Bulvár

Na Národní bylo ten večer plno

 

 

Na Národní bylo plno. Průvod studentů z Albertova a Vyšehradu se zastavil. S ním další lidé, kteří se cestou přidávali. U Národního se ještě volalo „Svobodu umělcům“ a „Češi, pojďte s námi!“. Chvíli bylo ticho, nevěděli jsme, co se vepředu děje. Začala se zpívat  hymna, pak protestsong „Jednou bude mír“.

 

Uslyšeli jsme výkřiky, které se změnily ve skandování. „Pusťte nás dál“ a „Máme holé ruce“.  Třída byla uzavřena těžkooděnci v bílých helmách s plastovými štíty. Na rozdíl od těch  tisíců, ruce holé neměli, byly v nich obušky. A už vůbec nevypadali na to, že by nás pustili dál.  „To přece neudělaj, aby nás začali mlátit,“ vykřikoval postarší pán. „Udělaj, byla jsem v lednu na Václaváku a ještě do nás stříkali z vodních děl.“

 

Tenkrát byla taky zima jako dnes. Jen to nebylo večer. Ve tmě vypadá vše jinak, přízračněji, děsivěji. Už jsem vzdala to, že se uvidím s Petrem, je někde vepředu, ztratili jsme se na nábřeží. Před půl rokem jsme utíkali před „esenbákama“ na zmíněném Václaváku, ale tam bylo kam utéct.

 

Začali se na nás tlačit ti, kteří stáli za námi. Do toho zněly výzvy k odchodu a okamžitému opuštění prostoru. Byl to výsměch, neměli jsem kam odejít. Zásahové jednotky uzavírají jednotlivé „únikové“ ulice. Tlak je čím dál tím větší, šlapeme po sobě. Točí se mi hlava nedostatkem vzduchu, snažím se neomdlít. „Jsou tady lidi,“ křičí sborem celá Národní. Proti nám stojí také lidi. V zelených uniformách, to ještě nevíme o červených baretech. Panika se zvyšuje, snažím se přemýšlet, kudy utéct. Zpátky to nejde. U divadla prý stojí obrněné transportéry. Vidím mladou holku, která si lehá pod zaparkované auto, brání se udušení v davu.  

  

  

„Mlátěj lidi!“ – výkřiky přicházely ze všech stran. Stále jsem uprostřed davu a nevidím pořádně, co se děje. Hysterie dosahuje nejvyšší meze. Řady se trhají, všude je nepopsaný chaos a zmatek. Každý se snaží někam utéct, schovat. Najednou mi připadá, že jsou všude. Bílé přilby. A mlátí.

 

Vydávám se k Mikulandské, tam snad  projdu, prokličkuju uličkami a na Karláku sednu na tramvaj a domů. „Kam jdeš? Do Mikulandský? Zbláznila ses? Tam jsou červený barety, ty se s nikým nepáraj!“ Asi pětadvacetiletý dlouhán mne chytne za ruku a táhne mne pryč. „Zkusíme to Karolíny Světlé“. Jenom jsem kývla. V tu chvíli bych odsouhlasila cokoliv, jen abych se dostala pryč. Kousek ode mne vytáhnou z davu sotva dvacetiletého kluka a mlátí ho. Bez ptaní, vidím, jak si kryje obličej rukama. Padl na zem, vysloužil si ještě pár kopanců. Víc už nechci vidět.

 

 

Dlouhán mne dovedl k uličce. Uniformy nás nechtějí pustit. „Byli jsme s kamarádkou v kině a nemůžeme se dostat domů. Pusťte nás, prosím.“ „Jo a copak hezkýho dávali?“ Nemůžu si vzpomenout na jediný film, který jsem kdy viděla. Napadl mne jediný, „Němá barikáda“, ale to bych náš osud zpečetila. „S tebou mne baví svět,“ vyhrknu. „Znáte to, tátové s dětma na horách?“ nevinně se pousměju. “Ve vašem věku na komedii o dětech?“ Hlavně zachovat klid – komunikuje, to je dobré, říkám si. Ještě jeden úsměv. „Máš pěknou holku, padejte pryč!“

 

Petra jsem viděla až za dva dny, měl zlomenou ruku a přes monokl neviděl na jedno oko.

 

 

   
16.11.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [45] jiraka [*]

  hary: Máš úplnou pravdu, dnes jsem poslouchala Havlův tehdejší novoroční projev. Dopadá to tak, že dnešní zákony chrání lumpy a ke slovu poctivý se dá dát rovnítko blbý, mafie je rozlezlá všude. Říkat si můžeš sice co chceš, ale nic nezmůžeš.

  superkarma: 0 17.11.2005, 22:08:29
 2. avatar
  [44] karlik [*]

  man-mimo:Čti pořádně a když někde chybí čárka tak si ji domysly.
  A až se naučíš myslet tak jistě pochopíš souvislosti.
  hary: Naprostý souhlas viz třeba Léčiva-Zentiva loupež století.

  superkarma: 0 17.11.2005, 15:37:55
 3. avatar
  [43] Kekka [*]

  Taky moc ráda vzpomínám na tu dobu, i když na Národní jsem nebyla. Dostala jsem se do Prahy až ve dnech následujících, ale i tak to stálo za to. Ta atmosféra - to nezapomenu do konce života. Bohužel se ale některé věci změnit nepodařilo - některé komunistické svině byly díky převratu katapultovány k ještě vyšším postům a dnes vystrkují růžky čím dál víc. Ach jo.

  superkarma: 0 17.11.2005, 13:10:49
 4. avatar
  [42] hary [*]

  komunisti ji - překabátěni v dnešní pseudokapitalisty - ukradli naivním studentům a těm,co snili o lepším životě bez komunistů a "hodném" všem lidem přejícím kapitalismu...

  superkarma: 0 17.11.2005, 10:02:31
 5. avatar
  [40] man-mimo [*]

  hary: komunisti někomu ukradli svojí revoluci?

  superkarma: 0 16.11.2005, 23:56:28
 6. avatar
  [39] hary [*]

  Jaká se to tu měla odehrát revoluce? Deset dní předtím padla berlínská zeď, ČSSR byla poslední výspa komunismu,Maďarsko otevřelo hranice na západ už v létě,Praha byla plná Trabantů.zanechaných východními Němci,kteří pak odjížděli na západ zvláštními vlaky... tak co se tu mělo ještě z komunismu zachraňovat?Všem bylo jasné,že komunismus končí.Tak jako krysa zahnaná do kouta si ještě zamlátili do mladých naivních lidí,a těm pak ti samí komunisti jejich sametovou revoluci ukradli, máte je všude kolem sebe,jako spokojené podnikatele,a mnozí k nim lezete pokorně prosit o práci,a nebo k jejich synáčkům rychlokvašeným majitelům zprivatizovaných rozkradených fabrik.Vy,co jaksi taksi podnikáte,v krámcích s květinami,dílničkách autoservisů,ne,vy jen tak přicmrndáváte,ale pravý dravý kapitalismus nelidský bezohledný,ten mají v rukách zase tamti,co otravovali životy obyčejným lidem,s doložkami,devizovými přísliby a posudky od uličních výborů na kdejaké uprdnutí.Takže vlastně není co slavit,ten nedodělek,ten zmetek dějin.

  superkarma: 0 16.11.2005, 20:27:34
 7. avatar
  [38] zelvicka [*]

  Mi bylo 10let a byla jsem s rodici v Praze na dovolene. Vzpominam si jen na vodni delo, ktere strikalo do davu.

  superkarma: 0 16.11.2005, 20:03:54
 8. avatar
  [37] GiSt [*]

  Manx: Absolutní pravda. Jenže svoboda je pro určitý lidi zřejmě zbytečná.

  superkarma: 0 16.11.2005, 19:04:30
 9. avatar
  [36] olafka [*]

  Manx: já do Irska musím vyzkušet tu jejich whisky přímo na místě

  superkarma: 0 16.11.2005, 16:38:05
 10. avatar
  [33] Bába Bára [*]

  sorry - svědomím, ne dvědomím

  superkarma: 0 16.11.2005, 13:37:42
 11. avatar
  [32] Bába Bára [*]

  SENSITIVESKIN: S odstupem času j mi úplně fuk, kdo to "zařídil", hlavně když je tu svoboda a demokracie - a ta tu je. A nejde jenom o to cestování, na který třeba někdo nemá. Ale že třeba nemusím učit své děti od malinka lhát, aby se nedostaly do průšvihu. A že nemusím mít problémy se svým dvědomí, že třeba kvůli bytu, práci či studiu dětí nemusím aspoň navenek podporovat tu zločineckou organizaci.

  superkarma: 0 16.11.2005, 13:36:54
 12. avatar
  [30] olafka [*]

  SENSITIVESKIN: To si piš v 89 mi kolegyně záviděly, že jsem v jináči páč nemohly sehnat vložky prkotina ale dobrá.
  Na Letný jsem stála čelem proti davu a hlavou mi letělo - no jo nadšení, ale jak dlouho vám vydrží, lidičky

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:42:13
 13. avatar
  [29] Anouk [*]

  olafka: presne Mam se ted dobre proto, ze muzu cestovat, kam chci, cist, co chci, studovat, co chci.
  A vy, co se tvarite, jak se mate spatne - to potrebujete mit vilu jako Krejcir a zraloka v akvariu a rocne aspon dvakrat letet na dovolenou? Za komunismu meli lidi penez malo, jen jaksi nebylo, za co je utratit takze logicky se mohlo zdat, ze jich je dost Nebo se vam styska po fronte na banany?
  Nemyslim si, ze je ted vse v poradku, ale jak uz jsem psala jinde, demokracii je treba se naucit a to trochu trva.

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:30:46
 14. avatar
  [28] SENSITIVESKIN [*]

  olafka: to je výhoda jako prase

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:18:05
 15. avatar
  [27] Gabi [*]

  SENSITIVESKIN:

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:17:14
 16. avatar
  [26] Gabi [*]

  Manx: naše ruštinářka (třídní) na gymplu byla nejúžasnější ženská, kterou jsem mezi kantory poznala. Byla to taková ta opravdová komunistka, která stále něco pro někoho zadarmo a ochotně dělala, našim rodičům dala na sebe telefon domů atd. V životě jsem od ní na hodině neslyšela jediný ideologický žblept. Vedla nás k zájmu o literaturu, dokonce jsme zpívali staré ruské balady. V životě nikomu neublížila, žila skromě pro svou rodinu a své studenty. Po revoluci se k ní někteří "kolegové" nechovali moc hezky, brzy na to zemřela. Ti opravdoví hajzlové byli ve vedení školy před i po "revoluci". Tenkrát to pro mě bylo to nejtvrdší setkání s realitou. Takže s romantické vzpomínky na listopad 89 opravdu nemám.

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:16:41
 17. avatar
  [24] olafka [*]

  SENSITIVESKIN: Jasně, že máš pravdu ale dneska nemusím cestovat do Polska na jazzovej festival přes NDR, jako jsme museli, abychom zmátli policajty a nebojím se, že mi ráno ve 4 zazvoní tajní u bytu, aby zatkli mýho manžela za šíření české literatury

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:02:42
 18. avatar
  [23] svetluszka [*]

  SENSITIVESKIN: ...viděla jsem kdysi dokument s bývalým " předsedou mládeže" nebo jak se tomu říkalo....byl pak majitelem nějakýho fotbalovýho klubu.... ...a popisoval tam to , co ty těd píšeš. Kdyby " komunisti" nechtěly něco měnit, nikdy by žádná "sametová" revoluce nebyla. Těd, s odstupem let tomu začínám věřit.....

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:01:33
 19. avatar
  [22] SENSITIVESKIN [*]

  Bože můj, nebuďte, vy které jste, tak naivní. Všechno bylo předem připravované a studenti pouze zneužiti, aby to JAKO vypadalo! PROBERTE SE a schovejte ty klíče

  superkarma: 0 16.11.2005, 11:50:35
 20. [20] apina [*]

  mě bylo 17 a taky jsme jako studenti stávkovali. Hned na jaře 90 roku jsem odjela do německa, kde jsem žila 5 let a procestovala jsem hodně míst na zemi. Je to určitá svoboda. Dřív byla skoro povinnost mít mezi 18-20 rokem děti, manžela atd.. žádné užívání života, cestování, možnost seberealizace.....Díky bohu byla revoluce pro mě v pravý čas!!!!

  superkarma: 0 16.11.2005, 11:03:48
 21. avatar
  [19] Janinas [*]

  Mě bylo tenkrát 23 let, měla jsem roční dceru a můj manžel jako student vysoké školy tím žil a měl velké plány a ideály. Dokonce jsme jeli na Letnou, kde byla velká demonstrace. Tenkrát jsem věřila, že se může něco změnit a že zvítězí láska nad lží a nenávistí. Dneska mi připadá, že byl všechno velký podvod a u moci zůstali převlečení komunisté. Dobře se má jen ten, co se nebojí krást ve velkém a obyčejný člověk jen platí daně!

  superkarma: 0 16.11.2005, 10:53:36
 22. avatar
  [15] Kerridaenn [*]

  No, každý si drží koryto, jak může. Pro idealisty není v normálním životě místo. (Teď pořádně ani nevím, jestli jsem to myslela ironicky, nebo ne, může to být obojí... bohužel ) Jinak člověk dost pochopí ze seriálu Jistě, pane ministře (premiére). Je to komediální seriál o politice, velmi dobře udělaný (mnozí ho záte). Ale někdy mám pocit, že to vlastně až tak směšné není.

  superkarma: 0 16.11.2005, 10:00:23
 23. avatar
  [14] Aja [*]

  Já tu revoluci dostala k narozeninám

  superkarma: 0 16.11.2005, 09:37:34
 24. [12] Hanule [*]

  Já jsem to také zažila dost zblízka. Já i můj budoucí manžel skoro v prvních řadách. Když vidím záběry v TV ještě dnes natahuji moldánky. Nicméně jsme to přežili, ale o to více nás štve to co se děje dnes. Poslanci a spol. jsou stále více hladoví po penězích (velmi slušně řečeno). Kdyby aspoň část těch peněz dali na dětský domov ap., ale oni ani nejsou schopni si zmrazit platy. Je mi z nich zle

  superkarma: 0 16.11.2005, 09:03:36
 25. avatar
  [11] Gabi [*]

  *Kotě*: Nyotaimori: já jsem si zažila 89 poměrně z blízka (pražanda v maturitním ročníku) a musím říct, že po počátečních několika dnech nadšení a pospolitosti mě najednou začínalo mrazit. Došlo mi, že na "demostracích" vedle mě stojí lidé, se kterými nikdy nemůžu být na jedné lodi, že celá "pospolitost" je jen falšeným pozlátkem, že mnoho lidí se zcela účelově chytalo toho správného proudu ... Pak mě vývoj v naší republice ani moc nepřekvapil - dalo se to přece čekat - historie se stále opakuje. Pan Boblig z Edelstadtu také dožil v Olomouci jako vážený občan.

  superkarma: 0 16.11.2005, 08:43:21
 26. avatar
  [10] svetluszka [*]

  .....mě bylo 16 let a bylo mi to volný snad ještě aspoň rok po .... ...jedinou výhodu jsem viděla, že když ve škole vyhodily "soudruha ředitele" měly jsme 3 dny volno.

  superkarma: 0 16.11.2005, 08:39:16
 27. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: to se přece dalo čekat, vzhledem k tomu, že po revoluci to kromě cizinců byli v Čechách jediní lidé, kteří disponovali velkým kapitálem...

  A jelikož se smířlivý Havel a jemu podobní nikdy neodvážili pověsit nikoho na kandelábr, nebo alespoň postavit KSČ mimo zákon, měli rázem volný prostor všechny ty nahromaděné penízky uplatnit

  superkarma: 0 16.11.2005, 03:21:31
 28. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Dekuji za clanek. Moc.

  superkarma: 0 16.11.2005, 00:19:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme