.

Na „příspěvek na dojíždění“ do práce dosáhne více lidí

Novinky

Na „příspěvek na dojíždění“ do práce dosáhne více lidí

Až 3 500 Kč nabízí Ministerstvo práce a sociálních věcí od letošního dubna lidem, kteří dojíždí za prací, a splňují všechny podmínky. Nově na něj může dosáhnout více lidí. Mění se podmínky jeho přiznání a rozšiřuje se i počet regionů, ve kterých o něj mohou zájemci žádat.

Tzv. příspěvek na dojíždění rozšiřuje řadu nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti a cílí  na  dlouhodobě evidované uchazeče o zaměstnání. Úřad práce ČR ho poskytuje čtvrtý měsíc v pěti krajích - Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském. Nově o něj mohou žádat i nezaměstnaní z Královehradeckého regionu.

„Cílem tohoto nástroje aktivní politiky zaměstnanosti je posílení mobility klientů. Právě omezená možnost dojíždění za prací je, kromě neodpovídající kvalifikace klientů, jednou z bariér, která snižuje šance k jejich uplatnění na trhu práce. Dosavadní praxe ukázala, že zájem o příspěvek je ze strany uchazečů značný. Řada klientů ale nesplňovala podmínky pro jeho přiznání, proto dochází k jejich úpravě,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Kdo může o příspěvek žádat

 • Uchazeči, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec, a jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než 5 měsíců.
 • Žádost může podat také klient, který je bez práce i kratší dobu, ale není možné zprostředkovat mu zaměstnání v místě bydliště kvůli jeho zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě.
 • Možnost kratší doby evidence se vztahuje i na uchazeče a zájemce o zaměstnání, pokud přišli o práci, či o ni přijdou, v důsledku hromadného propouštění.
 • Nový zaměstnavatel musí zároveň uzavřít pracovní poměr s podpořeným uchazečem či zájemcem o zaměstnání na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, a to delší než 6 měsíců.
 • V pracovní smlouvě musí uvést konkrétní místo výkonu práce, tedy konkrétní adresu. Další podmínkou pro poskytnutí příspěvku je potvrzení o bezdlužnosti žadatele.

Kdo nemá na příspěvek nárok

 • Naopak příspěvek nemůže ÚP ČR poskytnout žadateli, který u nového zaměstnavatele v posledních 24 měsících už pracoval, nebo bydlí ve stejné obci, jako je místo výkonu práce.
 • ÚP ČR neposkytuje příspěvek na dojíždění do zahraničí (kromě Moravskoslezského kraje).
 • Nevyplatí jej ani v případě, že výše hrubé mzdy žadatele přesáhne v konkrétním měsíci 1,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku.

V rámci žádosti,  kterou žadatel musí podat ještě v době, kdy je v evidenci ÚP ČR, je třeba uvést datum nástupu do nového zaměstnání a místo výkonu práce a následně také předložit pracovní smlouvu. Pokud ÚP ČR žádost schválí, uzavře s klientem písemnou dohodu. Zaměstnanec pak bude každý měsíc dokládat výplatní list, který mu vždy vydává zaměstnavatel za odpracovaný kalendářní měsíc. Částku tedy obdrží až po předložení tohoto dokumentu. Právě na jeho základě ÚP ČR prověří nárok na příspěvek za konkrétní měsíc, a to podle docházky do zaměstnání a výše hrubé mzdy. Za dobu absence na pracovišti ÚP ČR finance nevyplatí.

bus

Zdroj foto: Shutterstock

Příspěvek bude ÚP ČR poskytovat po dobu trvání pracovního poměru, maximálně 12 měsíců. Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je 10 kilometrů. Výjimku v tomto případě tvoří žádosti, kdy mezi bydlištěm a místem výkonu práce prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou (VD). Na  nejvyšší částku pak dosáhnou ti, kteří budou za prací dojíždět více než 50 km.

 • Příspěvek je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy může použít např. na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování nebo třeba hlídání dětí.

Formulář  žádosti je k dispozici na Integrovaném portálu MPSV. Zájemcům jej také poskytnou zaměstnanci příslušných kontaktních pracovišť ÚP ČR.

   
21.07.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  A co jim dame priste? Sml58 Svacinky?

  superkarma: 2 22.07.2016, 07:46:53
 2. avatar
  [6] v.poho [*]

  Rikina — #5Vrátilo, nevrátilo...., to ale nic nemění na tom, že se jim nemusela toho půl roku či rok platit podpora a další sociální příspěvky, což stojí nakonec víc.

  Jako...., v lidech pořád přetrvává socialistické myšlení a natahování ruky, ale zrovna tohle mě při všem tom rozhazování vadí nejmíň. Aspoň je to trochu výchovný, učí to těm správným návykům a sem tam někdo třeba v procesu i zůstane dýl, než by musel.Sml80

  superkarma: 0 21.07.2016, 13:24:37
 3. [5] Rikina [*]

  v.poho — #3 Pak by mě zajímalo, kolik z těch lidí, co ten příspěvek dostali, vydrželo dojíždět do práce i poté, co už jim to poskytování příspěvku skončilo, a kolik z nich se pak zas na ten pracák vrátilo zpátky. Sml80

  1. na komentář reaguje v.poho — #6
  superkarma: 3 21.07.2016, 12:55:10
 4. [4] Vendááá [*]

  Rikina — #2 souhlasím, mne se to také příliš nezamlouvá. Přítel taky dojíždí docela dálku do práce a nikdo mu žádný příspěvek na dojíždění nedá. Sml80

  superkarma: 1 21.07.2016, 12:17:02
 5. avatar
  [3] v.poho [*]

  Rikina — #2V podstatě s tebou souhlasím, akorát že, když budou dál na ÚP, bude mě to jako daňového poplatníka stát víc. Takže babo raď.

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 0 21.07.2016, 12:14:12
 6. [2] Rikina [*]

  Diskriminace. Sml24 Už 9 let dojíždím za prací za svý, nikdo mi to nedotuje, a že to nestojí zrovna málo. Jenže jsem nebyla líná se starat, abych práci měla a nesedím na pracáku. A ti, co tam seděli, ti dostanou teďka příspěveček, aby laskavě zvedli zadek a šli něco dělat? To se mi jako daňovému poplatníkovi moc nelíbí. Tenhle stát začíná být až příliš rozdavačný, přitom nemá z čeho. Sml80

  1. na komentář reaguje v.poho — #3
  2. na komentář reaguje Vendááá — #4
  superkarma: 5 21.07.2016, 12:01:35
 7. [1] Kokoska [*]

  Tenhle nápad se mi líbí Sml16 byť není na pořád.

  superkarma: 0 21.07.2016, 11:37:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme