Hrad Landštejn má mezi našimi hrady významné místo. Původně sloužil hlavně na obranu našich hranic, později zase jako výstavná rezidence. A nakonec z něj málem zbyla jen zřícenina.

Jestli někdy budete přemýšlet o výletě nebo dovolené, měla bych pro vás jeden tip: Česká Kanada. Tato oblast leží na jihu naší republiky až u rakouských hranic a je to opravdu nádherný kout. Všude je plno lesů, rybníků a luk a navíc můžete vidět malebné městečko Slavonice (psali jsme o nich TADY) nebo hrad Landštejn. O něm si krátce něco povíme.

Hrad na obranu i velkolepé sídlo

Landštejn je zajímavý hrad. Působí stroze a hranatě, je samý kámen, ale vždycky tak nevypadal. Původně byl ve 13. století postavený jako gotický na obranu zemských hranic, v 16. století to bylo naopak velkolepé renesanční sídlo - hrad měl tři patra, bašty a dokonce horkovzdušné topení. Jenže od konce 16. století se jeho majitelé střídali tak, že postupně chátral, a když v roce 1771 uhodil do velké věže blesk, požár zničil velkou část hradu. Ještě ve 20. století to byla úplná zřícenina, než ho stát začal v roce 1972 rekonstruovat. Teď už je 23 let přístupný návštěvníkům. A přes léto se tu koná mnoho akcí.

Na Landštejně se prý líbilo i německému básníkovi Friedrichu von Schillerovi, který se tady inspiroval pro psaní svých knih.

Otevírací doba hradu

Landštejn je v září otevřený každý den od 9 do 16 hodin a v říjnu o sobotách a nedělích od 9 do 16 hodin.

Tip: kola s sebou

Samotná návštěva hradu je jen třešničkou na dortu, když si uděláte cyklistický výlet po okolí. My jsme ujeli okruh dlouhý 67 kilometrů, můžete si ale délku trasy určit podle přání, okolí je vhodné i pro menší děti. Třeba ze Starého Města pod Landštejnem to na hrad není daleko, trošku náročnější je cesta ze Slavonic a ještě delší pak z Nové Bystřice. Většinou se jezdí po silnicích, kde potkáte málo aut, nebo po lesních cestách, dají se využít i turistické trasy, i když tam je místy terén náročnější.

Hodně jsme využívali tuto brožurku, určitě vám taky pomůže:

kana

Něco navíc

V České Kanadě si přijdou na své milovníci rybaření, rybníků je tu opravdu hodně, přestali jsme počítat při čísle 57. A taky je tu golfové hřiště (u Nové Bystřice) nebo lanové centrum (ve Starém Městě pod Landštejnem).

A tady máte ještě navíc hrad Landštejn ve FOTOGALERII:

MAPA:

lam

Oficiální stránky hradu: www.hrad-landstejn.eu

Další tipy na výlet:

Reklama