.

Na lyžích v Adelbodenu

Cestování

Na lyžích v Adelbodenu

Když se šestadvacetiletý inženýr Otto Kalivoda loni v zimě rozhodoval, kam pojede na lyže, vybral si švýcarské středisko Adelboden. Švýcarsko má pověst drahé země, ovšem tamní trať pro lyžaře stojí za to. "Sjezdovky jsou naprosto srovnatelné s podobně velkými středisky v Rakousku (Stubai, Kaprun...). Ve srovnání s Francií trošku pokulhává, ale vzhledem k freeridovým možnostem pro snowboardistu jednoznačně vede," říká Otto.

Adelboden je jedno z nejznámějších švýcarských lyžařských středisek. Není to sice superluxusní Svatý Mořic, Davos ani Crans Montana. Jezdí sem spíše holandské, švýcarské a německé střední vrstvy.

Milovníci jiskřivého sněhu si dozajista užijí. Sjezdovky, kterých je podle údajů v průvodcích 170 km, se totiž nacházejí ve výšce od 1 700 do 2 300 metrů. Denní permanentka stojí 36 eur, třídenní 91 eur a pětidenní 142 eur. Jezdit můžete až do padnutí - fronty jsou zde i v plné sezoně maximálně pětiminutové.

Středisko se nachází na západě švýcarských Alp v kantonu Bern. Otto ocenil zejména freeridové možnosti střediska: "Tak fantastické kaňony a pláně pro volnou jízdu jsem vyzkoušel poprvé v životě a musím říci, že mě to nadchlo." Je-li tedy vaším koníčkem jízda na snowboardu, v Adelbodenu si užijete.

Jídlo a ubytování měli zajištěné dopředu v místním hotelu a byli velmi spokojeni. "Co se týče nákupů v supermarketu, jsou ceny cca o dvacet až třicet procent vyšší než u nás, ale záleží samozřejmě na sortimentu," doplňuje.

Pokud byste nechtěli bydlet v hotelu, v Adelbodenu vám rádi pronajmou některou z pravých švýcarských salaší. Ty Švýcaři v zimě považují za neobyvatelné, a proto je rádi pronajímají. Nicméně připravte se na trochu polní podmínky - některé mohou být bez elektřiny a jen se studenou vodou vytékající z pramene uprostřed louky. Zato se budete moci romanticky kochat výhledem a opravdovou pecí.

Švýcaři jsou prý nepříliš přátelský národ, nicméně Otto Kalivoda tento názor vyvrací: "Nemohu o nich říci nic špatného, chovali se velmi slušně a zdůraznil bych, že velmi profesionálně."

Pokud byste po celodenním sjíždění bělostných úbočí neměli ještě dost, můžete se zajít vykoupat do tamního bazénu, zabruslit si na speciální ledové ploše, rozvlnit své ztuhlé končetiny na místní diskotéce či se občerstvit v některém z místních barů. Otto a jeho kamarádi byli v Adelbodenu velmi spokojeni, a proto se sem během lyžařské sezony znovu podívají. http://www.adelboden.ch/en/welcome.cfm  

 
   
26.10.2005 - Zahraničí - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] catcat [*]

  Byli jsme tam na lyžích, ze sjezdovek nás nadchla jen část a to dost omezená. Jinak městečko super!

  superkarma: 0 26.10.2005, 11:57:39
 2. avatar
  [1] vládík [*]

  V Adelbodenu jsem byla v létě a bylo tam moc krásně a věřím, že i zimní dovolená tam musí být super . Hodně vzpomínám na malou pekárničku na hlavní ulici

  superkarma: 0 26.10.2005, 06:21:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme