Domácnost

Na skvrny s rozumem

Znáte ten neodbytný pocit marnosti, vzteku i bezmoci, když se vám vaše dítko vrátí z venkovních her místo v čisté teplákové soupravě v jakémsi neidentifikovatelném kusu hadru, který opravdu jen hodně zdánlivě připomíná původní oblečení.

Pokud máte to štěstí, že váš potomek dorazil v teplákovce celé, odpadá problém se šitím a rovnou se můžete pustit do likvidace nejrůznějších skvrn. A že děti jsou ve svých hrách opravdu vynalézavé. Dokážou na svém oblečení zachytit snad od každé věci, kterou venku potkají, alespoň malý vzorek.

Pokud selhávají klasické prostředky, zkuste s námi staré babské rady.

Skvrny od trávy - znečištěné místo přetřete citronem, nechejte působit a poté vyperte.

Skvrny od bláta - nechejte vyschnout, nasucho vykartáčujte a potom normálně vyperte v běžném pracím prostředku.

Skvrny od asfaltu - větší množství seškrábejte tupým nožem, poté potřete lihem nebo benzínem a vyperte. Tady však většina zaručených způsobů zpravidla selže, takže bych raději volila odborný zásah některé z čistíren.

Skvrny od krve - Čerstvé skvrny namočte do studené vody a vyperte s mýdlem. Teplota vody nesmí překročit 35 stupňů, při vyšší teplotě se skvrny srazí a stanou se neodstranitelnými.

Nejen “dárečky” z venku nás mohou naši nejmenší obdařit. Spousta nejrůznějších nehod se přihodí i doma.

Skvrny od vína - postižené místo ihned posypte kuchyňskou solí nebo zakapejte citronovou šťávou. Starší skvrny namočte do horkého mléka a poté vyperte v běžném pracím prostředku.

Skvrny od kávy - Ihned vyperte ve vlažné vodě se saponátem. Barevné skvrny, které nepustí, pak potřete 3procentním roztokem peroxidu vodíku.

Mastné skvrny - Místa znečištěná tukem nebo olejem zasypte dětským zásypem a vykartáčujte. Rozhodně místo nežehlete, jinak bude flek zdobit tričko či zánovní ubrus navždy.

Skvrny od vosku - Přebytek vosku nejprve odstraňte tupým kuchyňským nožem. Potom vložte látku mezi pijáky či jiné savé papíry a žehlete. Podle potřeby papíry měňte, až do úplného odstranění.

Skvrny od ovoce - Pokapejte citronovou šťávou a vyperte. Zkusit můžete také mléko.

Skvrny od inkoustu - Nejprve místo dobře odsajte pijákem, poté posypte solí, nechejte nějaký čas působit a vyperte v běžném pracím prostředku.

Žvýkačka - Odstranit žvýkačku není až tak nemožné, jak se při prvním pohledu zdá. Postižený oděv vložte prostě jen na chvíli do mrazáku a žvýkačka půjde lehce dolů. Koberec do mrazničky asi nenacpete, tady stačí místo ledovat kostkami ledu.

Záclony - Trápí vás zažloutlý nebo zašedlý nádech záclon? Zkuste přidat do praní 1–2 prášky do pečiva a budou opět bíle zářit.

Tak co říkáte? Měly to ty naše babičky docela vychytané, že? A jaké jsou vaše osobní zkušenosti? Máte také nějaký osvědčený recept na odstranění zažrané špíny?

ANKETNÍ OTÁZKA:

Jak bojujete se skvrnami?

 1. Nebojuji. Odnesu věci do čistírny, ať se o ně postarají odborníci.
 2. Bojuji s většími či menšími úspěchy za pomoci babských rad.
 3. Bojuji celkem úspěšně pomocí chemie.
 4. Nebojuji, skvrny u nás doma prostě neexistují.
 
   
17.06.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Pavlunka [*]

  Ahoj všem, já přispěji také z vlastní zkušenosti - skvrna od červeného vína nám pustila BÍLÝM VÍNEM + potírání kyselinou citrónou, mýdlovou vodou, čistou vodou.
  Na mastnoty platí Jar a jiné čistící prostředky.

  superkarma: 0 07.08.2005, 17:24:51
 2. [18] vrba [*]

  helena48: mastnota viz můj příspěvek č.1 - úplně dole.

  superkarma: 0 19.06.2005, 00:37:01
 3. [15] mamoutek [*]

  # Bojuji s
  většími či menšími úspěchy za pomoci babských rad.

  superkarma: 0 17.06.2005, 19:40:26
 4. avatar
  [14] Gwendylon [*]

  nejlepší jsou nůžky

  superkarma: 0 17.06.2005, 17:06:16
 5. avatar
  [9] Žábina [*]

  škoda že jsem to s tím citronem nevěděla včera, likvidovala jsem skvrny od trávy vanischem...

  superkarma: 0 17.06.2005, 11:44:15
 6. avatar
  [8] almi 77 [*]

  Já bych byla pro radu, jak odstranit skvrny do dětských příkrmů, případně jednoho takového dětského kakání Ač to většinou vyperu hned v ruce, tak mi všude zůstávají mapky a oblečení je tudíž do společnosti nepoužitelné, jen na doma

  superkarma: 0 17.06.2005, 11:28:21
 7. avatar
  [7] Aja [*]

  Články o skvrnách by se měly konečně inovovat Jednak je to furt na jedno brdo a navíc o piják čili savý papír člověk nezakopne jak je rok dlouhý Co takhle inovace s kuchyňskými utěrkami apod.?
  A kdo máte doma ještě klasický inkoust?
  Co takhle skvrny od kari, kurkumy, červené řepy, guláše, krému na boty, barev z tiskáren...razítek...kosmetiky...

  superkarma: 0 17.06.2005, 10:13:44
 8. avatar
  [6] kosmokosmo [*]

  na kanadsky zvejkacky mrazak nefunguje

  superkarma: 0 17.06.2005, 09:52:32
 9. [1] vrba [*]

  Pár postřehů z vlastní praxe:
  na skvrny od asfaltu nebo kolomazi *nalít olej a promnout* postup mezi ** průběžně opakujeme, dokud se asfalt nerozpustí, což je řádově tak za 2 dny. Pak v ruce přepláchnout s mýdlem, na vzniklou mastnou skvrnu nastříkat odmašťovadlo BRIL, chvíli nechat působit a pak normálně vyprat. Pochopitelně, že čím čerstvější skvrna, tím lepší výsledek.
  Na klasické mastné skvrny nesypu žádný zásyp, ale opět použiju můj oblíbený kuchyňský odmašťovač BRIL, který je určený i pro mastnoty na tkaninách a funguje na 100%. Mají ho v každé větší drogerce a 1/2 litrovka stojí asi 6O kaček. Vřele doporučuji.

  superkarma: 0 17.06.2005, 02:12:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme