Zdraví

Na sezonu klíšťat se připravte včas

inje

První klíště si v závislosti na počasí můžeme z lesa přinést klidně už v březnu. A přestože není pravda, že bychom se proti klíšťové encefalitidě museli nechat očkovat jedině před zahájením sezony, můžeme zimní měsíce pro očkování výhodně využít.

Proč je výhodné nechat se očkovat v zimě?

Protože očkování vždy do jisté míry oslabuje imunitní systém a očkovací látka navozuje v lidském organismu velmi mírnou formu onemocnění, je vhodné nechat se očkovat v zimním období, kdy nákaza „opravdovou“ klíšťovou encefalitidou nehrozí. K navození úplné imunity je zapotřebí dvou po sobě jdoucích vakcín, mezi kterými je nutno dodržet určitý interval, proto je výhodné plánovat očkování s určitým předstihem.

Na druhou stranu, pokud se vám očkování v zimě z jakéhokoli důvodu nehodí, není to důvod k obavám. Očkování může lékař provést kdykoli, i uprostřed sezony klíšťat. Vakcína proti klíšťové encefalitidě vás však nemusí ochránit před onemocněním, pokud se nakažené klíště přisaje záhy (během prvních čtrnácti dnů) po aplikaci první očkovací dávky.

Ochrání mě očkování vždy?

Správně absolvované očkování (tedy dvě dávky vakcíny brzy po sobě, třetí dávka po roce a také následná přeočkování po několika letech) vás před vznikem onemocnění ochrání prakticky vždycky. Očkovací látka byla podrobena důkladnému testování, a pokud by její účinnost nebyla spolehlivá, nebylo by ji možné uvést na trh. Jedinou skupinou lidí, u kterých nemusí být očkování vždy stoprocentně účinné a kteří by každé očkování měli pečlivě konzultovat s lékařem, jsou pacienti s vážnými poruchami imunity.

Má vůbec očkování smysl?

Nízká proočkovanost obyvatel v České republice ukazuje, že mnoho lidí zatím bere onemocnění klíšťovou encefalitidou na lehkou váhu. Přesto tragické vyústění může mít klíšťová encefalitida i u zcela zdravých lidí, byť většinou vyššího věku. Navíc i po vyléčení po sobě může klíšťová encefalitida u mladých lidí zanechat trvalé příznaky, jako jsou bolesti hlavy nebo chronická únava.

Na východ od našich hranic (především v zemích bývalého Sovětského svazu) se dále vyskytuje mírně odlišný typ viru klíšťové encefalitidy, který vyvolává onemocnění smrtelné až ve 20 % případů. Tento druh viru také podstatně častěji způsobuje obrny svalů a jiná trvalá poškození.

Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz

   
28.01.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] jachudka [*]

  Určitě se nechte očkovat já jsem kvuli klíštěti již 15 let v důchodu

  superkarma: 0 28.01.2010, 23:03:26
 2. avatar
  [3] wich [*]

  Taky jsem naočkovaná, vidím, jak se díky očkování snižuje výskyt encefalitidy. S tou boreliózou už je to horší. Očkování bylo slibováno už na konci loňského roku a zatím nic Sml80

  superkarma: 0 28.01.2010, 13:36:48
 3. [2] sludka [*]

  Jsem očkovaná a po třech letech jsem měla dostat další injekci, ale někdo mi říkal, že je to prodloužena na pět let.Sml80

  superkarma: 0 28.01.2010, 13:29:39
 4. [1] 22il [*]

  já jsem naočkovaná, momentálně jdu v únoru na 3 konečné přeočkování a jsem ráda, mám kolem sebe pár lidí, kterým jedno klíště pořádně znepříjemnilo život...až jednou budu mít děti, určitě je nechám naočkovat...pokud jezdíte do přírody, tak se to určitě hodí

  superkarma: 0 28.01.2010, 12:58:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme