Zdraví

Na operaci jsem měla jít hned, píše čtenářka Lidicka

O další zkušenost s operací očí se s námi podělí čtenářka s nickem Lidicka. Měla šedý zákal a po operaci se dostala z původních sedmi a půl dioptrií na dvě a brýle používá už jen výjimečně. Více podrobností se dočtete v této čtenářské novince

Dnešní téma je pro mně jako stvořené. Brýle jsem začala - spíš tedy měla začít nosit od 2. ročníku na střední škole, samozřejmě jsem se styděla. Když už to jinak nešlo, tak jsem je používala jen při odepisování z tabule - a to jsem seděla v první lavici!. Jak šel čas, moje oči se bohužel čím dál více namáhaly a tím se „zvyšovaly“ i mé dioptrie. Ale to už jsem pracovala v účtárně, a tak brýle byly nezbytnou součástí mé garderoby.

Došlo to tak daleko, že ve 40 letech jsem měla na obou očích už -7,5 dioptrie , to znamená, že bez brýlí jsem nedokázala být. Dokonce ani s brýlemi jsem moc lidi nepoznávala, až když jsem málem do nich vrazila. Tyto „vysoké“ dioptrie jsem měla až do letošního dubna, už byly stabilní nezvyšovaly se.

Před cca 2 lety mi doktorka zjistila počínající šedý zákal. Operaci jsem odkládala, až letos v únoru při oční kontrole mi doktorka řekla, že je to čím dál horší (i já to tak už cítila) a doporučila mě na operaci šedého zákalu. Po náročném předoperačním vyšetření mi stanovili termín na  18. dubna pravé oko, a za týden po Velikonocích levé oko. Týden před operací jsem si musela začít rozkapávat pravé oko. Operaci na renomované klinice dopadla dobře.

Hned druhý den po sundání obvazu jsem krásně viděla - sice jen na jedno oko, ale byl to nezapomenutelný zážitek, když jsem se bez brýlí jedním okem viděla  v zrcadle!. Musela jsem však řešit velký rozdíl mezi dioptriemi - operované oko - zůstaly mi -2 dioptrie a neoperované kde byly původní - 7,5. Řešila jsem to tak, že na brýlích jsem si pravé „oko“ zalepila  neprůhlednou páskou. Abych rovnoměrně oči zatěžovala střídala jsem je - když jsem měla brýle - zatěžovala jsem levé oko. Když jsem brýle sundala - koukala jsem na svět  jen pravým okem. Naštěstí tento stav trval jenom týden.

Po týdnu mi operovali i levé oko, na kterém mi taky zůstalo omezení  -2 dioptrie. Teď nosím brýle, ale jen když se dívám do dálky, nebo chci něco na dálku přečíst. Jinak v práci  k PC ale i ke čtení či psaní brýle nepoužívám. A tak jak většinou lidi v mém věku (54) používají brýle většinou na čtení, já je právě při čtení sundávám. Je to takový paradox.

Ale kdo to nezažil, nedokáže si představit, jak je všechno jinačí. Já vlastně více než 30 let bez brýlí nemohla žít, a i když jsem je měla, s tak vysokými dioptriemi jsem viděla hodně málo. Po operaci jsem se nemohla nasytit pohledů na okolí, při cestování MHD, dokonce jsem z tramvaje přečetla různé plakáty nebo akce ve výlohách obchodů. Mělo to však i nevýhodu - viděla jsem tolik prachu, špíny a odpadků v našem paneláku,  které jsem před tím neviděla!!!!!

Akorát jsem si říkala, že na operaci jsem měla jít hned, jak mi šedý zákal zjistili. 

Hezký den Lidicka

Jak je vidět, nic se nemá odkládat. Docela by mě zajímalo, jestli by ten výsledek byl lepší a vy neměla ani ty dvě dioptrie, kdybyste šla hned

Co vy na to, milé ženy-in? Také byste se ráda zbavila brýlí? Šla byste na operaci, nebo vám připadá moc drahá? Jak jste na tom s brýlemi? Už, nebo ještě je nosíte? Kolik máte teď dioptrií? Jak se svými brýlemi vyrovnáváte?

Napište nám na dnešní „obrýlené“ téma: redakce@zena-in.cz

 

   
07.11.2011 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [2] chrobík [*]

  I já jsem nosila brýle a to asi od 6 let, dopracovala jsem to až k -7,5 a to už byly skoro popelníky. Rozhodla jsem se pro laserovou operaci v roce 1995 a skočila jsem na 0,takže se na svět dívám krásně bez brýlí. Teď po více než 15-ti letech mám pocit, že pravé oko je trošku slabší, ale ještě stále vidím dobře a myslím, že to stálo za to, ikdyž teď jsou tak krásné rámečky, že někdy trošku lituji, že už je nosit nemusím. Sml16

  superkarma: 0 07.11.2011, 14:54:06
 2. avatar
  [1] átéčko [*]

  Tos teda měla jít, já jsem šla hned když mi mudra řekla a nelitujiSml23

  superkarma: 0 07.11.2011, 13:53:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme