Novinky

Na nápad chystat svačinky večer mě navedla jedna moje kamarádka ž-inka

Píše ve svém příspěvku naše čtenářka s nickem Tina5 a pochvaluje si: „Dříve jsem vstávala o to dřív, abych je v klidu ráno nachystala. Ale nyní už chystám svačinky večer, občas za pomoci dcer „

Milá redakce, děkuji za dnešní téma. Moc se těším na další inspirace, nápady a náměty. Svačinky do školy jsou u nás řešené denně, nejsou-li zrovna nějaké prázdniny. A protože máme školačky doma tři, zaberou i trošku času.
Dříve jsem vstávala o to dřív, abych je v klidu ráno nachystala. Ale nyní už chystám svačinky večer, občas za pomoci dcer a zvláštní je, že nejvíce mi pomáhá ta nejmladší, která do školy ještě nechodí. Možná proto, že má nejvíce času a hlavně, je to šikulka, která se mnou vaří, peče a moc mi pomáhá. Na nápad chystat svačinky večer mě navedla jedna moje kamarádka ž-inka a jsem ji za to velice vděčná.

Připravit tři svačinky není za minutu a to už musím mít v hlavě vymyšleno, co holkám sebou do školičky dám.

Vzpomínám si na své dětství, jak byl chleba s máslem, salám či marmeláda. Pití nebylo, nebyly petlahve, tak při veliké žízni jsme se jako děti napily z kohoutku vody. Pak začala éra svačinek, maminka to cítila jako velkou úlevu, že nám s bráchou nemusí nic připravovat, ve škole jsme dostali rohlík a mléko.

Dnes pitný režim u dětí nemusím řešit, jak nemám ráda, že plasty jsou už úplně všude, tady v tom případě jsou fajn. Masné výrobky kupuji vyjimečně, takže chleba se salámem se ode mne dcerky nedočkají, spíše dávám přednost sýrům nebo jednou za čas koupím šunku.

Doma hodně peču nejen chléb a rohlíky, takže pečiva je na výběr opravdu hodně. Dcerky moc rády mlsají, ale už pár let sleduji složení výrobku a občas jsem opravdu v šoku, co vše v dané potravině najdu. Snažím se kupovat aspoň tu zdravější alternativu nebo ještě lépe, připravit si věci doma, vím, co svým dětem dávám. Na internetu je opravdu moc receptů. Takže třeba müsli tyčinky už jedině domácí bez zbytečného kvanta tuku, dochucovadel a já nevím, co ještě. U žádné svačinky nesmí chybět kousek ovoce či zeleniny. Často se také dcer ptám, co by si daly a na co mají chuť, aby jim svačinka i udělala radost. Jedna má nejraději řízky, druhá sladké a třetí sní všechno. Tak se snažím vyhovět všem.

A hlavně máme s dcerkami dohodu, že jejich sváča nikdy neskončí v koši. Raději ji doneste zpět domů, dáme zvířátkům, ale do koše ne. Jelikož se s nimi na svačinkách domlouvám, většinou donesou pouze zbytky, které
nestihly sníst, protože šly s kamarádkami něco hrát apod nebo vrátí krabičku zcela prázdnou.

Před časem jsem jela do města autobusem na úřady, nebyla to klasická cesta autem přímo k hypersuper, nakoupit a zas frr z města honem pryč. Měla jsem čas před odjezdem autobusu, tak jsem procházela město a koukala, co kde je. Zaujalo mě, kolik je ve městě pekárniček nebo spíše dopékaček pečiva, vonělo to široko daleko, ta úžasná vůně opravdu lákala dovnitř a já pekařka se šla podívat a posbírat inspiraci pro své pečení.

Byla jsem zklamaná. Jednak ceny šílené, jednak nic moc nového a nechápu, jak mohli mít u světlého nadýchaného chleba napsáno 100% žitný. Kdo někdy pekla žitný chléb, ví, jak vypadá. Asi jako s tmavým pečivem, které není tmavé díky tmavé mouce, ale je zadělávané meltou nebo obarvené. A zírala jsem, kolik lidí si koupilo koláč či dva či kus pizzy nebo třeba anglický rohlík a frčelo si dál po svém. Kolik mladých lidí.

Asi rodiče nemají čas, tak dítko dostane peníze na sváču. Díky za pekárničky, tak sváča mohla vypadat jako tatranka s kolou, že. Po návratu domů jsem manželovi vylíčila svůj poznatek, on se jen smál. A když jsem se o tom bavila s kamarádkou, spočítala mi, že právě upečený plech koláčů je 174Kč a slané tyčky snad vyšly ještě dráž. Uf.

Nedávno jsem zkoušela brusinkové sušenky, ale takové ty mini do jogurtu. Vykrajovala jsem je kolečkem, který, vykrojuju dírky na zavěšení. Moje maminka by řekla práce pro vraha, je fakt, že to byla piplačka, ale s dcerkou jsme ji pečení náležitě užily, výsledek malinko vypadal jako psí granulky, ale ty mini sušenečky byly vynikající. Opravdu.

Jedna známá mi kdysi ukázala letáček s nabídkou svačinek do školy. Převážně se jednalo o koláč a džusík nebo něco podobného. Ale cena byla 30Kč, to je snad víc než za obědy ve školní jídelně. Ale asi je fakt, že někteří v rodině jsou tak zaměstnaní, že to uvítají a tuto starost mohou pustit z hlavy.

Tak dobrou chuť všem.

Tina5

Milá Tino5, díky za vaše poznatky ohledně pekáren. Taky uvažuji o tom, že bych si koupila domácí pekárnu

Text nebly redakčně upraven

   
12.02.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] peetrax [*]

  Mamka nam, coby malym detem, chystala svaciny predesly vecer. Kdyz uz v pul pate odjizdel jeji autobus do prace, tak ani jina moznost nebyla. Nikdy me nenapadlo se nad den  predem nachystanou svacinou "ofrnovat". Pokud uz svacina zbyla, meli jsme doma stejnou domluvu - do kose ne.

  superkarma: 0 13.02.2014, 00:08:02
 2. avatar
  [3] majules [*]

  Dáš recept na brusinkové mini sušenky? Sml58

  superkarma: 0 12.02.2014, 16:28:25
 3. avatar
  [2] kobližka [*]

  gerda — #1 Zřejmě u slova "který"  chybí písmenku "m".

  Jinak večer chystané svačiny by mě teda nechutnaly,ani,když by byly připravované s láskou....

  superkarma: 0 12.02.2014, 16:05:55
 4. avatar
  [1] gerda [*]

  Přiznám se, že čtu některá místa a moc jim nerozumím. Jsem jen natvrdlá, anebo se stala chyba v textu?Sml15 Třebas toto:Vykrajovala jsem je kolečkem, který, vykrojuju dírky na zavěšení.

  1. na komentář reaguje kobližka — #2
  superkarma: 0 12.02.2014, 14:54:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme