Bulvár

Na pasovém to byla podpásovka

Dobrý den, myslím, že trable s úředníky už zažil každý. Zvláště při vyřizování dětských přídavků a daní jdou na mě mdloby. Vždy se ale snažím být usměvavá, jasně a logicky formulovat otázky (popřípadě už mít kde co různě vyčtené a jen se ujišťovat, že to tak je správně), všechny ty formuláře mít podle vzoru dobře vyplněné. Dokonce jedna hodně otrávená úřednice utrousila, že má ráda lidi, kteří ví, co chtějí. Ale žaludek mám sevřený, jako kdybych šla k nějaké důležité zkoušce.

O prázdninách jsem šla na pasové oddělení, zapsat si dceru do pasu, a protože vyvolávací přístroj netiskl lístky, utvořily se před dveřmi úředníků fronty. Vše by probíhalo v pohodě, kdyby nepřišel servisák, přístroj neopravil a jedna úřednice nevyšla na chodbu a zvolala: Už budem odbavovat jen s lístkama. U přístroje se strhla mela a ti, co stáli frontu už od rána měli smůlu, byli od přístroje nejdál. Bylo to opravdu nespravedlivé. Proto se ta ranní ptáčata dál postavila na protest před dveřmi. Zmatek. Ona úřednice se snažila s ptáčaty vyjednávat, ale nakonec rezignovala a aspoň ona brala střídavě s lístkem a z fronty.

Další příhodička se mi stala ještě za svobodna. Šla jsem na OÚ zaplatit popelnice. Paní se s úsměvem zeptala na jméno. Odpověděla jsem Žižková. Paní ale napsala Šišková. Opravila jsem ji, že se píšu s žet. Tak paní napsala Žišková. No, ale já se píšu se dvěma žet. A tak mé jméno paní opravila na Žžišková. Od té doby jsem raději vždy říkala: Jako Jan Žižka. A samozřejmě jsem si dala pozor na vyslovení ž.

Ono ta úředničina taky není jen o lejstrech, ale hlavně o jednání s lidmi a o lidech. Proto třeba vím, že ač jsem dennodenně v kontaktu s mnoha lidmi, úřednice ze mě nikdy nebude. Ale aspoň se na ty holky (no manžel má pana správce daní) usmívám.


Usmívám se na ně taky, ale někdy to prostě nejde. Díky za příspěvek, to se dvěma Ž je velice hezké. To já ocením. Pasová historka je smutná. Docela dost. Ale je taková, jako by se stala někde v Česku. Inu, co se dá dělat, každej sme ňákej, jak říkal pan Werich.

Pokud mi chcete napsat něco hezkého o úřednících, napište mi na adresu redakce@zena-in.cz! A jestli chcete vyhrát lístky na flamenco, klikněte SEM!

   
20.11.2006 - Společnost - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Lostris [*]

  Já to svoje hrozný příjmení musím hláskovat tak třikrát..

  superkarma: 0 20.11.2006, 22:54:39
 2. avatar
  [6] edith1975 [*]

  Žžišková

  superkarma: 0 20.11.2006, 15:37:49
 3. [5] Kytara [*]

  Já taky říkám: Kludská. klu d s ká. Jako ten cirkus.

  superkarma: 0 20.11.2006, 14:48:26
 4. avatar
  [4] Vivian [*]

  jeŽžiš

  superkarma: 0 20.11.2006, 14:11:20
 5. [3] Pavlačková [*]

  Jen na obranu úřednice příjmení Žišková opravdu existuje.

  superkarma: 0 20.11.2006, 14:11:10
 6. avatar
  [2] arjev [*]

  to nemá chybu

  superkarma: 0 20.11.2006, 14:09:45
 7. avatar
  [1] AnoliV [*]

  tak to je hustý Žžišková ... to je hustý ...

  superkarma: 0 20.11.2006, 14:01:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme