Bulvár

Na Pražský hrad za zlatem Inků


Jedinečná výstava Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků je otevřena. Nenechte si ujít stovky let staré exponáty zlatého pokladu Inků, mezi které patří vladařské koruny, štíty, poháry, šperky, nože a předměty ilustrující šamanské obřady a pohřební kulty. Tento zlatý poklad, který do České republiky zavítal vůbec poprvé, je dědictvím tisícileté historie incké říše.

Expozici naleznete v nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Výstava původně pochází z peruánského muzea zlata Museo de oro. Několikrát do roka však zlato Inků opouští muzeum v doprovodu strážců pokladu. Ti jako jediní mají právo se cenností dotýkat.

Zlato Inků stálo v pozadí sporů mezi Inky a Španělskými conquistadory, při nichž se prolévala krev. Za zmínku určitě stojí čtyř a půl metrová replika obelisku El Lanzón, který představuje mužskou postavu se zvířecími rysy Místo vlasů a obočí má hady, z úst mu ční tesáky, na rukou a nohou můžete vidět drápy.

Další zajímavostí jsou i 3D kopie, které jsou zobrazovány pomocí prostorového promítání v technologii Laser 3D. Díky tomu získáte dojem, že se předměty vznáší v prostoru nad vaší hlavou.

Výstava čítá celkem devadesát vybraných kusů zlata, které jsou umístěny ve vitrínách za nejvyšších bezpečnostních podmínek. Na poklad dohlížejí peruánští památkáři, expozice je pojištěna částkou 21 milionů dolarů. Zlato Inků bude v prostorách Pražského hradu k vidění do 31. května příštího roku.

Půjdete se podívat?

   
03.11.2008 - Kultura - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] femme [*]

  chystám se na ni v nejbližší době, už se moc těším

  superkarma: 0 03.11.2008, 20:27:18
 2. [4] German [*]

  Mafinka: Díky za informaci. Tak to je fajn, během listopadu bych
  to určitě nestihla, Praha je pro mě přece jen trošku z ruky.

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:49:44
 3. [3] Mafinka [*]

  German: nene, skutečně bude až do jara. Ono sice se v článku píše, že se zlato vyváží ven několikrát ročně, ale to nevím, kde na to přišli. Z "Museo de Oro" se něco dostane mimo území Peru opravdu jen výjimečně, a pokud je to zaoceánská mise, o to méně. A když už se to povede, tak to nikdy není výstava na dva týdny, ale tak na cca půl roku. Zaprvé, aby si ji mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, protože možnost, že by do té oné země zlato vyvezlo znovu je mizivá, a zadruhé, že se zlatem je záhodno manipulovat co nejméně. Nemělo by se vystavit dennímu světlu, sahat na něj smějí jen určití hódně prověření lidé a to ještě jen v rukavicích. A samozřejmě jakýkoliv převoz zvyšuje riziko poškození nebo ztráty.
  Ta info o tom častém vývozu bude asi nějaký informační nebo překladatelský šum, protože v muzeu není jen zlato, ale i další historické předměty, jako jsou zbraně, dýky, textil, a ty se vyváží častěji a bez tak velkých omezení jako u zlata

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:37:57
 4. [2] German [*]

  OlgaMarie: Nejen botky, ale i záda. To jsem poznala na výstavě
  o Tutanchamonovi ve Vídni.
  Na poklad Inků bych moc ráda šla, ale opravdu trvá výstava tak dlouho? V TV jsem něco zaslechla, že jen do konce listopadu...

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:20:59
 5. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Určitě se tam podívám. Chodím na Hrad po výstavách docela ráda. Život mě poučil také o tom, jak je dobré mít fajn botky.

  superkarma: 0 03.11.2008, 13:59:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme