. My jsme s dcerkami doklidily a máme polední relax. Prázdniny a klid si opravdu užíváme.

Co děláme na Štědrý den? Stromeček nám přinese Ježíšek v noci na 24. 12. aby Štědrý den byl klidnější. Tento zvyk jsem si přinesla z dětství. Akorát už stromek nezdobím já, ale starší dcerky. Ta nejmladší se moc těší, zda nám Ježíšek přinese stromeček a jde raději dřív spát a moc se těší. A ráno je první, která stromeček objeví, všechny nás vzbudí a má velikánskou radost. V očích má právé jiskřičky radosti a těšení na Štědrovečerní návštěvu Ježíška.

Televizi doma máme, ale přikrytou a nepoužíváme ji, tudíž máme mnohem více času na sebe. Pohádek se ale nezříkáme, jen posloucháme v rádiu, čteme si, vyprávíme. Na Štědrý den už máme takový zvyk, že tu obejdeme a navštívíme naše „tety a strejdy“. Jsou to staří lidé, kteří nikoho nemají nebo mají příbuzné daleko, upeču každému vánočku, nabalíme cukrovíčko a nějaký dáreček pro každého a jdeme na besedu. Holčičky jim říkají teta strejda a když jsem k nim poprvé přišla s nejmladší dcerkou po šestinedělí, pan prohlásil: „Přišla k nám naše nejmladší vnučka.“ Hrkly mi slzy do očí, ale ono to tak prostě je.

K obědu je zelňačka, kdo se nechce úplně postit. Odpoledne připravíme cukroví na stůl, nazdobíme kuchyň, svátečně prostřeme stůl, holčičky si dokáži úžasně vyhrát a vše pečlivě připravují a vzájemně se doplňují. Na cukroví se opravdu těšíme, během pečení nemlsáme, po postu víc chutná, takže si opravdu první cukrovíčko vychutnáme po Štědrovečerní večeři. Snadné to není, ale pocit je to úžasný. Když jsem byla malá, děti jsme mlsat mohly, tak curkoví trošku ztratilo kouzlo.

Pak se holčičky zamknou v koupelně a připravují se na večer, Ježíšek stihne nanositi dárky, do obýváku už nikdo nechodí a jelikož je zhasnuto, dárky vidět nejsou. Usmažím kapra, který nesmí k večeři chybět spolu se salátem. Ani rybí polévka nesmí scházet, holčičky se mě už tři týdny ptají, zda uvařím rybí polévku. Do polévky peču z listového těsta malé rybičky a ty mají holčičky nejraději. Po večeři si s tatínkem k cukrovíčku uděláme presso a holčičky nám jako každý rok připravují překvapení. Překvapení budem, i když tu denně slyším, jak cvičí na klavír koledy. :-) A pak dojde i na dárečky, povídání, hraní a užívání si dárečků. Moc se těším.

Jsme věřící, takže Půlnoční Mše svatá je pro nás vrcholem Štědrého večera. S tatínkem už začaly jezdit starší dcerky, moc se těší, je to krásné, vznešené a úžasná atmosféra.

Krásný den přeje Tina5

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne: Vánoce

  • Jaké vánoční zvyky dodržujete?
  • Co děláte k večeři?
  • Kdy zdobíte stromeček?
  • Díváte se na pohádky?
  • Chodíte na půlnoční?
  • Máte nějaké zajímavé vánoční historky?

Prosím, další příspěvky už neposílejte! Jedna z vás zanedlouho získá Dárkový balíček Anti-stres (péče o pleť), kde je Denní krém 30 ml, Lotion 60 ml a Odličovací mléko 60 ml od firmy Les Fleurs Bach.

balik

Reklama