Zdraví

Na lupy platí trpělivost

Lupy představují problém téměř pro 50 % bělošské populace mezi 15. a 50. rokem života. Někdo je nepozná na „vlastní kůži“ nikdy, jinému znepříjemňují celý život.
Lupy totiž představují nejen problém dermatologický, ale i estetický.
Oblečení poseté lupy nebo nutkání k neustálému drbání nepřidá na sebevědomí nikomu, někdy může tato zdánlivá banalita způsobovat i psychické problémy.

Jak lupy vznikají?
Na vznik lupů má vliv řada faktorů, jako rozhodující faktory vzniku lupů lze uvést:
· Zvýšenou sekreci mazu v oblasti skalpu
· Přítomnost mikroorganismů Pytirosporum ovale. Ty jsou ovšem běžnou součástí kožní mikroflóry, více se vyskytují v horní části těla a právě na hlavě. Ovšem v případě výskytu lupů dochází k mnohonásobnému zvýšení jejich počtu.
· Další faktory, mezi které patří jednak vrozená dispozice, dále stav hormonální hladiny organismu člověka (zvýšený mazotok v pubertě souvisí se zvyšující se hladinou testosteronu), stres, ale také používání nevhodných kosmetických přípravků nebo špatné návyky při česání vlasů (nadměrné kartáčování podporuje maštění pokožky)

Lupy, resp. šupinatění kůže, se mohou vyskytovat jako průvodní znak i při jiných onemocněních, a to nejen kožních - např. u lupénky nebo seborhoické dermatitidy, ale i při neurologických a dalších chorobách, zejména u poruch imunity.

Jsou-li tedy lupy kožní onemocnění, znamená to, že s lupy musím k lékaři?
Ne, většina lidí trpících lupy lékaře nikdy nevyhledá, lupy někdy zmizí velmi rychle po odstranění některého z faktorů vzniku nebo díky účinku používaných šamponů proti lupům. Lékaře je ale třeba vyhledat vždy, když se lupy rozšíří po celé hlavě a jsou doprovázeny nepříjemně zapáchajícím kožním mazem.
Dále je třeba navštívit lékaře, když se výskyt lupů rozšíří i za hranici vlasů, například do obočí, uší nebo vousů.

Prý jsou dva typy lupů?
Ano, rozlišujeme dva druhy lupů – mastné a suché.
Rozdíl je právě v množství mazu způsobeném nahromaděním šupinek lupů. Je-li toto množství mazu větší, tvoří se tzv. mastné lupy. Tyto lupy jsou nažloutlé barvy. Suché lupy bývají bílé.
Vzhledem k tomu, že je vlasová pokožka sušší, lehce se odlupují a spadají na ramena.

Jak se tedy lupů zbavit?
Nejprve se zamyslet nad tím, zda problém je ještě „víceméně kosmetický“, nebo již zasluhuje péči odborného lékaře.
V případě lehčích forem lupinatosti se vyplatí především důkladné zamyšlení, zda náhodou některý z faktorů vzniku lupů v daném případě nepřevažuje. Ať jde třeba o období puberty, změnu šamponu, méně drastické česání a kartáčování. To vše navíc lze podpořit kvalitním šamponem s protilupovým účinkem.
Většinou stačí šampon koupený v běžné obchodní síti, ale pozor na cenu!
Účinné látky, které jsou v těchto šamponech obsaženy, působí obvykle proti jednomu, někdy i několika faktorům vzniku lupů, a nejsou právě levné. Proto nápadně levný šampon nebude ani příliš účinný.

Pro výběr správného šamponu proti lupům je třeba také správně si popsat svůj stav.
Tedy jaký je typ vlasů, jaký je typ lupů, zda pokožka je podrážděná, svědí, jak se vlasy mastí atd. Pak už stačí zvolit jen tu správnou kombinaci. Také nezapomínejme, že většina protilupových šamponů potřebuje delší dobu působení ve vlasech, tedy správný postup mytí vlasů. Po napěnění je třeba nechat šampon chvíli působit, pak teprve opláchnout čistou vodou.
Dále je třeba zdůraznit, že různí výrobci mají různé receptury protilupových šamponů.
Proto nevidíte-li během 2–3 týdnů výsledky, měli bychom vyměnit šampon!
Právě rozdíly v účinných látkách totiž způsobují, že účinky se u jednotlivců mohou dost lišit.

U těžších nebo chronických stavů lupinatosti je vhodné koupit si speciální šampon v lékárně, případně jej doplnit vlasovým tonikem nebo balzámem s protilupovými účinky.

Šampony uznané jako léčivo mají vyšší obsah účinných látek, i zde je třeba důsledně dodržovat návody k použití a dobu aplikace šamponu na pokožku.
Při léčbě lupů je třeba se obrnit trpělivostí.
Zatímco někomu „zabere“ první šampon, který vyzkouší, jiní najdou ten pravý až po delší době, nebo se musí obrátit přímo na lékaře.
Navíc lupy se často vrací, někdy periodicky, jindy zcela „bez příčiny“. Takže slibovat okamžitý zázrak není na místě.

Má Lybar také šampon s protilupovým účinkem?
Řada vlasové kosmetiky Lybar obsahuje šampon Lybar Balance, který obsahuje účinnou látku proti lupům CLIMBAZOLE a výtažek z mořské řasy SEASILK.
CLIMBAZOL je účinná látka, která efektivně působí právě proti mikroorganismům Pytirosporum ovale. Vysoký podíl této účinné látky v šamponu Balance zaručuje dobrou účinnost při opakovaném používání šamponu.

SEASILK® – výtažek s názvem "mořské hedvábí" se získává z řas, kterým se daří pouze v ekologicky čistých vodách. Obsahuje bohatství stopových prvků, vitaminů a polysacharidů, které se spolupodílejí na regeneraci vlasů i buněk vlasové pokožky.
Receptura šamponu Lybar Balance zajišťuje šetrné mytí vlasů bez přílišného odmaštění nebo podráždění, podporuje zachování a obnovu přirozeného ochranného mikrofilmu, a díky obsahu účinných látek napomáhá k omezení vzniku lupů.

Které nemoci se projevují také lupinatostí?
Lupy x lupénka (psoriasa)
Jedná se o rozdílné kožní onemocnění. Původ této nemoci zatím není jasný, většinou se objevuje na méně prokrvujících místech těla (lokty, kolena, vlasatá část hlavy, krajina křížové kosti, kůže nad drobnými klouby rukou i nohou, i nehty).

Lupy x seborhoická dermatitida
Toto časté onemocnění postihuje vlasovou část hlavy, oblasti kůže, které se snadno zapaří, a oblasti s bohatým výskytem mazových žláz: obočí, po stranách nosu, brada, hrudník, mezi lopatkami.

Mohu s lupy chodit ke kadeřníkovi?
I když trpíme lupy a používáme speciální vlasovou kosmetiku, neměli bychom mít strach před procedurami kadeřníků – trvalení, barvení vlasů atd.
Pokud jsou procedury správně vykonané, problematiku lupů nezhoršují! Jen je vždy nutné kadeřníka upozornit, jaký problém máme a jaký šampon používáme, a nechat jej odborně posoudit, zda pokožka není příliš podrážděná nebo poškozená. V takovém případě by samozřejmě barvení vlasů nebo trvalá mohlo stav pokožky ještě zhoršit!

Čísla a fakta na závěr:
· Lupy se mohou výjimečně objevit u dětí mezi 5.-10. rokem života.
· Lupy více postihují muže než ženy, pravděpodobně to souvisí s hladinou androgenu
· Nejvíce se lupy tvoří mezi 10. a 30. rokem života.
· Lupy definitivně zmizí v místech, kde se vytvoří pleš mužského typu.
· Potíže s lupy mizí spontánně většinou v páté až šesté dekádě života (40-60 let).       

     
   
10.12.2003 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [26] vesničanka [*]

  mně na lupy nepomohl ani šampon od Vichy,ale teď zkouším obyčejný kopřivový šampon a vlas vyživuji balzámem s avokádovým olejem od Sunsilk.Lupy úplně nezmizely, ale je to alespoň o trochu lepší.

  superkarma: 0 29.06.2004, 10:10:14
 2. avatar
  [24] Ťapina [*]

  man-mimo: Hm, tak to bych si na hlavu sice nenaplácala, ale o ruce se nebojím, ty se mi neloupou ani po Savu

  superkarma: 0 10.12.2003, 20:59:33
 3. avatar
  [23] man-mimo [*]

  Ťapina: jo, dvakrát jsem s ním myl hlavu dcerušce, než jsem ho vyhodil pokaždý se mi začaly loupat ruce

  superkarma: 0 10.12.2003, 20:13:02
 4. avatar
  [21] Ťapina [*]

  man-mimo: Zkušenosti?

  superkarma: 0 10.12.2003, 19:22:42
 5. avatar
  [20] Sanofi [*]

  Já nikdy problémy s lupy neměla a najednou před měsícem to začlo.Hrozně mě začala svědit pokožka hlavy a při sebemenším poškrábíní mi "vesele" sněží na ramena. Nikdy nibych nevěřila jak je to protivný. Kožní lékařka mi předepsala speciální šampon na vlasy za 170 Kč 150ml. Začala jsem ho používat,ale po každém umytí hlavy si musím dát nějaký prášek proti svědění, protože bych se udrápala. Mám dojem,že moje pokožka je čím dál sušší a šupinatější. Nevím co s tím...

  superkarma: 0 10.12.2003, 18:58:16
 6. avatar
  [19] man-mimo [*]

  Při používání Lybaru proti lupům doporučuju rukavice

  superkarma: 0 10.12.2003, 16:13:51
 7. [18] helip [*]

  Děkuju za rady, má dcera se s lupy trápí a žádný zázračný šampon zatím nepomohl

  superkarma: 0 10.12.2003, 16:07:55
 8. avatar
  [15] Žábina [*]

  Ladia: Tak ten si hned koupím...díky...já už vyzkoušela od Avonu,Nizoral,Hend and Shoulderś a nic....

  superkarma: 0 10.12.2003, 13:48:35
 9. avatar
  [14] Ladia [*]

  Žábina: to ne, stojí kolem 250 Kč. Ale když si spočítám kolik narval peněz do šampónů proti lupům a s nulovým výsledkem, tak je to za pusinku

  superkarma: 0 10.12.2003, 12:42:15
 10. avatar
  [13] janinkab [*]

  Lupy mě trápí na jaře a na podzim. Pomáhá mi Haed en shouder- asi se to tak nepíše. Ale připadá mi, že moc nevyživuje vlasy, tak ho používám vždycky 3x a pak 2x Pantene pro V intenzivní regeneraci. A zdá se mi to O.K.

  superkarma: 0 10.12.2003, 11:18:16
 11. avatar
  [11] Žábina [*]

  jankucharo: Taky mě trápí lupy - mám šampon od Avonu ale nijak výrazně mi nepomohl. Nizoral mi zabírá líp, ale vadí mi,že se musí nechat působit až 5minut - to je dost dlouhá doba.

  superkarma: 0 10.12.2003, 11:03:22
 12. avatar
  [10] Žábina [*]

  Ladia: Cena asi nebude nízká ...

  superkarma: 0 10.12.2003, 11:02:27
 13. avatar
  [9] Landriel [*]

  houserop: tak to by možná chlapovi taky pomohlo, on si hlavu namydlí a hned spláchne, ale vím, že si stěžoval, že po tom Nizoralu ho to děsně svědí a pořád se musel škrábat. Zlatá kopřiva.

  superkarma: 0 10.12.2003, 11:01:33
 14. avatar
  [8] houserop [*]

  Muj mel take problemy s lupy, zkouseli jsme vsechny bezne sampony. Az kdyz jsem ho dokopala k Nizoralu, tak se to zlepsilo. U techto samponu je asi nejdulezitejsi pockat s namydlenou hlavou nejakou dobu (asi 5 minut), jinak to nepusobi a to byl u meho problem, az kdyz si sampon koupil v lekarne, tak se zacal lecit. Predtim rikal, ze vi sam lip, jak si ma myt hlavu a tak necekal, no jo, chlapi

  superkarma: 0 10.12.2003, 10:58:15
 15. avatar
  [7] jankucharo [*]

  Nizoral z lékárny, sice je příšerně drahý, ale dostala jsem ho jako vzorek a tak jsem mohla skákat metr dvacet jinak používám šampon proti lupum z Avonu...

  superkarma: 0 10.12.2003, 10:05:13
 16. avatar
  [5] Jupíí [*]

  nana:Ono je to různé, na každého platí něco jiného.

  superkarma: 0 10.12.2003, 09:37:52
 17. avatar
  [3] Ladia [*]

  Na lupy platí šampón DERCOS od VICHY

  superkarma: 0 10.12.2003, 09:23:33
 18. avatar
  [2] Landriel [*]

  nana: to mají naše podobný problém. Jeho taky trápí lupy a běžné šampony proti lupům mu nepomáhají - naopak, pokožku hlavy mu nějak vysouší, takže se mu lupy dělají ještě víc - ani žádný Nizoral nepomohl. Jediné, co mu dělá celkem dobře, je nějaký šampon s hluchavkou od Palmolive, tak denně používá ten a drží to celkem pod kontrolou. Uhnal si to z vojenské čepice, do té doby problémy neměl.

  superkarma: 0 10.12.2003, 09:20:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme