Rodina

Na oslabenou imunitu dětí útočí nejen rýma a kašel

S příchodem zimního období se každoročně potýkáme s klasickými projevy nachlazení, chřipky a dalšími virózami. Náš organismus je celkově oslabený a jsme náchylnější k nemocem. Největší zkoušku však v této době zažívá imunita dětí, která je vystavena nejen nepřízni počasí, ale musí se vypořádat i s novým prostředím mateřských či základních škol. Tato změna má mnohdy negativní vliv na zdraví dítěte, neboť v dětském kolektivu se snadno šíří infekční onemocnění.

kid

Nejčastěji se u dětí objevují méně vážné zdravotní problémy jako je nachlazení, nevolnost, často i průjem či chřipka. Kromě těchto nemocí se ve skupině dětí dobře daří i vysoce infekčním nemocem, jako jsou plané neštovice, pneumokokové infekce či žloutenka typu A. Ty mohou dětský organismus pořádně potrápit. Nakazí-li se dítě některou z těchto nemocí, měli by rodiče neprodleně kontaktovat lékaře i školku. Mnohem lepší než na nemoc čekat, je jí předcházet. Rodiče mohou své potomky chránit spolehlivým očkováním.

Žloutenka se mezi dětmi jen tak neuhlídá

Žloutenka typu A patří k vysoce nakažlivým infekčním onemocněním. Svůj český název získala nemoc kvůli typickým projevům: nemocnému zežloutne pokožka i bělmo očí. Onemocnění někdy přezdívané jako „nemoc špinavých rukou“ se nejčastěji přenáší nedostatečnou hygienou, kontaminovanými potravinami či stykem s nakaženým člověkem. Velmi dobře se také šíří ve větších kolektivech dětí a mladých lidí. Před onemocněním pomáhá důsledná prevence v podobě správných hygienických návyků (mytí rukou před jídlem, po použití toalety apod.). To je ovšem jen základní stupeň. Nejúčinnější ochranu poskytuje až očkování. „Díky vlastní zkušenosti doporučuji očkování proti infekční žloutence A již před nástupem do mateřské školy,“ říká dětská lékařka MUDr. Renáta Růžková.

Dvě injekce v rozmezí cca 6 měsíců ochrání dítě před závažným onemocněním, při kterém je nutná hospitalizace a odloučení od rodiny i kamarádů. Po léčbě následuje delší rekonvalescence, dieta a klidový režim, který vyžaduje dlouhodobé omezení běžných dětských aktivit.   

Přístup k léčbě planých neštovic se změnil

Velké epidemie planých neštovic se objevovaly ve školkách asi dvakrát do roka. Dnes už typické sezonní epidemie planých neštovic nepropukají, ale onemocnění se vyskytuje „sporadicky“ po celý rok. Děti se totiž již mohou proti planým neštovicím očkovat a právě očkování představuje jedinou spolehlivou ochranu proti nemoci. Nikdy totiž nelze předem určit, které dítě onemocnění těžkou formou neštovic a bude mít komplikace, které si vyžádají hospitalizaci. Mezi nejčastější patří např. zápaly plic, záněty mozečku a mozkových blan. 

Dříve nechávaly některé maminky své děti schválně nakazit od dětí kamarádek v domnění, že je lepší, když si neštovice prodělají „plánovaně“. To ale již neplatí. Je prokázáno, že prodělané onemocnění nezanechává trvalou imunitu a dítě může onemocnět i opakovaně. Každá prodělaná infekce navíc dětský organismus značně oslabuje, dítě je pak náchylné i k dalším onemocněním, virovým i bakteriálním respiračním infektům. Plané neštovice jsou zvláště nebezpečné pro novorozence, kojence, ale i pro těhotné ženy.

Dětská lékařka MUDr. Růžková nabízí možnost očkování proti planým neštovicím již batolatům při povinném očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. „Můžeme použít tzv. tetravakcínu, která při jednom vpichu ochrání dítě nejen proti těmto třem infekčním nemocem, ale i proti planým neštovicím,“ dodává lékařka. Před nástupem do mateřské školy, tedy kolem tří let dítěte, lze očkovat samostatnou vakcínou proti planým neštovicím. Očkuje se ve dvou dávkách s odstupem cca 6 týdnů.

Problém opakovaných zánětů středního ucha

Záněty středního ucha komplikují život mnoha malým dětem. Jedná se o vleklé a velmi bolestivé infekční onemocnění. Jeho neléčení u malých dětí vede k opakovaným zánětům a může způsobit i zhoršení sluchu. V dnešní době záněty středního ucha a pneumonie nepostihují „školkové“ děti tak často jako dříve. Už v kojeneckém věku mohou být děti očkovány proti pneumokokovým infekcím, které je chrání i proti zánětům středního ucha.

   
08.10.2013 - Děti - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [14] olga.polka [*]

  viky.beckham — #13

  nemate vůbec zac jsem rada, ze jsem mohla poradit :)

  superkarma: 0 27.07.2016, 11:09:24
 2. [13] viky.beckham [*]

  Aha tak to se asi ma brat tedy preventivne spise i. Tak ja se na to ještě poradne podivam a prostu si info na strankach dekuji moc.

  1. na komentář reaguje olga.polka — #14
  superkarma: 0 22.07.2016, 10:28:53
 3. [12] olga.polka [*]

  viky.beckham — #11

  Ja je mam doma a beru je i preventivne, ne každý den si teda vzpomenu, ale vyplati se to brat i takhle preventivne.

  superkarma: 0 19.07.2016, 10:23:23
 4. [11] viky.beckham [*]

  olga.polka — #10

  No ja na tu znacku cbdex ted také nekde narazila a rikala jsem si ze to vyzkousim, berete to nejak pravidelne nebo jen když uz citite ze budete nemocna?

  1. na komentář reaguje olga.polka — #12
  superkarma: 0 01.07.2016, 10:50:11
 5. [10] olga.polka [*]

  My mame doma kapky cbdex na posileni imunity pro celou rodinu.

  1. na komentář reaguje viky.beckham — #11
  superkarma: 0 30.06.2016, 13:43:02
 6. [9] Breadfish [*]

  U dětí spoléhám na Preventan, s tím mám dobrou zkušenost. Dávám jim ho od druhého roku, co chodí do školky a fakt se nemocnost hodně snížila.

  Sama si dávám Preventan quatro, když mě začne pobolívat v krku. Sml16

  superkarma: 0 29.03.2016, 14:47:29
 7. [8] Klarik78 [*]

  Já jsem spokojená pro malého s Jackem Hlívákem od Imunitu. Tím, že nastoupil do školky, tak mi bylo hned jasné, že mezi tolika dětma bude nemocný, takže je to naše záchrana :) Někteří už v jeho kolektivu byli nachlazení, ale Vojtíšek se pořád drží, super.

  superkarma: 0 24.09.2015, 10:08:18
 8. [7] Danushka [*]

  Danushka — #5A pro naší nejmenší dcerku používám Quixx baby kapičky...třeba i teď v létě, když jsme v klimatizovaném prostředí nebo je hodně suchý vzduch...je to dobrá prevence...rýma u nás už dlouho nebyla ;)

  superkarma: 0 14.08.2015, 07:32:58
 9. [6] EvikMacik [*]

  My jsme spokojení nejvíce s betaglukany, které jsme našli v 5prevemax. Je přírodní, sladký, takže chutná i dětem a teď díky němu nejsme vůbec nemocní.

  superkarma: 0 13.11.2014, 15:40:24
 10. [5] Danushka [*]

  Syn loni v zimě prodělal zánět středního ucha :-( Nic příjemného...bylo to z opakované rýmy :-(

  Takže letos na podzim jsem nasadila vitamíny a do nosu preventivně sprej s mořskou vodou Quixx soft... Zatím jsme nestonali, tak snad...Sml58

  1. na komentář reaguje Danushka — #7
  superkarma: 0 30.10.2014, 16:20:36
 11. [4] radka.blatecka [*]

  Taky užíváme sirup od Dr. Weisse, nee Stopbacil, protože Lukášek má teprve 14 měsíců a ten by nemohl, ale užíváme Stopkašel přímo pro děti od 1 roku, ten nám vždycky pomůže, díky obsahu betaglukanů podporuje i imunitu, takže nejsme až tak často nemocní.

  superkarma: 0 22.09.2014, 07:26:16
 12. [3] Nella9 [*]

  Zrovna jsem chtěla sirup StopBacil taky pochválit :) nám pomohl a tím, že je celkem sladký dětem chutná a konečně jsme našli něco, co neplivají :)

  superkarma: 0 22.04.2014, 12:42:16
 13. [2] haburi [*]

  U nás nejčastěji není tak rýma, ale spíše kašel. Na ten mi kamarádka doporučila sirup od dr. weisse (teď běžela reklama na psí sádlo) a velmi mi vyhovuje, to jak je komplexníá a že nic dalšího malé dávat nemusím.

  superkarma: 0 14.04.2014, 07:58:05
 14. [1] DOMINIKA26 [*]

  Na dětskou imunitu je dobrá hlíva s mickeymousem pro děti. Krom tetovaček loni mého syna uchránila před všemi nemocemi, což se předtím nedařilo.

  superkarma: 0 14.10.2013, 09:00:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme