„Nové“ nutně neznamená „lepší“ a na několika příkladech to ve svém příspěvku dokazuje čtenářka s nickem Nealienka. Třeba kávový mlýnek po babičce by za nový nevyměnila ani náhodou. Máte to podobně?

Asi jako každý, ráda bych kolem sebe male pěkné věci, ale někdy prostě člověk musí vystačit s tím, co má. Dětské botičky se opravovat nevyplatí, ale své i manželovy boty udržuji v pořádku i přesto, že výměna podpatků a drobné správky jsou poměrně drahé.

Opravovat rádio za 1500 korun se nevyplatí, protože nové stojí jen o málo více, než oprava a tak si to nejspíš každý dobře rozmyslí. Myslím, že výrobky zakoupené před patnácti, dvaceti lety byly kvalitnější a trvanlivější než dnešní. Dnes jsou možná dostupnější a výběr je neporovnatelný, ale některé spotřebiče z domácnosti mých rodičů stále spolehlivě fungují, zatímco já mám už třetí v řadě.

Například na rychlovarné konvice máme vyloženě smůlu. Ať za 300 korun či za 1500, vydržely jen krátkou dobu a opravit se nedají.

Také si hýčkám některé věci po své babičce. Ruční mlýnek na kávu například. Krásně vypadá, kávu mele opravdu dobře a mám ho moc ráda. Na polici v kuchyni by po něm zbylo prázdné místo a žádný nový, elektrický, mnohonásobně výkonnější by mi ho nenahradil.

Stejně to mají mé děti s některými hračkami. Lego je fajn, ale stavebnice Merkur po rodičích… s tím se také daly dělat báječné věci. Jsem přesvědčena o tom, že „nové“ nutně neznamená „lepší“ a také se mi líbí píseň pánů Svěráka a Uhlíře kde se zpívá „ Neopouštěj staré věci pro nové i když barva šediví a prýská, byly kdysi krásné, byly chromové, a teď se jim na smetišti stýská“.

Zdraví  Nealienka

Milá Nealienko, jsem ráda, že jste zmínila i Merkur. To byla stavebnice, která bavila i holky, včetně mě.

Text nebyl redakčně upraven

Co u vás rozhodně stojí za opravu a co už vyhazujete?

  • Jste spíš spořivá a necháváte věci opravit?
  • Nebo máte pocit, že oprava se nevyplatí a kupujete rovnou nové?
  • Používáte nějaký spotřebič, který je „nemoderní“, zato plně funkční?
  • Který spotřebič vám vydržel „pracovat“ nejdéle?
  • Vyměňujete své kuchyňské vybavení za stále modernější, nebo používáte „staré“, dokud se nepokazí?
  • Jak je to u vás s elektronikou? Máte doma ještě gramofon na vinylové desky, nebo už jste je dávno vyměnila za CD?
  • A co opravy bot a oblečení?  Máte nějaké, se kterým se nerada loučíte a raději je necháte opravit, než byste je vyhodila?

Napište mi, pošlete třeba fotku vaší oblíbené věci, kterou by už jiní považovali za starožitnost, ale vám stále věrně slouží.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás dostane za příspěvek hned tři dárky. Křížovky, knihu, jak si vyrobit z korálků šperky a různé dekorace, a jako bonus vitamíny pro celou rodinu

cena

Reklama