léky

Užívání léků vede k prevenci, zmírnění a léčbě onemocnění a tím k prodloužení a zvýšení kvality života. Jestliže ale současně užíváte vícero léčiv, ty se navzájem mohou ovlivňovat a hovoříme o interakci. PharmDr. Martina Belišová ze sítě lékáren Dr. Max Lékárna uvádí několik příkladů z běžné praxe, na které je třeba dávat pozor.

V některých případech jde o ovlivnění, které je žádoucí a vede například k zesílení účinku dvou antibiotik nebo léčiv na zvýšený krevní tlak. Mnohdy jde ale o ovlivnění, které není žádoucí: snížení vstřebávání léku a tím i jeho účinku, vážné vedlejší účinky, ve výjimečných případech i ohrožení života.

Výskyt interakcí se zvyšuje přímo s počtem užívaných léčiv. Ve vyšších věkových skupinách, zejména nad 65 let, není neobvyklé užívání více než 5-ti léků současně. Účinek léku, který je předepsaný od lékaře, může být navíc ovlivněn také volně prodejným lékem, rostlinným léčivem, nikotinem, alkoholem a některými potravinami a nápoji. Lékové interakce s volně prodejnými přípravky přitom představují obdobná rizika jako s přípravky vydávanými jenom na předpis. V lékárnách se potkáváme nejčastěji s níže uvedenými příklady interakcí s volně prodejnými léky:

1. Léčiva přinášející úlevu při překyselení žaludku (tzv. antacida) snižují vstřebávání a tím účinek užívaných léků, zejména při současném užívání antacid s některými léky na srdce (digoxin) a na léčbu infekcí (norfloxacin, ofloxacin). Antacida se proto doporučuje užívat jenom nezbytně dlouhou dobu a s odstupem alespoň 2 hodin od ostatních léčiv.

2. Současné užívání třezalky tečkované a přípravků s dextromethorfanem (Robitussin na suchý kašel, Humex na suchý kašel) vede k riziku tzv. serotoninového syndromu. Jde o vážný, život ohrožující stav, který se projevuje bolestí hlavy, zmateností, halucinacemi, třesem, pocením, zvracením atd. Mezi užíváním obou léků se doporučuje rozestup 14 dní. Tento stav může navodit i kombinace třezalky s některými antidepresivy (fluoxetin, citalopram, escitalopram atd.). Při současném užívání některých druhů hormonální antikoncepce s třezalkou tečkovanou hrozí riziko selhání antikoncepce. Třezalka tečkovaná také snižuje účinek digoxinu.

3. Další volně prodejné léčivo, které se užívá kromě jiného i na pálení žáhy, je omeprazol. Při současném užívání omeprazolu s tabletami na kvasinkové a plísňové infekce kůže, vlasů, sliznic a vnitřních orgánů (ketokonazol, itrakonazol) se snižuje jejich účinek. Důvodem je snížení kyselého prostředí žaludku vlivem omeprazolu. Proto se doporučuje zapít tablety na léčbu těchto infekcí kyselým nápojem, např. Coca-Cola.

4. Při užívání některých tablet na cukrovku (glipizid, glibenklamid, glimepirid, gliklazid, gliquidon atd.) se nedoporučuje užívat na bolest a ke snížení teploty kyselinu acetylsalicylovou, protože se zvyšuje účinek na snížení hladiny cukru a hrozí hypoglykemie. Vhodnějším lékem je při užívání těchto léků na cukrovku paracetamol. Hypoglykemie hrozí také při kombinaci těchto léků s alkoholem. Kyselinu acetylsalicylovou také nekombinujte s warfarinem - hrozí krvácení.

5. Vláknina a aktivní uhlí obecně snižují vstřebávání léčiv a proto se doporučují užívat s dvouhodinovým odstupem od ostatních léčiv.

6. Jestli si doplňujete železo, myslete na to, že jeho účinek snižují nápoje jako mléko, káva, černý a zelený čaj a některé minerálky jako např. Vincentka, Rudolfův pramen. Účinek železa snižují také některé potraviny jako celozrnný chléb a pečivo a vejce. Proto se doporučuje užívat železo s odstupem od těchto potravin a nápojů. Samotné železo pak může snižovat efekt antibiotik s obsahem doxycyklinu a ofloxacinu.

7. Efekt antibiotik doxycyklinu a ofloxacinu snižují kromě železa i vápník, zinek, hořčík a hliník. Přípravky s obsahem těchto minerálů (např. různé multivitaminy, antacida), ale také mléko a mléčné výrobky užívejte s odstupem 2 hodin od uvedených antibiotik.

8. Jestliže užíváte antidepresiva, pečlivě si vybírejte lék na bolest. Některá antidepresiva (citalopram, escitalopram, fluoxetin atd.) totiž můžou při kombinaci s léky na bolest (ibuprofen, naproxen apod.) zvýšit riziko krvácení do žaludku. Uvedené léky na bolest snižují také účinek některých léků na snížení tlaku.

Na uvedených případech je zřejmé, že riziko vzájemného ovlivnění léků je veliké i při užívání volně prodejných přípravků. Volně prodejné léky pod různým obchodním názvem můžou obsahovat stejné nebo podobné obsahové látky a tudíž se nesmí kombinovat kvůli riziku předávkování. Pokud si tedy léky kupujete sami, poraďte se v lékárně o vhodnosti a rizicích spojených s jejich užíváním.

Reklama