Zdraví

Na obezitu platí pohyb a lázně


Co ale s přebytečným vánočním tukem? Pokud chceme nepřítele porazit, musíme ho nejprve poznat.

„Takový každoroční povánoční stav je bohužel dán současným stylem života naší generace,“ konstatuje MUDr. Jiří Leisser z lázní Teplice nad Bečvou, kde se obézním lidem úspěšně věnují. „Všichni v podstatě víme, co je příčinou naší obezity. Nepravidelná strava, zbytečně velké porce jídla, jeho špatné složení, k tomu stres, který si kompensujeme právě jídlem, a pak alkohol a především málo pohybu. A na takový stav jsou Vánoce jako dělané. Přitom není sebemenší důvod, abychom byli obézní. Jen je třeba změnit denní režim a stravovací návyky. Své zlozvyky známe, ale nesnažíme se je napravit. Snad jen pár dnů po svátcích, ale většinou nám to dlouho nevydrží.“

 

Čím tedy po novém roce začít? Rozhodně změnou stravy. „O tom, jak se stravovat, byly popsány stohy papíru. Všichni v podstatě víme následující: je třeba se vyhnout rafinovanému cukru, moučníkům, čokoládám, sušenkám, coca- cole, zmrzlinám. Musíme omezit živočišné tuky obsažené v pomazánkách či masných výrobcích a nahradit je rostlinnými tuky. Také bílé pečivo či bílou rýži a těstoviny vyměňte za celozrnné pečivo, rýži natural a celozrnné těstoviny. A nechte si zajít chuť na smažená jídla a tučné sýry. Namísto toho si každý den dopřejte zhruba hodinku aktivního pohybu. A pokud nemáte čas na sportovní aktivity, tak alespoň choďte pěšky,“ radí v podstatě vše známé doktor Leisser. 

 

A jak pokračovat dále? „Velmi vhodným místem na zahájení postupného hubnutí jsou lázně,“ radí doktor Leisser. „Lékaři společně s nutričními specialisty každému poradí, jak s hubnutím začít, čeho se v jídle vyvarovat a co si naopak nandat na talíř.“ A další výhoda pobytu v lázních? Člověk tu nemá svou domácí, k prasknutí narvanou lednici!

 

„Velmi důležité je ve svém snažení vytrvat. A hlavně nic nenechávat na zítřek. Začít hned dnes. Třeba i s krátkým během a posilováním. A pak bych také varoval před všemi těmi zázračnými tabletkami. Žádná nefunguje,“ radí doktor Leisser.

V České republice trpí obezitou každý pátý muž a dokonce každá třetí žena. To nás řadí na přední místo tohoto nelichotivého žebříčku v Evropě. A pokud k tomu připočteme i nadváhu, tou trpí 68 procent žen a 72 procent mužů. Proto se o obezitě hovoří jako o epidemii třetího tisíciletí. Zřejmě právem, neboť přejídání údajně zabilo více lidí než všechny války dohromady. A počet obézních lidí stále stoupá. Zatímco v roce 1995 se jejich počet na celém světě odhadoval na 200 milionů, v roce 2000 jich bylo už 300 milionů.
   
15.01.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [4] Anai [*]

  A do třetice: až na tučné sýry, které si dvakrát týdně dopřeju ke snídani, protože mám pro ně slabost (eidam moc dobrý není), dodržuju všechny výše popsané stravovací rady a stejně je mi to po padesátce málo platné....

  superkarma: 0 15.01.2009, 15:32:26
 2. [3] Anai [*]

  Jinak ovšem souhlasím s tou každou třetí ženou!!! Pomalu se k nim začínám počítat taky, kila i cm rostou a rostou, proto jsem navštívila tento článek

  superkarma: 0 15.01.2009, 15:30:57
 3. [2] Anai [*]

  mmarianne: někdy je váha zavádějící - důležité jsou objemy, někdo má víc, někdo méně svalové hmoty, tak zřejmě proto. Nicméně ten Dr. se na Vás asi opravdu nepodíval, protože Vy byste podle BMI mohla mít až o 14 kg víc a takhle by Vás asi nepustili možná ani na molo, takže opak pravdou.

  superkarma: 0 15.01.2009, 15:30:13
 4. avatar
  [1] mmarianne [*]

  Zdá se mi, že tvrzení o každé 3. ženě je trošku přehnané. Jednou se mi stalo, že jsem šla k lékaři a ten aniž se na mne podíval prohlásil, že se mám nejprve zhubnout. Vážím 58 kg na 172 cm výšky.

  superkarma: 0 15.01.2009, 11:17:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme