„Co to je za bláznovství,“ napadlo mě. Já a střílet, a ještě k tomu z koně. Ale ne, to je celodenní vyjížďka na koních spojená s obědem, uklidnili mě. Tak to si nechám líbit. Pěkný několikakilometrový výlet brdskými lesy na koňském hřbetě s vidinou krásně propečené kachýnky s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Hm, to znělo opravdu lákavě. Tahle parta lidí, u kterých mám ustájeného koně, má vůbec dobré nápady. A to nemělo být zdaleka všechno.

Seřadiště„Na zpáteční cestě to vezmeme přes rozhlednu v Železném Újezdu, pak si dáme kafe na „zámku“ (tak říkají obrovské patrové roubence svého známého) a s pauzou na jedno malé se vrátíme obloukem zpět. Okruh kolem dvaceti kilometrů se dá s malými přestávkami hravě zvládnout.

cesta na rozhlednu

Vyrazili jsme v šesti. Tři holky (tedy pokud se já, zralá žena, ještě mohu nazývat holkou) a tři chlapi. Jako zázrakem nám po chladných deštivých dnech vyšlo i počasí, což jsem uvítala, protože jako jediná nevlastním nepromokavý kabát a kožený klobouk jako ostatní, takže jsem to riskla jen tak nalehko s mikinou kolem pasu. Nakonec jsem byla ráda, protože byl pařák jako v červenci.

Cestou nám pěkně vyhládlo a vůně kachny byla tak neodolatelná, že se všichni pěkně přejedli. No, spíš by seděl výraz „přežrali“. Až na mě. Ne že bych byla tak vzorná, ale prostě se mi nechtělo lézt na koně s plným žaludkem.

Kachna s nádivkou

A což teprve na rozhlednu, která nás čekala jako další bod programu. Však také ti napucnutí pěkně funěli a náležitě se zapotili, než zdolali její vrchol.

rozhledna

Ale z rozhledny byl tak překrásný výhled po celých Brdech, že určitě stálo za to těch 26 metrů vystoupat.

výhledy

Po úžasném zážitku z rozhledny jsme pokračovali plánovanou cestou na „zámek“. O téhle „chalupě“ jsem toho hodně slyšela, ale teď už vím, proč ten název. Patrový dům pochází z třicátých let, má jedenáct pokojů, několik věžiček a „trůní“ uprostřed upraveného lesíka s nádhernými exotickými stromy, který si v ničem nezadá se zámeckým parkem. Nádherné víkendové sídlo. Škoda jen, že je to soukromý objekt, takže vám jeho návštěvu z pochopitelných důvodů nemohu doporučit.

Brdy

Ale co bych vám rozhodně doporučila, je výlet do Brd. Najdete tam spoustu krásných míst, které stojí za vidění. A nemusí být jen z koňského hřbetu, ale třeba i ze sedla kola. Cyklistických stezek, které zvládnou i průměrné „kolařky“, tam je opravu dost.

Mapu najdete ZDE

lupa

Reklama