Zdraví

Na plastiku v 56 letech!

Představím se vám jako Míla. Ačkoliv jsem v mých 56 letech vdovou, nežiji osamělý život a o denní starosti i radosti se dělím se svým přítelem a dvěma dětmi. 

Někdy v dětském věku, když už jsem rozum brala, jsem si poprvé uvědomila, že mám nehezky odstáté uši. Takže jsem si v mládí užila víc než dost posměšků na můj vzhled. „Ušoune ušatá" a „Jak je tam nahoře“ byly poměrně časté pokřiky na mou adresu. Samozřejmě jsem se snažila maskovat, co se dalo. Bohužel tenkrát neexistovaly žádné stylingové vlasové přípravky, které dnes najdete v každé drogerii či u kadeřníka. 

Někomu se možná při pohledu na můj obličej bude zdát, že přeháním. Počítám s tím. Umím si představit poznámku „Co blázním, vždyť jsou horší věci na světě“. Já ale nepopírám, že nic horšího neexistuje. Jen vím lépe než ti, co nic takového na vlastní kůži neprožili, že komplex je krutá záležitost. On stačí závan větru a panikaříte. Okamžitě začnete přikrývat uši rukama a chytáte vlající vlasy.

Asi se divíte, že jsem na operaci nepomyslela dříve. Jenže já o ní uvažovala. Jako máma od rodiny jsem až dosud měla stále nějaké jiné priority, včetně finančních investic do dětí, bydlení a dalších potřeb. Až nyní nastal čas, kdy se mohu víc věnovat jenom sobě. Tak proč nezačít s tím, co mě celý život pálí.

 

Korekce odstátých boltců se provádí u dětí i dospělých v případě, že estetický dojem není ideální. Rozhodující je přání pacienta. Plastický chirurg samozřejmě může korigovat jeho představy, ale pakliže je člověk oprávněně nespokojený, není důvod zákrok rozmlouvat a argumentovat tím, že boltce jsou odstáté málo. Neexistuje žádná míra toho, co je málo a co je dost. Podstatné je estetické hledisko. A samozřejmě seznámení pacienta se všemi podmínkami a průběhem operace tak, aby za své rozhodnutí nesl plnou odpovědnost. U dětí do 10 let stvrzují souhlas rodiče a úkon hradí zdravotní pojišťovna. Stejně tak se s dotyčným domlouvám předem, zda přitáhnout boltce více nebo méně. Opět je to výsledek společné diskuse o tom, jak si přeje vypadat. 

Korekce odstátých boltců nepatří mezi extrémně náročné plastické operace a provádí  se v lokální anestezii. Pacient nepotřebuje žádné předoperační vyšetření. Musí být ovšem zcela zdráv v době výkonu zákroku a pár týdnů před ním.

Během hodinky na sále se na zadní straně boltce vyřízne kůže, ušní chrupavka se změkčí a ztenčí a stehy zafixuje ke spodině. Tímto způsobem se uši přitáhnou k hlavě a rána se pak už jen sešije. Většinou se provádí pouze přitažení boltců, ale možné je i jeho zmenšení. U paní Míly šlo jednoznačně o přitažení.

 

Po konzultaci u pana doktora Romana Kufy jsem byla částečně připravena na vše, co mě čekalo. Věděla jsem, že při zákroku zůstanu při vědomí, jelikož se jedná o výkon v lokální anestezii. Byla jsem ráda, že nemusím trávit na klinice víc času, než vyžaduje operace, a plánovala jsem okamžitý nástup do práce. Počítala jsem s tím, že s obvázanou hlavou asi neujdu zvídavým otázkám.  

 Každého pacienta seznamuji s možnými riziky, a těmi jsou v případě tohoto zákroku infekce rány nebo její hnisání. Obojí lze poměrně snadno vyřešit nasazením antibiotik a převazy. Narušení funkce sluchu a podobné předsudky, které mezi lidmi občas kolují, jsou čirý nesmysl. Do sluchového ústrojí chirurg vůbec nezasahuje.

  

Při samotné operaci se místo řezu nejprve dezinfikuje. Pak se obličej zakryje rouškou a pacient je požádán, aby se snažil nehýbat hlavu. Paní Mílu jsem před každým svým krokem upozornil, co se vzápětí bude dít, aby nebyla něčím zaskočena a zůstala v klidu. Kombinace mezokainu a adrenalinu jako lokální anestetikum se píchne do několika míst za uchem. Jakmile mě paní Míla ujistila, že nic necítí, mohl jsem pokračovat.

Skalpelem se vyřízne na zadní straně boltce kůže ve tvaru půlměsíce. Krvácející cévy se zataví speciálním nožem - elektrokauterem. Takto obnažená ušní chrupavka se zbrousí, aby se změkčil a ztenčil její ohyb. To je předpoklad pro to, aby boltec nepružil a snáze se pomocí stehů přitáhl ke spodině. Existují různé metody přitažení. Já v své praxi pracuji se třemi základními stehy, založenými na třech místech plochy chrupavky. Když je boltec přichycen a tímto způsobem zafixován, zbývá už jen sešít prvotně vyříznutou kůži vstřebatelným stehem. U obou uší se postupuje stejným způsobem. Bezprostředně po sešití jsou boltce velmi těsně u hlavy. Během pár dní tah částečně povolí a jejich poloha bude přirozená. 

Domácí rekonvalescence nevyžaduje zvláštní péči. Je ale dobré nepodceňovat opatrnost a vyhýbat se nadměrné námaze a stresovým podnětům.

 

Odcházela jsem domů úplně v pohodě.  Nic mě nebolelo. Jen vzpomínka na roušku na obličeji, pod kterou se mi hůře dýchalo, nebyla úplně příjemná. Ačkoliv jsem měla celou hlavu obvázanou, nezůstala jsem doma a vypravila se hned druhý den do práce. Můj zevnějšek samozřejmě budil pozornost, ale já jsem byla na všetečné otázky připravena. Největší lapálii jsem zažila při telefonování, kdy je sluchový handicap opravdu znát. Nešlo o žádnou tragédii, ale o přežití jednoho dne, dokud mi při prvním převazu doktor Kufa neodstranil tampony z uší a nevyměnil masivní obvaz za tenčí a jenom přes uši. S touhle parádou, skrytou pod šátkovou čelenkou, už jsem si dokonce troufla na návštěvu divadla.

Kromě desetidenního života s obvazem přes uši mě žádné nepříjemnosti nepotkaly. Vlastně až na jednu. Jakmile přišly druhý den po operaci rány k sobě, přece jen se při dotyku a prudším pohybu ozývaly. Což mně osobně vadilo nejvíce v noci. Nakonec došlo na analgetika, která nebyla ani tak nutná kvůli bolesti, jako kvůli vlastnímu nepohodlí. Ale den ode dne se vše lepšilo a za pár dní už jsem o ničem nevěděla.

Velkou úlevou, tentokrát z estetického hlediska, pro mě byl i druhý převaz po deseti dnech, kdy jsem si poprvé mohla umýt vlasy.

 U paní Míly byly rány velmi rychle výborně zhojené. Jizva za uchem zůstane zcela nepatrná a v podstatě neviditelná.

Při poslední kontrole jsem paní Mílu vyprovázel se slovy, že od této chvíle již může sportovat a vykonávat vše podle zvyku. Jen jsem ještě na spaní a sport doporučil čelenku, která po dobu jednoho týdne chrání ucho před mechanickým poškozením při náhodném dotyku.  

Dneska jsem tedy nejen já, ale i celá moje rodina nadšena z výsledku operace. Udělala jsem dobře, že jsem ji navzdory všem podstoupila. Teď už si říkám „…jen si foukej větře, mně to nevadí, já už mám hezký uši…“ 

MUDr. Roman Kufa, Perfect Clinic, www.kufa.cz

Úryvky z připravované knihy o plastické chirurgii

   
30.11.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [95] terenniberuska [*]

  já bych také neměla zájem o žádnou plastiku snažím se vše dělat abych byla sama se sebou co nejvíc spokojená-držet si váhu,duševní svěžest si udržet a dbát na sebe

  superkarma: 0 12.12.2007, 22:00:41
 2. [94] Mária [*]

  take bych asi nesla pod kudlu jen kvuli vzhledu, malem jsem neprezila operaci slepeho streva, potkala me plicni embolie.

  superkarma: 0 03.12.2007, 12:11:33
 3. [90] veerac [*]

  V každém věku stojí za to něco pro sebe udělat, co posílí lepší pocit. Navíc 56 let mi nepřijde až tak vysoký věk, aby se člověk přestal dívat do zrcadla.

  superkarma: 0 02.12.2007, 20:11:01
 4. avatar
  [89] Evik8 [*]

  Toto mi ako odstávajúce uši neprišli... .Kamarátka tá mala skutočne "plachetnice" a bola na plastike,ale oproti tejto pani to mala skutočne desné...Nie som proti plastickým zákrokom v žiadnom veku,pretože každý má právo cítiť sa dobre a byť so sebou spokojný ...tak ak to pomohlo sebavedomiu,prečo nie..

  superkarma: 0 02.12.2007, 17:52:11
 5. avatar
  [88] Eva_CZ [*]

  Komercni clanek...

  superkarma: 0 02.12.2007, 16:55:23
 6. [87] zzz [*]

  Blahopřeju. Stojí to za to i v tomto věku upravit uši nebo narovnat zuby.

  superkarma: 0 02.12.2007, 15:44:35
 7. avatar
  [86] idiska [*]

  au au au ...já na tohle fakt nejsem ...pod nuž pujdu akorát, až si k doktorovi ponesu hlavu v rukou

  superkarma: 0 02.12.2007, 14:44:15
 8. avatar
  [85] edith1975 [*]

  Myslím, že plastické operace pomáhají hlavně sebevědomí jedince. A pokud mu to pomůže a cítí se pak lépe, ať jde. Klidně v 56 letech.

  superkarma: 0 02.12.2007, 14:22:15
 9. [84] smutna.kate [*]

  proč ne? V každém věku přeci chceme být krásní.

  superkarma: 0 02.12.2007, 11:40:57
 10. [83] VendaZ [*]

  Úplně paní Mílu chápu, taky mi odstávají uši. Nejvíc mi to vadilo v pubertě. Takže díky za inspiraci. Až našetřím peníze a najdu odvahu, pak budu mít taky hezký uši.

  superkarma: 0 02.12.2007, 09:35:07
 11. [82] Jančovička [*]

  Vypadá líp.

  superkarma: 0 02.12.2007, 08:48:19
 12. avatar
  [81] Suzanne [*]

  Byla hezká i předtím

  superkarma: 0 01.12.2007, 22:26:15
 13. avatar
  [80] fileva [*]

  vypada to rozhodne lip

  superkarma: 0 01.12.2007, 22:22:25
 14. [78] EvaH [*]

  inka35: Hm, to by možná vyřešilo nějaké cvičení a dietka. Ale zmám to, už rok si říkám,že začnu cvičit, protože mám povolené břicho a dělá se mi pneumatika, i když vážím 52 kg. Ale skutek utek, nedonutím se.

  superkarma: 0 01.12.2007, 17:38:47
 15. [77] slunickodk [*]

  Paní Míle její rozhodnutí plně schvaluji, moc jí to sluší. Já jsem své dcerce totéž nechala udělat než šla do školy, ve školce se jí děti smály a byla z toho moc smutná. Dneska je jí 12let a je velmi spokojená, vždycky když se podívá na fotky, děkuje mi že jsem nepodlehla nátlaku tchýně a otce,prosadila si svou a plastiku jí nechala udělat

  superkarma: 0 01.12.2007, 16:19:25
 16. avatar
  [76] loentynka [*]

  S panem doktorem dělám, a musím chválit i jako objektivní člověk plastikou nezasažený :-)).

  superkarma: 0 01.12.2007, 11:40:13
 17. [74] martinik [*]

  Když se člověk cítí líp, tak věk nerozhoduje.

  superkarma: 0 01.12.2007, 10:27:20
 18. [73] inka35 [*]

  perfektní

  superkarma: 0 01.12.2007, 10:20:16
 19. [72] standa1 [*]

  Vypadá líp, zvedlo se jí sebevědomí, a ten věk není rozhodující.

  superkarma: 0 01.12.2007, 09:33:54
 20. avatar
  [71] rozula [*]

  Dobrý.Hodně jí to pomohlo.

  superkarma: 0 01.12.2007, 06:51:22
 21. avatar
  [70] sukovka [*]

  vypadá dobře , ať si každý dělá co chce a kdy chce je to jeho věc nikdo mu na to nepřidá

  superkarma: 0 01.12.2007, 06:33:46
 22. avatar
  [69] zeva [*]

  Je fajn, že na sebe dbá, v 56 je opravdu kočka. Znám ženy mnohem mladší, které naopak vypadají o hodně starší jen proto, že jim stačí to co mají a jak vypadají od přírody. Asi si nedokáží předstat jak moc by se jim zvýšilo sebevědomí, kdyby dokázaly vypadat lépe.

  superkarma: 0 01.12.2007, 06:15:47
 23. [68] A.linka [*]

  naprosto souhlasím,proč by si člověk nemohl splnit co chce i v 56.moc ji to sluší.nezměnili se jin uši ale i spokojený výraz ve tváři

  superkarma: 0 30.11.2007, 23:33:11
 24. [67] des [*]

  Proč né,hlavně že se cíti dobře.Já bych se bála operace.

  superkarma: 0 30.11.2007, 23:23:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [66] Samík97 [*]

  Odstálé uši bych určitě taky řešila,snad o něco dřív.Dodá to určitě sebevědomí.Ale vytažený obličej, kdy pacient pak sotva mluví, jen když je "omladěný" - to určitě ne.

  superkarma: 0 30.11.2007, 23:13:47
 2. [65] Reni [*]

  Já plastiku nepodporuji i kdybych na to
  finance měla. Člověk byl stvořen, aby
  přirozeně zestárl. Novodobý trend a hlavně
  co s prachama.

  superkarma: 0 30.11.2007, 21:37:21
 3. [64] gentiana [*]

  EvaH: To víš - je ti padesát, na hnůj s tebou.

  superkarma: 0 30.11.2007, 21:03:04
 4. avatar
  [63] Vera.Macík [*]

  Jenom prachy občas chybí. A odvaha, jasně.

  superkarma: 0 30.11.2007, 20:21:02
 5. [62] kominíček [*]

  velký obdiv jít v 56-ti letech na plastickou operaci

  superkarma: 0 30.11.2007, 19:44:23
 6. [61] inka35 [*]

  Proč ne. Já bych na plastiku šla hned kdybych na ni měla ,ale na jinou. Ne uší, ale pozadí.Nemám ani moc velké břicho,pas celke dobrý, ale zadek je hruza.115 cm je přece jen trochu moc.

  superkarma: 0 30.11.2007, 19:35:42
 7. [60] EvaH [*]

  Škoda, že je to komerční článek - vlastně reklama. Ale jinak si myslím, že proč ne plastiku i v popzdějším věku? Copak po 50 už ženy nic neřeší, nechtějí se líbit?

  superkarma: 0 30.11.2007, 18:55:46
 8. [59] HOŠI [*]

  Mám stejný názor jako anetka, ale každý svého štěstí strůjcem. Je to každého věc.

  superkarma: 0 30.11.2007, 18:31:54
 9. [58] anetka [*]

  myslím že neměla odstáté uši. já bych v 56 letech na plastiku kvůli odstátým uším nešla.

  superkarma: 0 30.11.2007, 17:56:50
 10. [57] anité [*]

  Pokud se tak cítí lépe proč ne.

  superkarma: 0 30.11.2007, 17:55:12
 11. avatar
  [56] majazd [*]

  já si myslím,že plastiku nepotřebovala,ale pokud jí to zvýšilo sebevědomí,tak proč ne,já bych si nechala opravit nos.

  superkarma: 0 30.11.2007, 17:39:33
 12. avatar
  [55] MEK [*]

  když jí to pomohlo,tak proč né

  superkarma: 0 30.11.2007, 16:52:24
 13. avatar
  [54] Aloren [*]

  Myslím si , že odstáté uši vypadají jinak...

  superkarma: 0 30.11.2007, 16:24:20
 14. avatar
  [52] evelyn [*]

  Lindaa: vytesat do kamene

  superkarma: 0 30.11.2007, 15:01:28
 15. avatar
  [51] vlcice [*]

  Myslím, že jí to pomohlo.
  Já jsem podobně ušatá, ale jsem už na to nějak zvyklá.

  superkarma: 0 30.11.2007, 14:56:45
 16. [50] bedanek [*]

  Myslím,že to snad ani nepotřebovala,ne???

  superkarma: 0 30.11.2007, 14:23:21
 17. avatar
  [49] aiša [*]

  tak dobrovolně na operaci rozhodně

  superkarma: 0 30.11.2007, 14:23:09
 18. avatar
  [48] oalison [*]

  já uvažuju o operaci prsou ale pořád mi chybí odvaha přeci jen už to je velký zákrok.

  superkarma: 0 30.11.2007, 14:12:58
 19. avatar
  [47] zajitka [*]

  usi mi nepripadaly nijak tragicke, spis obdivuji odvahu jit dobrovolne na operaci.

  superkarma: 0 30.11.2007, 14:05:19
 20. [46] meme [*]

  Paní přišité uši sluší a psychicky jí pomohl asi i pocit,že bere věci do svých rukou.A zvýšila si sebevědomí.Tleskám.

  superkarma: 0 30.11.2007, 13:01:44
 21. avatar
  [44] fodorka [*]

  suhlasim, ze plastiku nepotrebovala

  superkarma: 0 30.11.2007, 12:49:24
 22. [43] Jenka2 [*]

  Nadzvedl mne titulek i s vykřičníkem. Znamená, že v šestapadesáti je stará na přišití uší? Pokud si tím zvedla sebevědomí a zbavila se letitého mindráku, tak jí tleskám a jesli použití fotografií ke komerčním účelům jí pomohlo uhradit náklady na operaci, tak tím spíš. Je to čupr baba.

  superkarma: 0 30.11.2007, 12:41:59
 23. [42] Lindaa [*]

  Jsou to její usi a ona rozhoduje, ale pomohlo jí to .
  Osobne si myslím, ze zivot je MOC krátký na to, abych se zabývala blbostma typu odstávající usi, pihatý oblicej, pórovatý nos a hlavne ztrácela cas posloucháním co si o me myslí a ríkají ostatní.

  superkarma: 0 30.11.2007, 12:38:25
 24. avatar
  [40] Ditulin [*]

  Já jsem byla u Dr. Kufy na plastice nosu, šikulka pan doktor... Vidím, že mu jde všechno. No jo, taky jsem nesnášela vítr a pohledy lidí z profilu, hned jsem sklonila hlavu a vlasy si čechrala do tváře.
  Ouška jsou krásná

  superkarma: 0 30.11.2007, 12:22:47
 25. [39] Mialau [*]

  Tak oproti paní mám zřejmě uši jak slon indický a vůbec mi to nepřipadá...

  superkarma: 0 30.11.2007, 12:10:18
 26. avatar
  [38] murena [*]

  Opravdu se mi zdá,že ta Vaše ouška to zas tak akutně nepotřebovala,ale důležité je,že Vy se cítíte lépe

  superkarma: 0 30.11.2007, 12:07:21
 27. avatar
  [37] paji [*]

  Obdivuji paní,že tuto operaci podstoupila .Já se bojím operačních výkonů jako čert kříže!A to mě v lednu čeká plánovaná urologická operace v HK

  superkarma: 0 30.11.2007, 12:04:33
 28. avatar
  [36] Ťapina [*]

  Meander: Teď, když má ty nový uši?

  superkarma: 0 30.11.2007, 11:44:14
 29. avatar
  [35] Meander [*]

  Copak uši... Paní, změňte účes a bude to o fous lepší.

  superkarma: 0 30.11.2007, 11:43:24
 30. avatar
  [34] eatbeatle [*]

  Gratuluji k odvaze a samozřejmě i ke zdařené operaci. Je to hlavně o pocitu, člověk se musí líbit sám sobě.

  superkarma: 0 30.11.2007, 11:16:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme