Krutý a nelítostný boj vědců s rakovinou rok od roku nabírá na obrátkách. V tomto roce si věda připisuje další skórování v pomyslném a rozhodně ne přátelském utkání. V prvním čtvrtletí roku 2007 udělila totiž Evropská komise nové registrace třem moderním lékům.

 

Avastin pro ženy s metastazujícím zhoubným nádorem prsu

Přípravek se používá v kombinaci se standardní léčbou.Tento průlom v boji proti této zákeřné chorobě umožní ženám žít dvakrát delší dobu, aniž by jejich onemocnění postupovalo a zhoršovalo se,“ uvádí MUDr. Jiří Pěšina ze společnosti Roche.

Pro pacientky s metastazujícím zhoubným nádorem prsu je Avastin doslova a do písmene požehnáním, neboť prodlužuje dobu do zhoršení onemocnění. Takový čas je pro pacientky i jejich blízké více než drahocenný.

soutěž Radox
Každým rokem je celosvětově diagnostikováno kolem milionu nových případů zhoubného nádoru prsu, které jsou osudové pro více než 400 000 žen. Alarmující informací je, že metastazující zhoubný nádor prsu je nejčastější příčinou úmrtí u žen ve věku nad 55 let!

„Avastin je prvním a jediným léčebným přípravkem působícím proti tvorbě nových cév, u kterého byl zjištěn konzistentní přínos v prodloužení celkového přežití nebo doby do progrese onemocnění, a to u pacientů se zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku, plic, prsu a ledvin. Avastin potlačuje růst cévní sítě, prostřednictvím které se k nádorové tkáni dostávají živiny a kyslík. Tento mechanizmus účinku brání nejen zásobování nádoru, ale i šíření nádorových buněk v těle - metastazování,"  vysvětluje MUDr. Pěšina. Další možné použití tohoto léčiva je stále ve fázi výzkumu a testů. Zdá se, že přípravek bude očekávaným pomocníkem i u dalších typů nádorů, například tlustého střeva a konečníku, prsu, plic, vaječníků, ledvin, prostaty a dalších. 

 

Xeloda pro léčbu pokročilého zhoubného nádoru žaludku

Rakovina žaludku je dosti agresivním a vysilujícím typem zhoubného nádoru. Je čtvrtým nejčastěji diagnostikovaným typem onkologického onemocnění na světě a celosvětově druhou hlavní příčinou úmrtí na zhoubné nádory! Každým rokem umírá na toto onemocnění celosvětově kolem 911 000 osob (z toho přibližně 140 000 Evropanů).

Nadějný přípravek Xeloda byl v zemích Evropské unie registrován právě za účelem léčby pokročilého zhoubného nádoru žaludku, a to v kombinaci s chemoterapií na bázi platiny. Obrovskou výhodou tohoto preparátu je, že je pacientovi podáván v tabletové formě, to umožňuje zkrátit dobu pobytu v nemocnici až o celých 80 procent! Tato zpráva je jistě pro všechny nemocné velmi pozitivní, neboť pobyt na onkologickém oddělení bývá často náročný na psychiku pacienta. Do současné doby vyžadovala standardní léčba použití speciálních pump určených k nitrožilnímu podávání léku. Není třeba uvádět, že tento způsob aplikace není ani pohodlný, natož praktický.

 

Tarceva pro pacienty trpící metastazujícím karcinomem slinivky břišní

Nádor slinivky je dle odborníků šestým nejčastěji se vyskytujícím zhoubným onemocněním v Evropě. V roce 2002 bylo na našem kontinentě diagnostikováno více než 78 000 nových případů a osudovou se tato choroba stala přibližně 82 000 lidí za rok!

Karcinom slinivky je velmi obtížně léčitelný, protože je často dosti odolný vůči chemoterapii i ozařování. Také má sklon k rychlému prorůstání do okolní tkáně a rozšiřování do dalších částí těla. Z blízké bolestné zkušenosti musím říci, že nádor pankreatu bývá z důvodu poměrně nepraktického uložení slinivky v těle hodně obtížně diagnostikovatelný, a tak ve velkém procentu případů nezbývá již mnoho možností řešení situace.

A právě Tarceva, v kombinaci se standardně používanými léčivy, představuje novou naději pro pacienty trpící metastazujícím karcinomem  slinivky břišní. „Preparát je po více než deseti letech prvním lékem, který  má prokazatelný přínos pro pacienty bojující s jedním z nejzhoubnějších nádorů. Přípravek Tarceva účinkuje na jiném principu než chemoterapie a je výhradně zacílen na nádorové buňky, proto pacient netrpí nežádoucími účinky, které jsou spojené s podáváním chemoterapie,“ uvádí MUDr. Pěšina

 

Zdroj: Tiskové materiály farmaceutické firmy Roche

 

Reklama