Zdraví

Na péči o své prsy nesmíme zapomínat

Chodíme na pravidelné zubní a gynekologické prohlídky, navštěvujeme lékaře při různých potížích či nemocech. Většina žen ale stále podceňuje vyšetření prsů. Proč bychom na ně neměly zapomínat, vysvětluje MUDr. Regina Kutilová z Centra diagnostiky chorob prsu V. Polaka na Karlově náměstí v Praze 2.

 

 

Můžete, prosím, popsat základní postupy při samovyšetřování prsou a uvést, jak často a ve které fázi menstruačního cyklu je dobré je provádět? Ve kterém věku by ženy měly se samovyšetřováním začít?

 

Ideální je provádět samovyšetření  měsíčně, vždy ve stejnou dobu. A to v první polovině menstruačního cyklu, kdy jsou prsy nejméně citlivé.

Je nutné vyšetřit pohmatem prs v celém rozsahu, nevynechat ani oblast axily (podpaží) a za dvorcem. Vhodné je provádět vyšetření vleže i vsedě, přístup je individuální, záleží na návyku a komfortu pacientky. Během cyklu probíhají v mléčné žláze vlivem ovariálních hormonů  změny, které podmiňují vznik různých pohmatových uzlů, které jsou většinou nejvýraznější před menstruačním krvácením a po tomto opět ustupují. Pacientka by si měla všimnout zejména těch změn, které např. postupně systematicky rostou (a nemění se s cyklem), event. utvarů, které jsou tuhé, nepohyblivé.

Věk, kdy začít se samovyšetřením, je různý, záleží na eventuálních rizikových faktorech, pokud jsou tyto přítomny (jako je výskyt zhoubného nádoru zejména ze strany matky), pak není námitek začít již kolem 30 let věku. Vhodné je provádět vyšetření před zrcadlem a všímat si povrchových změn, jako je například vkleslina, vtažení kůže či bradavky.

Závěrem nutno podotknout, že během mnoholetých výzkumů bylo zpozorováno, že zhoubné nádory, které jsou menší 1 cm, však pohmatem zjistit většinou nelze, zde má prioritní postavení zobrazovací vyšetření, tedy rtg vyšetření mamografické, a u mladších žen ultrasonografie. Důležitým poznatkem ale zůstává fakt, že si samovyšetřením pacientka uvědomuje přítomnost prsu jako orgánu, který je třeba ať již jakýmkoliv způsobem sledovat.

 

 

V jakém případě by měla žena vyhledat lékaře, pokud zjistí nějaké odchylky?

 

Již výše uvedeno - útvar, který se nemění s menstruačním cyklem, ale naopak progresivně roste, je tuhý, eventuálně fixovaný k hrudní stěně, je jednostranný. Dále jsou to  vklesliny na kůži, vtažení kůže či bradavky, které by měly pacientku přivést k lékaři.

Většina žen, zejména mladších, prožívá nepříjemné napětí v prsou, někdy podloženo hmatnými útvary, každý měsíc před menstruačním krvácením, tedy ve druhé polovině cyklu. Tyto změny bývají většinou (ale ne vždy) oboustranné, a ty jsou podložené pouze hormonálními procesy a nemusí vzbuzovat u pacientky strach.

 

 

 

Proč je  vyšetření na mamografu hrazeno až ženám nad 45 let? Znamená

to, že mladší ženy nejsou rakovinou tolik ohroženy? Ve kterém věku by se ženy měly začít zajímat o prevenci a nechat se pravidelně vyšetřit?

 

 

Dle evropských a severoamerických standard bylo po mnohaletých zkušenostech vypozorováno, že výskyt karcinomu prsu roste s věkem. V některých zemích začíná preventivní program s věkovou hranicí 50 let, někde naopak ve 40 letech. U nás se určil průměr, tedy věk od 45 let. Pravdou zůstává, že obecně věkový interval 40-50 let je stále otazníkem. Rozhodně platí, že od 40 let, pokud přijde pacientka na vyšetření do diagnostického centra, měla by ji být provedena mamografie jako základní metoda, vhodná pro tento věk. Následné mamografické kontroly s možnou kombinací s ultrasonografickým vyšetřením lze provádět v 1 nebo 2 ročních intervalech. Opět záleží na rizikových faktorech pacientky, struktuře prsů, ale i na individuálním přístupu či vůli ženy nechat se vyšetřovat.

 

 

Je vyšetření na mamografu bolestivé? Jak dlouho trvá a kdy se žena dozví výsledky?

 

Během provádění mamografie je důležitá spolupráce pacientky s vysoce školenou laborantkou, která se snaží po navázání kontaktu podávat instrukce, jak se postavit, kam položit horní kočetinu, jak se naklonit atd. Všechny manévry mají své přesné opodstatnění včetně komprese prsu, která je nutná pro dobrou kvalitu snímku. Tento fakt může někdy působit nepříjemně až bolestivě, což velmi záleží právě na schopnosti pacientky spolupracovat, na prahu ciltivosti, psychickém stavu, ale i na zkušenosti vyšetřujícího personálu.

 

 

Jaký je postup, pokud se na mamografu zjistí nádor? Mnoho žen se obává amputace 

prsu. Jsou tyto obavy na místě?

 

Postup je velmi různý, podrobně rozebírat  terapeutický přístup je nad rámec tohoto pojednání. Obecně záleží na včasnosti záchytu, velikosti, struktuře, uložení útvaru, ale zejména na histologickém nálezu a věku pacientky. V posledních letech nastal ústup od radikálních řešení (tzn. radikální mastektomie, ablace prsu), ale spíše je trend postupovat konzervativněji. Ovšem jsou samozřejmě indikace, kdy je radikální výkon nutný k tomu, aby byl zachráněn život pacientky, což je vždy prioritou. Důležité vždy je, aby pacientce bylo vše srozumitelně vysvětleno a nabídnuty všechny možné alternativy. Co ale musím zdůraznit je, že čím pacientka přijde na vyšetření dříve, tím více je šancí za úplné uzdravení a nezměněnou kvalitu života.

 

 

 

Jak často by žena měla toto preventivní vyšetření absolvovat?  

 

Již bylo stanoveno, že je ideální provádět rtg vyšetření, tedy mamografie v intervalech za 1-2 roky. Blíže určuje mamodiagnostik dle typu prsů, rizika, atd. U mladších žen, pod 40 let věku, většinou provádíme kontroly ultrasonografické. Obě metody se často kombinují, měl by opět o tomto rozhodout mamodiagnostik.

 

 

V dnešní době si řada žen nechává zlepšit vzhled svého poprsí silikonovými 

implantáty. Zvyšuje tato plastická operace nebezpečí rakoviny prsu? Pokud žena tyto implantáty má - nejsou překážkou pro spolehlivé vyšetření na mamografu? 

 

Riziko rakoviny prsu se nezvyšuje při použití silikonových implantátů, ale pravdou zůstává, že implantáty znesnadňují provádění i hodnocení mamografických snímků.

 

 

Pro ženy, které chtějí získat více informací o rakovině prsu a vyšetření na sonografu a mamografu, je k dispozici bezplatná "Linka proti rakovině prsu".

Pokud vás cokoli z této problematiky zajímá, volejte 800 180 880 každý všední den od 9 h do19 h.

Vždy ve středu od 16 h do 19 h můžete na této lince probrat své problémy s onkologem a každý pátek - též od 16 h do 19 h - zde zastihnete psychologa.

 

 

 

 

 

 

 

 

   
26.03.2004 - Zdraví - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Lucylle [*]

  Mne gynekolog prsa kontroloval(ted,pri vstupni prohlidce,odebral i vzorek na cytologii-pry se tohle vysetreni ma provadet 2x do roka ).
  A gynekolozka me kdysi na mamografii poslala-to mi bylo asi 21.Je to docela neprijemna prohlidka Vse bylo nastesti o.k.

  superkarma: 0 28.03.2004, 18:58:24
 2. avatar
  [13] Drahuška [*]

  SROKY: určitě by se dal sehnat letáček někde u lékařů nebo ve zdrav. pojišťovně. Nebo zkus zavolat na Růžovou linku pomoci Avon: 800 180 880.

  superkarma: 0 28.03.2004, 13:55:40
 3. avatar
  [11] Gedžitka [*]

  Jo to je hezký nezapomínat, ale sama jako hodně holek už psalo houby poznám a ještě sem nezažila, že by mě některá z doktorek, ke kterým sem chodila prohlížela, pokud sem si ssama o to neřekla.

  superkarma: 0 27.03.2004, 20:44:16
 4. avatar
  [10] kubikm [*]

  Suntel: jedině, ať tě vyšetří doktorka, pokud odmítne, ať tě pošle na sono...
  event využij té bezplatné linky avonu, číslo je na každém avon katalogu

  superkarma: 0 27.03.2004, 17:58:07
 5. avatar
  [9] Drahuška [*]

  Ještě mi nebylo ani 25, když jsem si našla malou bulku. Nechala jsem si ji vyřezat a byl to naštěstí jen tukový nádorek. Po vytáhnutí stehů jsem se poprvé a zatím naposledy setkala s tím, aby mi vyšetření prsou pohmatem provedl lékař.

  superkarma: 0 27.03.2004, 13:15:45
 6. avatar
  [8] Drahuška [*]

  Evinka: záleží na té které pojišťovně, naštěstí si dnes můžeš vybrat podle sebe.

  superkarma: 0 27.03.2004, 13:13:35
 7. [6] Evinka [*]

  nad postupy pojišťovny někdy zůstává rozum stát-mimo jiné například příspěvek na antikoncepci do 35 let - přece v 35 zdalena nekočí možnost otěhotnění, nehledě na to, že při těhotenství nad 40 let už asi velmi výrazně stoupají zdravotní rizika

  superkarma: 0 26.03.2004, 13:06:19
 8. avatar
  [5] Ťapina [*]

  marta-b: Mně doktor prsa vyšetřoval, sice ne hned při vstupní prohlídce, ale hned při té další.

  superkarma: 0 26.03.2004, 12:13:36
 9. avatar
  [4] lightblue [*]

  marta-b: já chodím k mojí doktorce už 8 let a nic takového jsem nezažila, přitom by to mělo patřit do jejich běžné praxe.

  superkarma: 0 26.03.2004, 11:44:37
 10. avatar
  [3] marta-b [*]

  Zajímalo by mě, jestli patří vyšetření prsou do běžný prohlídky u gynekologa, protože moje gynekoložky nikdy nic takovýho nezajímalo . Někde jsem četla, že alespoň při vstupní prohlídce by to mělo patřit k základnímu vyšetření. Máte s tim někdo zkušenosti?

  superkarma: 0 26.03.2004, 11:10:48
 11. avatar
  [2] lightblue [*]

  Já chci jen podotknout, že asi spousta holek má ten samý problém jako já. V prsou je spousta tukových uzlíčků a tkání a dělá mi samovyšetřením velký problém rozeznat, co je a není normální. Vím, že zde paní doktorka radí, že máme věnovat pozornost tomu, co se zvětšuje či mění tvar, ale mě to přijde všechno stejné

  superkarma: 0 26.03.2004, 08:38:45
 12. avatar
  [1] danca79 [*]

  Na péči nezapomínám, v dubnu jdu zas po nějaké době na sono prsou....mamgoraf jen kdyby mi něco našli, ještě nejsem na něj v té správné věkové skupině....Jo ale teď mi říkala kamarádka, že jí říkala paní doktorka že na mamograf by měla chodit po padesátce 1x ročně, z toho jeden rok to bude mít hrazené pojišťovnou a druhý rok to zacvakne ze své kapsy. Docela smutné, že zrovna tohle pojišťovny zkrouhly.

  superkarma: 0 26.03.2004, 06:43:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme