Zdraví

Na onemocnění rakoviny děložního čípku se podílí i promiskuita

Rakovina děložního čípku patří mezi nejčastější ženská onkologická onemocnění. Každé dvě minuty na ni po celém světě zemře jedna žena. Toto onemocnění mají na svědomí tzv. lidské papillomaviry neboli HPV viry, které se přenáší pohlavním stykem, ale i nekoitálními sexuálními praktikami. Příznaky nemoci na sobě žena většinou zpozoruje až v pokročilém stádiu nemoci. Nejspolehlivějším způsobem prevence před touto nemocí proto zůstává kombinace pravidelných gynekologických prohlídek a očkování.

Za rakovinu děložního čípku mohou viry

Za rakovinu děložního čípku jsou zodpovědné lidské papillomaviry, neboli HPV viry. Těchto virů existuje více než 100 typů, mezi nejrizikovější z nich patří HPV typy 16 a 18. Ty jsou zároveň celosvětově nejrozšířenější. S HPV viry se za život setká až 80 % žen, jedná se o celosvětově nejběžnější infekci reprodukčního ústrojí. V 70–90 % případů se infekce do jednoho roku až dvou let spontánně vyčistí. V některých případech však přetrvává, což může vést ke vzniku přednádorových stavů a nakonec i ke vzniku rakoviny děložního čípku.


Zajímaly nás otázky, které se týkají erotiky ve spojení s onemocněním rakoviny děložního čípku. Oslovili jsme odborníka, aby nám na tyto otázky odpověděl.

promiskuita

Rakovina děložního čípku – šíření původce tohoto onemocnění (lidské papillomaviry, neboli HPV viry) je ovlivněno pohlavním stykem. Musí jít o přímý sexuální styk, nebo je již rizikové erotické chování dvojice (líbání, dotyky…)?
K přenosu HPV viru dochází nejčastěji během pohlavního styku, ale naprosto dostatečný pro přenos je kontakt kůže na kůži (nebo sliznice) v oblastech, kde se tyto viry nejčastěji vyskytují a způsobují onemocnění, a to je nejvíce genitální oblast a také oblast dutiny ústní a krku. 

Pokud má žena hodně sexuálních zkušeností s různými partnery, zvyšuje tím riziko onemocnění?
Ano. Větší počet sexuálních partnerů je jednoznačným rizikovým faktorem pro infikování HPV virem.

Má vliv na možnost onemocnění ženy rakovinou děložního čípku i to, že je její partner promiskuitní? Ano. Partner je ve vyšším riziku infikování a infekci častěji přenese na svoji manželku.

Děkujeme za odpovědi MUDr. Borku Sehnalovi, primáři Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

   
11.02.2015 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] datura [*]

  Dobrý dárek za promiskuitu Sml16

  superkarma: 0 11.02.2015, 13:47:45
 2. avatar
  [2] rusalka2008 [*]

  Moje dobrá kamarádka dostala rak. děl. čípku z hormonálních důvodů po porodu (vysoký prolaktin), takže prevence je důležitá i po šestinedělí atd.

  Naštěstí šla včas k lékaři. Sml59

  superkarma: 0 11.02.2015, 09:43:44
 3. [1] janavys [*]

  Raději ať chodí mladé ženy na kontroly.Jakmile se zanedbá prevence, nemusí být cesta zpět.

  superkarma: 4 11.02.2015, 07:24:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme