Zdraví

Na nevzhlednou lysinu – použijte květinu


Vlasy bývají chloubou nejedné ženy, a tak je jejich výrazný úbytek vnímán logicky jako fatální průšvih. Pokud se nejedná o problém, který je vyvolaný opravdovým, organickým onemocněním, existuje poměrně snadná pomoc. Dokonce se osvědčila i v případě dramatického úbytku vlasů po prodělané chemoterapii.

Pomoc máte na zahrádce

Jemná květinka, která je ozdobou skoro na každé zahrádce, se mimo jiné vyznačuje tím, že na ní je každé ráno malebně uchycená kapička rosy. V magii je popsáno a na venkově stále udržováno, že pokud chce žena být krásnější a přitažlivější, měla by s chutí slupnout onu kapičku. Jinak je to květinka jedlá a výrazně zdravá, nejen jako odvar, ale i za syrova. Chutná trošku jako ředkvička.

 

Lichořeřišnice je nejen na vlasy

Tahle milá, nenáročná, ale velmi léčivá bylinka k nám přicestovala z Jižní Ameriky. Léčivá je prakticky celá. Semena, květy i listy.  

 Lichořeřišnice je předně výtečné, přírodní antibiotikum, bez vedlejších účinků. Její využití je nesmírně široké. Poradí si se stafylokoky, streptokoky, E-coli a dalšími druhy bakterií, zejména v močových cestách. Lze ji využít na akutní i chronické záněty urogenitálního aparátu. Účinek přichází již do dvou hodin a po 16 hodinách účinek odeznívá. Je proto vhodné denní dávku lichořeřišnice rozdělit nejméně nadvakrát. Rovněž se osvědčila i při léčbě zánětu prostaty.
Jako podpůrný prostředek ji lze využít u infekcí dýchacího aparátu. Celkově stimuluje a posiluje imunitu. Rovněž je účinná proti žaludečním vředům a báječná je u zánětů vaječníků. Lze použít jako čaj ze sušené květinky, nebo i v podobě tinktury.

Tinktura na ½ litru (pro vnitřní užití)

Půl litru jemného, alespoň 35% lihu a půl deka čerstvé rostlinky. Tinktura by alespoň týden měla stát ve tmě a chladu.

Vlasy

Jestliže máte problém s úbytkem vlasů, máte je slabé, nezdravé po trvalých či častém barvení, nebo si nevíte rady s lupy, zkuste tento dáreček matky přírody použít v této podobě.

Natrhejte si části řeřichy (lidový název) s květy a na drobno ji roztrhejte. Je to lepší než ji krájet, protože platí, že na čerstvé bylinky, které chceme použít, aby nám pomohly, není dobré používat kovy. (A ani plasty, protože to je zase neuctivé.) Nejlepší je natrhat ji do skleněné či hliněné nádoby a zalít horkou vodou. Takto ji nechte v lednici do druhého dne. Umyté vlasy přelijte scezeným odvarem a již nesplachujte. Lichořeřišnice působí jako životabudič na vlasové kořínky, které posiluje a ozdraví.

Jestliže chcete mít k tomu ještě vlasy silné a krásné, kombinujte tuto metodu se zábalem z ovesných vloček. Ty obsahují megamnožství vitaminů řady B, které jsou pro vlasy doslova pochutnáním.

Vločkový zábal

Ten si připravte z asi tak půl pytlíku vloček. (Záleží na délce vlasů. Já používám tu půlku pytlíku.) Vločky dejte do nádobky (ne z kovu), přidejte lžičku medu a hrnek mléka. Pak zalijte horkou vodou a nechte cca 15 minut. Vločky nabobtnají. Na umyté vlasy naneste vzniklou „patlu“ a zakryjte ručníkem. Neměl by to být igelit, jak se někdy doporučuje u zábalů, protože je lépe, když vlasy mohou trochu dýchat. Počkejte zhruba deset minut. Vlasy pak jen jemně opláchněte. Jen maličko, jen zředit.
Vloček ve vlasech se nelekejte. Jdou výborně vyčesat. Pár tahů kartáčem, a není po nich památky. Zůstanou jen krásné, lesklé a zdravé vlasy. Já je vyčesávám na zahrádce, abych to pak nemusela zametat. J

A ještě slovo babičky

Moje babička, když vymačkala do čaje citron, tak vzala ten čepeček a napřed si potřela vlasy a pak ještě ruce. Umřela skoro v devadesáti na zlomený krček. Vlasy měla krásné a měla jich skutečně hodně až do smrti.
Říkávala, že „to nejlepší je vždycky u pramene“.
A měla pravdu. Když si přečteme popisky na kvalitních šamponech a kondicionérech, tak se dozvíme, že obsahují například výtažek z citrusů, výtažek obilných klíčků, ovesných vloček či vitamin B. Kolik tam toho výtažku asi je, v porovnání se zdrojem? Babi byla chytrá holka.                                                                                

A ještě pár zajímavostí

Víte, proč se vlasy „točí“ doprava mnohem častěji než doleva?

Směr růstu vlasů je ovlivněn fungováním mozku. Tvrdí to němečtí neurologové, kteří potvrdili dosavadní domněnku, že vlasy stáčející se doleva se vyskytují pouze u leváků. Bonnští vědci si všimli, že se vlasy na temeni hlavy „točí“ doleva jen u velmi malého procenta populace. Domnívají se, že levotočivý směr ovlivňuje mozek stejně jako psaní levou rukou.

Víte, že ubývá blond lidí se světlou pokožkou?

Může za to jednak míchání národů, a jednak genetická predispozice. Genetické informace, které určují světlost vlasů, kůže či očí, se totiž dědí jako recesivní znaky. Naopak, genetická informace určující tmavší typ vlasů, pokožky atd. se předává jako dominantní. Pokud se oba geny potkají, vítězí ten dominantní. (Jen abychom nebyli brzy všichni černí.)

Víte, komu rostou vlasy nejrychleji?

Jednoznačně  Asiatům. Vlasy asijských národů rostou nejenom velmi rychle, ale mají také pevnou strukturu a jsou mnohem pružnější než vlasy Evropanů. (Taky se evidentně rychleji množí.) Naopak nejpomaleji rostou vlasy černochům, jsou suché a často se třepí.

 

 

 

   
18.09.2008 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Období padání vlasů už pomalu končí, jak tak na sobě pozoruju. Už je čas na chřipkové články, ne? Abysme je stihli ještě před vánočníma

  superkarma: 0 19.09.2008, 17:25:44
 2. avatar
  [36] Mipe [*]

  Bohužel jsem se sem včera kvůli návalu práce nedostala,ale Míšo určitě vyzkouším,já mám taky jeden recept na vlasy - žloutek s medem a citr.šťávou,můžete přikápnout i trochu oleje, vlasy jsou po tomto zábalu lesklé a vypadají nádherně,tuto kombinaci používám i na pleť,může se použít i bez oleje nebo citronu,na vlasech nechám klidně působit 1 hodinu zabalené do ručníku,na pleť tak 20-30 minut.

  superkarma: 0 19.09.2008, 08:32:55
 3. avatar
  [35] Solei [*]

  kačinka: kdysi dávno jsem poslouchala v rádiu pořad kde se lidé ptali kožaře a byla tam žena která se ptala proc jejímu synovi už několik let neustále praská ret v jednom místě - do té doby jsem taky netušila že by to mohlo být i něco jiného než málo vitamínu a suchá kůže.

  superkarma: 0 18.09.2008, 16:23:09
 4. avatar
  [34] kačinka [*]

  Solei: tak tím trpím leta taky, ale nikdy mě nenapadlo to přisuzovat něčemu jinému, než jen suché kůži. Zkusím taky. Dík.

  superkarma: 0 18.09.2008, 15:06:34
 5. [33] Pavla_b [*]

  michaela.kudlackova: tak já posbírám odvahu a zkusím to

  superkarma: 0 18.09.2008, 14:04:14
 6. avatar
  [32] Dante Alighieri [*]

  Meander, Solei: Děkuji Vyzkouším, provedu a snad už se toho ***** zbavím!

  superkarma: 0 18.09.2008, 14:01:36
 7. avatar
  [31] Solei [*]

  Dante Alighieri: Meander má pravdu, tohle vypadá na bakterie.
  Normálně si s tím zajdi za kožařem a nenech se odbýt a dopředu ti hlásím, že vazelína je na prd a je to s ní ještě horší.

  superkarma: 0 18.09.2008, 13:47:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Meander [*]

  Dante Alighieri: Fungicidin.

  superkarma: 0 18.09.2008, 13:17:22
 2. avatar
  [29] Dante Alighieri [*]

  Když už jsme u té krásy - neměl by pro mě někdo efektivní radu? Mám už snad od narození permanentně rozryté rty. Ráno jsou zahojené, ale s prvním jídlem zase jak rohožka. Mažu, mažu, vyzkoušela jsem snad už 1000 balzámů a mastiček. Asi je mi souzeno mít až do smrti oloupanou dr*ku... Máte někdo tip?

  superkarma: 0 18.09.2008, 13:16:24
 3. avatar
  [28] Dante Alighieri [*]

  Když jsem vysadila antikoncepci (Minerva) a zkusila jinou (Logest), beďary se ohlásily téměř okamžitě, takže jsem se vrátila k původnímu preparátu a zase je to v pohodě. Vlastně akné mě netrápí od té doby, co beru Minervu. Mandle vyzkouším.

  superkarma: 0 18.09.2008, 13:09:40
 4. avatar
  [27] gerda [*]

  michaela.kudlackova: já ji znám, dokonce jsem ji kdysi vysela na okrasu, roste to rychle, ale není teď na ni vegetační doba

  superkarma: 0 18.09.2008, 12:39:17
 5. avatar
  [26] lilithheta [*]

  michaela.kudlackova: Děkuji za tip. Postup by teda byl podobný jako, když si dělám odvar z kopřivy. Určitě to vyzkouším, protože s vlasy mám dost problémy. Za posledních 10 let jsem přišla o cca 3/4 vlasů, tak snad pomůže tohle.

  oalison: Vím přesně o čem mluvíš. Skoro každý den si patlám poctivě na hlavu kopřivovou vodu a těším se, že mi vlasy přestanou aspoň padat, když už nenarostou nové. A ono nic, spíš naopak - při masírování pokožky jich ještě víc vypadne a vlasy jsou pak zplihlé. A to už to takhle provozuji skoro třetí měsíc, to už by snad měl být nějaký účinek vidět.

  superkarma: 0 18.09.2008, 12:15:28
 6. [25] Tini [*]

  oalison: To je jedna z veci, ktera me desi...az prestanu uzivat HA...
  Kdyz jsem mela nehodu, tak jsem musela na dva mesice prestat uzivat HA a to co se mi zaclo delat na cele ...vypadalo to jako exem...no jen doufam, ze to bude prechodna zalezitost...

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:59:26
 7. avatar
  [24] MEK [*]

  ale některým tato lysina sluší

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:56:45
 8. avatar
  [23] Meander [*]

  Vivian: Jako Noční kůru na akné od Avonu, že jo

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:50:53
 9. avatar
  [22] Vivian [*]

  Meander: VŠECHNO, co se osvědčí, přestanou vyrábět VŠECHNO. Asi podle speciální prováděcí vyhlášky zákona schválnosti

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:47:27
 10. avatar
  [21] Nowalie [*]

  Já mám moc ráda čaje od Grešíka .
  oalison:mě na záda zabírá zinková mast(Miraclean).
  S mandlemi je to pravda,čistí pleť a ještě spolu s jablíčkem.Míšo díky za tip,zatím jsem vločky pouze papala ale už vím tajemství tvojí krásný hřívy tak vyzkouším.Jen doufam že se to dá vyčesat,mám tmavé vlasy

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:41:10
 11. avatar
  [20] sanvean [*]

  Solei: To s těmi boláky je pravda, já vždycky myslela, že mám mastnou pleť a podle toho si kupovala krémy. No, výsledek byl dost hrozný Až za dlouho, a vlastně náhodou, jsem zjistila, že na mě v tomhle směru zázračně působí výživný krém pro suchou pleť

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:37:28
 12. avatar
  [19] Solei [*]

  oalison: Váňu neznám, já se naučila chodit pro čistící čaj ke Kindlovi (Praha) nebo si ho sestavit sama. Ale z osobní zkušenosti vím, že pan Kindl má víc zkušeností a dokáže použít byliny které by mně ani na mysl nepřišly.

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:10:09
 13. avatar
  [18] Solei [*]

  oalison: možné je všechno lidské tělo má jiné myšlení než mu většínou přisuzujeme, je to takový svéhlavý domeček a my v něm bydlíme.
  Na boláky funguje komplex věcí - čisté povlečení, týdně nové pyžamo (denně se převlékáš do čistého a pak jdeš pokaždé spát v tom samém) v posteli strávíme cca 7 - 8 hodin denně, proto by měla být co nejčistší. jestli pomohlo moře a máš vanu, kup si sůl z mrtvého moře a jednou začas si udělej koupel. Můžeš zkusit i různé bylinky, které čistí krev - třeba kopřivu a podobně.
  Taky mám boláky, jen jsem vypozorovala, že v případě sežrání pytlíku mandlí, mám pak krásně vláčnou pleť a boláky se líp hojí (to znamená, že kůže má málo tuku, zní to nesmyslně, ale suchá kůže praská a dělají se v ní boláky - né z ucpaných pórů, ale ze sucha).

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:07:00
 14. avatar
  [17] malá paní [*]

  Musela jsem být lichořeřišnicí odkojená.Mám husté vlasy a rostou mi rychle.Naše dcera má rezavé vlasy a nikdo z rodiny rezavé vlasy nemá.

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:52:12
 15. avatar
  [16] Meander [*]

  oalison: Pomáhá Akneskin. Dokonce tak moc, že ho přestali vyrábět Nech si napsat Skinoren. Stojí dvakrát tolik a je jenom na předpis, ale pomáhá stejně dobře, jako nebožtík Akneskin.

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:49:12
 16. avatar
  [15] oalison [*]

  Solei: Jo a nevíš co zabírá na akné na zádech, mám je neustále posypané boláky, kožní mi napsala vodičku, po které se to ještě zhoršilo, zlepšilo se to jen lehce u moře a teď jsem zase jak osypaná a to piju čistíci čaj od Váni... Kožní mi tvrdila že to je po tom že jsem přestala brát antikoncepci, ale tu už neberu rok...

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:36:49
 17. avatar
  [14] Michaela Kudláčková [*]

  Pavla_b: jo jo - z mokrých to jde hůř. Ze suchých to ani nepoznáš...

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:30:37
 18. avatar
  [13] Solei [*]

  oalison: mandle jsou celkově výborné na pleť

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:24:35
 19. avatar
  [12] oalison [*]

  Bylinky a jiné směsi na vlasy jsou fajn, problém ale je že většina těchot směsí nevoní příliš valně a nakonec to stejně musíte umýt šamponem.... Koupila jsem si vlasovou vodu na posílení růstu, mělo se to vtírat do suchých vlasů každý den, jenže jsem to vydržela sotva týden, vlasy po tom plihly, vypadaly jak když mám týden neumytou hlavu a ódér taky nic moc... Prý na růst vlasů pomáhá jíst denně mandle...

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:23:19
 20. [11] Pavla_b [*]

  michaela.kudlackova: a ty vločky vyčesáváš asi ze suchých vlasů, že jo.

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:23:04
 21. avatar
  [10] Michaela Kudláčková [*]

  lilithheta: Stačí sušená, ale na tinkturu čerstvá. U té sušené to dělejte jako hodně silný čaj a nechte tak 20 minut odstát. Pak zceďte, polijte hlavu a nesplachujte.

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:20:24
 22. avatar
  [9] Michaela Kudláčková [*]

  gerda: Je to hodně rozšířená květinka. Lidé ji znají jako Řeřichu. Určitě už jste ji viděla. V zahradnictví ji budou mít tutově.

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:18:11
 23. avatar
  [8] Michaela Kudláčková [*]

  Pavla_b: Díky. Ty vločky jsou vážně super. Bezva je i část toho, co je připravené na hlavu, nanést na obličej. Tam lze přidat víc mlíka. Když to prospěje i druhým, budu moc moc ráda.

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:16:56
 24. avatar
  [7] lilithheta [*]

  Nestačila by sušená lichořeřišnice nebo rozředit tinkturu? Skutečně nevím, kde bych měla shánět lichořeřišnici čerstvou. Doma je to samá petržel, mrkev a brambory - bylinky žádné.

  superkarma: 0 18.09.2008, 10:16:19
 25. [6] Pavla_b [*]

  tak vločky, Míšo, už víme, proč máš tak krásné vlasy

  superkarma: 0 18.09.2008, 09:55:32
 26. avatar
  [5] Zázvorka [*]

  Míšo díky , líbilo se mi a použiji!

  superkarma: 0 18.09.2008, 09:52:55
 27. [4] Tini [*]

  Lichorerisnici znam moc dobre, musim poprosit tatku at mi udela novou tinkturu, jelikoz zima je pred nami

  Jinak dekuji za tipy. Urcite neco vyzkousim

  superkarma: 0 18.09.2008, 09:39:17
 28. avatar
  [3] Solei [*]

  V tuhle chvíli do sebe leju tolik bylinek, že nemám na nějakou lichořeřišnici ani pomyšlení. Dám se na ni až "potom". Což bude asi docela rychle, prý ten čaj mám pít dokud mi bude chutnat - nechutnal mi už první doušek.

  superkarma: 0 18.09.2008, 08:50:38
 29. avatar
  [2] kačinka [*]

  Sousedka na chalupě má, v sobotu jí trošku otrhám

  superkarma: 0 18.09.2008, 07:32:37
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  no jo, ale kde teď vzít lichořeřišnici?

  superkarma: 0 18.09.2008, 07:00:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme