Jezdíte-li ráda na kole, jistě řešíte, co dělat, když mrzne a sněží. Bojíte se (zcela přirozeně) vyrazit kvůli možnému nachlazení či přílišnému „sajrajtu“ na cestách. Jak by měl být vybaven cyklista do zimy, to jsme zjišťovali v Českém svazu cyklistiky.

kolo

Jste vášnivá cyklistka? Anebo si prostě jen tak občas ráda zajezdíte na kole, ale v zimě se vyrazit bojíte? Pokud ano, jistě oceníte několik rad a tipů, které mi doporučila Jaroslava Mixová, trenérka mládeže z Českého svazu cyklistiky. Položil jsem jí následující otázky…

Co dělat proti rychle vdechovanému chladnému vzduchu, abychom při jízdě na kole v zimě nenastydli?
Je to stejné jako na běžkách. Před ústa se dává kousek látky z funkčního prádla, dříve se používal šátek, dnes jsou už speciální roušky.

Jak si na zimu seřídit kolo, je potřeba něco speciálního?
Dříve se hodně používal tak zvaný zimák, což je docela jiné kolo než kolo na léto. Je podstatně těžší, má širší pláště, blatníky se zástěrkami – aby na cyklisty nestříkalo bahno, všemožné blikačky kvůli zhoršené viditelnosti. Ale dnes už se to moc nenosí, závoďáci dál jezdí na letních.

Jaké je vhodné oblečení a obuv na kolo v zimě? Sněhule asi těžko...
Používá se funkční prádlo a na něj kalhoty-čapáky – dlouhé elastické s chloupkem uvnitř. Bunda by měla být určená do mrazu a zároveň umožňovat pohodlný pohyb. Kvalitní oblečení je chráněné více zepředu a na kolenou. Dříve se používaly jako tepelné vycpávky na těchto partiích noviny, které moderní materiály plně nahradí.
Na nohou se nosí tretry a přes ně se dávají speciální teplé návleky. Mezi tretrou a návlekem se udělá vzduchová kapsa, která se zahřeje a izoluje.
Takto odění můžete jezdit i ve velkém mrazu.

Co brýle, když venku sněží a fouká vítr zároveň? Stačí obyčejné sluneční?
Úplně obyčejné sluneční nestačí ani v létě. Ale celý rok se používají běžné sportovní brýle na kolo, žádné speciální na zimu nejsou.

A rukavice? Neprokluzují v nich řidítka?
Cyklistické rukavičky mají speciální protiskluzovou úpravu na prstech a dlaních. Na zimu jsou zase z o trochu teplejšího a lepšího materiálu. Vypadají podobně jako běžkařské, ale jsou teplejší, protože při jízdě na kole není pohyb rukou tak výrazný jako při běžkování, a ruku je tedy potřeba více chránit.

Nesmíme zapomenout na hlavu – stačí normální přilba?
Přilba je stále stejná, pod ní se v zimě dává šátek či čepička z funkčního prádla a přes uši je ideální čelenka s vytvarovanými kapsičkami na uši.

Kdyby vás zajímalo, na kolik taková zimní výbava cyklistu přijde, zjistíte, že se pohybujete (jen na oblečení) v levnější cenové hladině okolo 10.000 korun. Ale na teple se v zimě šetřit nevyplácí, nechcete si přece uhnat nějakou nepříjemnou chorobu!

Reklama