Rodina

Na osudy nedonošených dětí upozorňuje putovní výstava

V České republice se každoročně narodí přibližně 115 000 dětí. Neustále však stoupá počet těch, které se narodily předčasně, tedy před 37. týdnem těhotenství. Ročně u nás přijde na svět okolo 8,5 % dětí dříve, než jsou na to fyzicky připraveny. Vysoká úroveň perinatologických center i láska rodičů připraví většinu z nich na zcela normální život.

Na problematiku dětí do dlaně upozorňuje putovní výstava v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. Pořádá ji občanské sdružení Nedoklubko ve spolupráci se společností AbbVie, ÚPMD a rodiči, kteří poskytli fotografie svých dětí.

„Předčasně narozených dětí se u nás rodí méně než je evropský průměr, přesto se jejich počty každoročně zvyšují. Tyto děti vyžadují zvýšenou a dlouhodobou péči a jejich rodiče jsou vystavováni těžké životní zkoušce. Proto se snažíme na problematiku systematicky upozorňovat a rodinám s předčasně narozenými dětmi poskytovat co nejširší podporu,“ vysvětluje Lucie Žáčková, ředitelka sdružení Nedoklubko.

Nedoklubko.

Cílem výstavy je zvýšit povědomí široké veřejnosti o předčasných porodech a na konkrétních příbězích předčasně narozených dětí ukázat, že si zaslouží naši péči. Amatérské fotografie zachycují malé bojovníky od prvních chvil na světě, kdy jim šlo o život, až po současnost, kdy díky špičkové péči zdravotnického personálu a lásce svých rodičů vyrostly v děti, které se nikterak neliší od svých donošenýchvrstevníků.

Za předčasně narozené se považují děti, které přijdou na svět před 37. týdnem těhotenství. Dolní hranicí životaschopnosti byl stanoven 24. týden těhotenství. O tyto děti se v Česku stará dvanáct specializovaných perinatologických center. Mezi přední pracoviště patří Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. „Přestože počet předčasně narozených dětí během posledních let stoupá, díky vysoké úrovni péče procento těžkých postižení klesá. I u nejrizikovější skupiny nedonošených novorozenců je dnes vysoká šance na přežití a normální vývoj,“ říká primář pediatrického oddělení porodnice v Podolí doc. Zbyněk Straňák.

Nedoklubko.

Předčasně narozeným dětem hrozí řada zdravotních komplikací, protože nejsou ještě připraveny na život mimo dělohu.  Kromě podchlazení se u nich často vyskytují dechové obtíže, tzv. syndrom dechové tísně (RDS syndrom), který souvisí s nezralostí plicní tkáně, nebo apnotické pauzy, kdy dítě přestává dýchat z důvodu ne zcela vyvinutého dechového centra v mozku. Mezi další komplikace patří nízký krevní tlak, chudokrevnost, nezralost ledvin či nezralost zažívacího systému, která může vést k poruchám příjmu potravy a růstu. Nezralost centrálního nervového systému může způsobit poruchy zraku, sluchu či poškození mozku. „Drtivá většina těchto dětí, i ty s nejmenší hmotností, však dnes přežije bez celoživotního handicapu,“ doplňuje doc. Straňák.

Výstava v pražském Podolí vznikla za podpory biofarmaceutické společnosti AbbVie.  „Naším cílem je nejen přinášet inovativní řešení ve výzkumu a vývoji nových léčiv, ale zároveň velkou měrou přispívat k osvětě u řady zdravotních problémů. Proto nás těší, že jsme mohli podpořit výstavu fotografií předčasně narozených dětí, která přibližuje tuto problematiku široké veřejnosti,“ říká ředitelka komunikace společnosti AbbVie Eva Šebestová.

V lednu byla výstava k vidění v Obchodním centru Šestka, nyní se přesouvá do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, kde bude přístupná široké veřejnosti od 6. února do konce března 2014. Najdete ji v prostorách rotundy ve 3. patře porodnice. Poté se přesune do dalších měst Čech i Moravy.

Nedoklubko.

O občanském sdružení Nedoklubko

Nedoklubko poskytuje již 12 let rodičům předčasně narozených dětí odborné i laické poradenství. Ve spolupráci s odborníky chce zvýšit povědomí o předčasném porodu a usiluje o zlepšení péče o předčasně narozené děti a jejich rodiny. Spolupracuje s Českou neonatologickou společností a je zakládajícím členem Evropské nadace pro péči o novorozence (EFCNI), která sdružuje rodičovské organizace z celé Evropy.

   
20.03.2014 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [3] samecka [*]

  danap — #1 Sml79

  superkarma: 0 20.03.2014, 12:18:49
 2. [2] Trefa [*]

  Trefa:je mi moc lito deti ktere se narodi drive.kdo muze at se de na vystavu podivat.

  superkarma: 0 20.03.2014, 10:03:50
 3. avatar
  [1] danap [*]

  Taky patříme k těm, kteří přišli na svět dříve a za dramatických podmínek - a to jen díky lhostejnému a neodpovědnému přístupu lékařky.... ( to co jedna zbabrala lékaři v Podolí zachránili....) i po těch letech...mnohokráte díky....

  proto radím Všem - pokud se Vám někdy něco nebude zdát - nevěřte a raději se jeďte poradit jinde.... ušetříte si s tím mnoho nervů... ( já hloupá věřila)

  jinak samozřejmě vím,že za mnoho předčasně narozených dětí lékaři nemohou - nejsou všemocní.....

  1. na komentář reaguje samecka — #3
  superkarma: 0 20.03.2014, 05:55:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme