.

Na lyže do Jánských lázní

Cestování

Na lyže do Jánských lázní

S bandou kamarádů jsme si o víkendu udělali výlet na hory. Na lyžování je teď příhodná doba, skoro všechna střediska hlásí dostatek sněhu, mohli jsme si pěkně vybírat .

Pečlivě jsme prostudovali internetové stránky jednotlivých lyžařských středisek a naše volba padla na Janské Lázně – ski areál Černá hora. Janské Lázně se jako významné lázeňské město a středisko zimních sportů nacházejí ve východní části Krkonoš, v údolí Janského potoka pod Černou horou (1 299 m.n.m.). Tento areál nabízí kabinovou lanovku o délce 2 300 m a dále 14 lyžařských vleků různých typů a délek. Nejdelší sjezdovou tratí je Černohorská, která měří 3 km.

Dopravu jsme zvolili vlakem. Výstupní stanice Svoboda nad Úpou. Z ní prakticky každou hodinu vyjíždí skibus do námi vybraného střediska. Ten nás vyplivl přímo pod lanovkou. Vydali jsme se shánět půjčovnu lyžařského vybavení. Zde jsme se kompletně vybavili  za poměrně slušnou cenu.

Půjčovna nabízí i možnost seřízení vašich lyží, případně vám zapůjčí i snowboard či sáňky. V pokladně jsme si pořídili celodenní skipas a již jsme se vydali vstříc vrcholkům.

Na vrchol Černé hory nás dovezla kabinková lanovka. Nikdo z nás nebyl rozlyžován, a tak prvních několik jízd jsme absolvovali na malých sjezdovkách přímo na vrcholku hory.

Když jsme usoudili, že to jde, posilnili jsme se lahodným svařeným vínem v restauraci u lanovky a sjeli jsme k dolní stanici vleku Protěž.

Tento vlek je kotvový a dosti dlouhý, dlouho jsme tu nevydrželi a další jízdu jsme sjeli prakticky celou sjezdovku až dolů, ale těsně před koncem jsme uhnuli k dolní stanici lanovky a sjeli až k ní. Tady pozor, pokud odbočku přehlédnete, dá se k lanovce dojít pěšky. Sám dojezd k dolní stanici je skvěle řešen. Podjíždíte totiž tunelem, který vás vyplivne kousek od místa, kde se nastupuje do lanovky.

Nechali jsme se vyvézt zase úplně nahoru a tentokrát jsme zvolili sjezdovku jdoucí podél lanovkové dráhy. Brzy nás omrzela i tato a začali jsme hledat něco jiného.

Lákal nás adrenalin. Několik z nás se dolů vrhlo přímo pod dráhou lanovky. Tento úsek je opravdu zážitek: v horní třetině sjezdovky kličkujete mezi pařezy a jízda připomíná jízdu Nikoly Sudové v boulích. Po menším skoku je již sjezdovka upravená a pěkně široká. Na několika místech se z ní dá odbočit na vedlejší sjezdovky, které nejsou tak příkré.

V poledne jsme si zašli do jedné z horských bud na polévku – vynikající je Krkonošské kyselo nebo Krkonošská česnečka – vřele doporučuji.

A vydali se znovu brázdit sjezdovky. Později jsme sjezdovky mezi s sebou vzájemně kombinovali a pro jednu jízdu jsme zvolili i sáňkařskou dráhu, která pozvolným klesáním vede kolem Černé hory k dolní stanici lanovky. Odpoledne příjemně uteklo a po celodenním sportování nám přišlo vhod, že nikdo z nás nemusí zpátky řídit a že se nemusíme vláčet s vybavením. Do Svobody nad Úpou, k vlaku, nás zase dovezl skibus.

Cestou ve vlaku jsme všichni znovu načerpali nové síly.  

Pěkný výlet, příjemné lyžování a skvělou zábavu na sjezdovkách Vám přeje

               
   
06.02.2004 - Zahraničí - autor: Iva Endrychová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] kubikm [*]

  jazykově se mi taky spíše hodí ten Dr. Janský
  kdyby byly podle Jana, byly by spíše Janovy , než Janské....

  superkarma: 0 07.02.2004, 10:43:52
 2. avatar
  [12] Ťapina [*]

  alko: Ono je to jedno, ten dr. byl taky Janský

  superkarma: 0 07.02.2004, 09:20:06
 3. avatar
  [11] mufly [*]

  Beriva - jsme to zkusili jednouo)))

  superkarma: 0 06.02.2004, 14:29:57
 4. avatar
  [9] alko [*]

  Janské Lázně se píší správně s velkým L a krátkým a. Jejich název se odvozuje od sv. Jana (a ne do dr. Jánského, jak bývá někde uváděno). Mám je taky moc ráda protože jsem se v Trutnově narodila a v JL několik let žila a pracovala.

  superkarma: 0 06.02.2004, 13:00:20
 5. avatar
  [8] mufly [*]

  Jenom menší doplnění - ono to sice zvýrazněno není, ale některá slova jsou funkční odkazy na jisté webové stránky, kde najdete další podrobnější informace

  superkarma: 0 06.02.2004, 11:57:46
 6. avatar
  [7] mufly [*]

  akorat mam dojem, že to lazně mělo byt s velkým L - Dickie?

  superkarma: 0 06.02.2004, 10:35:02
 7. avatar
  [6] mufly [*]

  Sama nejsou.o))) teď jsi mě pěkně zmátla, že jsem si to šla ověřit.o) - http://www.janske-lazne.cz/ - zde je dukaz jsou to opravdu Janské lázně.o)

  superkarma: 0 06.02.2004, 10:32:20
 8. avatar
  [5] Sama [*]

  Mufly: nejsou to náhodou Jánské lázně ?

  superkarma: 0 06.02.2004, 10:25:54
 9. avatar
  [4] Brett [*]

  V Janskych laznich jsem byla pred 2 roky sice ne lyzovat ale za svym ktery se tam lecil. Okoli a priroda je moc hezka a dole ve Svobode maly vinny bar u stare pani Kasparove vynikajici. Pacousi tam chodili temer denne navecer po procedurach na sudova vina. Mohu potvrdit, ze je tam moc hezky.

  superkarma: 0 06.02.2004, 09:24:26
 10. [3] Pavla_b [*]

  Super článek:-) Akorát to počasí není už teď moc na lyžování...

  superkarma: 0 06.02.2004, 09:12:38
 11. avatar
  [2] Veras [*]

  Jsem z Trutnova a musím jen souhlasit

  superkarma: 0 06.02.2004, 07:25:22
 12. avatar
  [1] Eva_CZ [*]


  Na Cerne hore jsem bydlela.... Nahore. Cekala jsem tam mimi a protoze jsem mela rizikove tehotenstvi, pobyvala jsem casto v nemocnici v Trutnove. Z propustek jsem se musela do spitalu nejak dopravit - no a kdyz nejela lanovka, tak skibob ( lyze mi zakazali, o skibobu nebyla rec )! Kdyz se to v nemocnici dovedeli, uz mi zadnou propustku nedali....

  Bylo tam nadherne..... Presne podle meho gusta! Hlavne kdyz nebyli zadni navstevnici!

  superkarma: 0 06.02.2004, 02:02:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme