.

Na procvičení paměti je také dobré, zapamatovat si různá čísla

Novinky

Na procvičení paměti je také dobré, zapamatovat si různá čísla

To je jeden z receptů, jak bystří mozek naše čtenářka s nickem Marde. Ale jinak je vášnivou luštitelkou křížovek a sudoku, kterému po nějakém čase přišla nejen na kloub, ale i na chuť.

Dobrý den, udržuji se v  kondici luštěním křížovek i sudoku. S první křížovkou jsem se setkala kdysi dávno na soutěžích v pionýru. Byly to jednoduché křížovky a roháčky. Také jsme museli namáhat mozek různými rébusy a přesmyčkami. Začalo mě to bavit a tak jsem si kupovala různé časopisy, kde se křížovky vyskytovaly. Z každé vyluštěné tajenky jsem měla dobrý pocit. Možná jsem tento zájem podědila po mamince. Prozradila mi, že jednou vyhrála náramek. To mne vyburcovalo a od té doby jsem vyhledávala především soutěžní křížovky a pokoušela štěstí. Párkrát se mi poštěstilo vyhrát věcné ceny a tak jsem pokračovala v luštění. Později jsem vyhrávala i peněžité výhry. Alespoň jsem si mohla kupovat mé oblíbené knížky. 

S nástupem PC a internetu se objevila spousta stránek s křížovkami a sudoku, které jdou luštit přímo, což je výhoda. Chybné písmenko nebo slovo se dá snadno vymazat nebo přepsat. Jednou jsem narazila na stánku, kde bylo několik úrovní sudoku. Ze začátku mi to moc nešlo, tak jsem na nějaký čas přestala. Ale nedalo mi to a po nějaké době jsem se k sudoku vrátila a zkusila to znovu. Namáhala jsem se tak dlouho, až se mi podařilo správně dosadit všechna čísla. Chytlo mě to a já začala luštit od nejlehčí úrovně až po nejsložitější. 

S šiframi jsem moc zkušeností neměla. Blíže jsem se s nimi seznámila až tady u vás. Můžu říct, že mě zaujaly. Některé jsou jednoduché, jiné složitější. Když si nevím rady, pomůže syn.

Dnes si křížovky vybírám. Ty jednoduché a švédské většinou přehlížím. Baví mě luštit spíše ty složitější.  Mám tři oblíbené křížovkářské časopisy, ve kterých nacházím zajímavé křížovky a číselné kriskrosy. S netrpělivostí vždy očekávám každé nové číslo. Zrovna dnes jsem si koupila nové luštěnky.

Na procvičení paměti je také dobré, zapamatovat si různá čísla, třeba RČ, číslo OP nebo telefonní číslo všech svých příbuzných a známých.

Luštění zdar

marde

Milá marde, děkuji za povzbuzení, budu se s tím sudoku muset ještě hodně poprat, abych se dostala na úroveň pokročilých

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s luštěním vy, milé ženy-in? Čím si bystříte mozek?

 • Luštíte křížovky, osmisměrky, rébusy, šifry  a  jiné „hlavolamy“?
 • S jakým výsledkem?
 • A co sudoku? Přišla jste mu na kloub? Zařadila byste se mezi začátečníky, pokročilé, nebo dokonce mistry?
 • Máte ráda logické a matematické úlohy? Vynikala jste vždy v jejich řešení?
 • Hrajete s oblibou hry, při kterých musíte zapojit mozek?
 • Jak ho jinak trénujete?
 • Hrajete šachy?
 • Čtete, učíte se cizí slovíčka, skládáte básně?
 • Máte nějakou jinou metodu, jak trénovat mozek? Prozraďte nám ji.

Na vaše příspěvky se moc a těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Na velmi zajímavou knihu z nakladatelství UNIVERSUM Putování s knihou a jako bonus Bepanthen, oční kapky pro zvlhčení a úlevu vašich očí.

cena

   
28.08.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] novinka [*]

  na toto téma jsem zrovna včera v rádiu poslouchala paní Steinovou, která vede kurzy prohlubování a rozšiřování paměti...a právě před tímhle varovala, Tím jak máme zafixované,že v podstatě všechno si můžeme někde vyhledat,tak holt mozek leniví a málo ho cvičíme. Pokud bych posuzovala podle sebe,tak má pravdu,myslím, že v mém věku bych na tom neměla být tak, že si prdlajs pamatuju. Silně uvažuju o tom, že se do jejiho kurzu přihlásímSml58

  superkarma: 0 28.08.2013, 17:18:06
 2. avatar
  [4] evelyn [*]

  denkas — #3 Sml52Sml52si pamatuju jen svy cislo, jinak zadny, ale jeste osobni cislo a narozeniny vsech blizkych a vzdalenejsich.

  superkarma: 0 28.08.2013, 15:04:41
 3. avatar
  [3] denkas [*]

  evelyn — #1 Taky sem si dřív pamatovala všechna čísla rodiny a známých a doteď si pamatuju číslo který sme měli před 40 lety -4399798 a kamarádka 436318Sml80 ale jaký má číslo můj muž teď, prostě nevím.Sem ráda ,že si pamatuju svý-no mám svoje datum narozeníSml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje evelyn — #4
  superkarma: 0 28.08.2013, 13:39:49
 4. [2] V19 [*]

  ja mám zasa "v hlave" ŠPZ našich známych Sml16

  superkarma: 0 28.08.2013, 12:54:48
 5. avatar
  [1] evelyn [*]

  Kdysi, pred dobou mobilu, jsem mela v hlave spoustu telefonnich cisel, ktere bych vyhrkla i o pulnoci po probuzeni. Jen ted, kdy vsechna cisla mam v mobilu, neni uz treba mozek  zatezovat zbytecnostma, teda sam to tak vyhodnotil a vsechna takova nepotrebna info vydelejtoval.Sml16 Nebo je to mozna starecka zapometlivost, ale to prvni vysvetleni je milosrdnejsiSml32

  1. na komentář reaguje denkas — #3
  superkarma: 0 28.08.2013, 11:49:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme