Koho by občas nepotrápil kašel? Řešíme to kapkami a různými sirupy, které koupíme v lékárně. Ale mnohdy a účinněji pomůžou i domácí recepty našich babiček. Cibulový sirup a sádlový zábal.

cib

Tyhle staré medicínky na mně praktikovala moje maminka a já jsem je zase vyzkoušela na svých dětech. Můžu říct, že jsou velice jednoduché a opravdu účinné.

Na dráždivý kašel pomůže cibulový sirup.

Dráždivý kašel nám může připravit bezesné noci. Pokud nemáte při ruce kapky proti kašli, které by potíže zmírnily, připravte si doma cibulový sirup. Pomůže stejně dobře, ne-li lépe.

Nakrájíte na drobno jednu velkou cibuli, dáte do hrníčku a zasypete asi dvěma lžičkami pískového cukru. Můžete promíchat, ale nemusíte. Hrnek zakryjte talířkem nebo pokličkou a nechte odstát nejlépe přes noc. Pokud spěcháte, nevadí, když je cibule čerstvá a šťavnatá, pustí šťávu velmi brzy. Asi za hodinu máte několik čajových lžiček sladkého sirupu. Nemusíte se obávat, že cibulový sirup štípe nebo má nepříjemnou chuť. Naopak je velmi lahodný a děti ho rádi přijímají. Připravte pokaždé čerstvý.

Na lepší odkašlávání je dobrý sádlový zábal

Když se vám nebo dítěti špatně odkašlává a kašel vám „sedí“ na průduškách, pomůže sádlový obklad. Naše babičky by řekly, že nejlepší je sádlo psí, ale to bych nijak nerozpitvávala. Věřte, že vám stejně dobře poslouží i to vepřové. Pokud se vám i tato možnost poněkud příčí, protože teplé vepřové sádlo nemusí někomu zrovna vonět, můžete v nejhorším případě použít olej.

Nahřejte vatu a naneste na ni silnou vrstvou sádla. Rozhodně větší, než kterou si mažete na chleba. Vatu se sádlem přiložte na hrudník, překryjte fólií (sádlo se lépe vstřebá a nezamastíte si oblečení) a navrch ještě zabalte měkkým ručníkem nebo bavlněnou plenkou.

Tento zábal je nejlepší nechat působit přes noc. Ráno nenajdete po sádle ani památky a pacientovi se výrazně uleví.

Reklama