Zdraví

Na konferenci se bude diskutovat o rakovině prsu

Dnes se v Praze koná mezinárodní onkologická konference, letos nazvaná XVIII. den profesora Vladimíra Staška. Pořádá ji 1. LF UK a VFN v Praze a je to jedinečná příležitost, jak si lékaři mohou sdělit novinky a nejnovější postupy v onkologii.

Letošní konference se navíc koná v roce 40. výročí založení Onkologické kliniky VFN, o což se zasloužil Vladimír Stašek v roce 1973. Kromě připomenutí tohoto výročí budou tématy konference mimo jiné nádory prsu nebo farmakoterapie karcinomu prostaty.

breast

Léčba rakoviny prsu

Dnešní onkologické možnosti se podle lékařů nedají srovnávat s možnostmi, které byly v tomto oboru před dvaceti lety, onkologie je velice dynamický obor. A platí to i v léčbě rakoviny prsu, o které se na konferenci bude mluvit pod heslem: „Nová naděje pro onkologicky nemocné - méně je někdy více“.

V onkologii obecně není nutné vyčerpat všechny léčebné prostředky, aby se dosáhlo stejného efektu, ani při léčbě rakoviny prsu. „Farmakoterapie musí být individualizovaná. Léčbu je potřeba dávat adresně, takovou, která má největší efekt, aby nejvíce pomohla konkrétní pacientce. Stejná léčba pro všechny je slepá cesta,“ řekl prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK. Podle něj neplatí, že více cytostatik znamená lepší léčbu, u některých nádorů lze chemoterapii vynechat. „Karcinom prsu je heterogenní onemocnění, každý nádor má velké množství podskupin, které se chovají i léčí jinak. My jsme nyní schopní každý nádor vyprofilovat (udělat tzv. molekulární profil) a určit hlavní směr léčby,“ dodal prof. Petruželka.

Karcinom prostaty

Další z hlavních témat Staškova dne je léčba karcinomu prostaty. Rakovina prostaty je v současné době nejčastější zhoubný nádor u mužů, přičemž umírá asi pětina pacientů. Na konferenci se budou probírat možnosti a cíle léčby a také nové léky 21. století. „V posledních dvou až třech letech se objevily nové léky, díky kterým by se mohl prodloužit a zlepšit život pacientů, nyní se klinicky testují,“ sdělila as. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D. z Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK.

Důležité odkazy o rakovině prsu:

Čtěte také:

   
05.04.2013 - Nemoci - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [4] MartinkaV [*]

  Druhým nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním je rakovina děložního čípku - takže kromě pravidelného vyšetřování prsu jsou důležité i pravidelné gynekologické prohlídky...

  superkarma: 0 04.05.2013, 16:16:25
 2. [3] Trefa [*]

  Trefa:preju vsem zenam at se jim rakovina vyhne.je to velmi tezka nemoc.moc bych si prala aby se muj zetak uzdravil.

  superkarma: 0 06.04.2013, 15:47:24
 3. [2] ova9 [*]

  O prevenci rakoviny prsu je opravdu informaci až až

  Co kdyby se taky občas přešlo k informacím o povinném očkování proti TETANU ......a nedostatku vakcín k přeočkování lidí ?

  superkarma: 0 06.04.2013, 12:06:48
 4. avatar
  [1] margot [*]

  s prominutím už mě ta denní rakovina prsu nebavíSml80

  superkarma: 0 05.04.2013, 08:39:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme