Sezona hradů a zámků už skončila, ale my se přece jen na pár z nich vypravíme. V tyto dny si zde totiž můžeme prohlédnout něco, co v takovém květnu nebo srpnu neuvidíme, a to vánoční betlémy.

1. Hrad Karlštejn

Začneme hradem Karlštejnem, kde mají vystaven největší pohyblivý betlém v Čechách.
Prohlédnout si ho můžete v karlštejnském Muzeu betlémů, které se nachází v barokní budově z 18. století. Tato budova dříve sloužila jako fara. Betlém je umístěn do podkroví, kde se rozkládá na ploše 80 m2. Kromě obřího modelu Karlštejna jej zdobí šestačtyřicet dřevěných figur.
V Muzeu betlémů je pohybujících se exponátů hned několik. Nejstarší exponát je z 18. století.

pohyblivy

pohyblivyberlem

pohyblivý betlém

Otevírací doba

Od 20.11 2010–9. 1.2011 je muzeum otevřeno denně

O sezonní otevírací době Muzea betlémů se více dozvíte na http://hrad-karlstejn.com/muzeum-betlemu.php

Vstupné

Dospělí: 45 Kč

Děti, studenti, důchodci 20 Kč

betlemmuzeum

Kudy na hrad

Hrad Karlštejn se nachází 20 km jihozápadně od Prahy. Vlakem se sem dostanete od železniční stanice Karlštejn (na trati Praha–Beroun–Plzeň) po žluté a červené turistické značce – trasa dlouhá asi 2 km. Autobusy sem nejezdí.
Auto musíte odstavit už na centrálním parkovišti v obci (blíž hradu už jiné místo k zaparkování není). Od parkoviště je hrad vzdálen asi 1,5 km.

 

2. Zámek Hrádek u Sušice

Na zámku v Hrádku u Sušice pořádají výstavu betlémů, kterou poskytl spolek Příbramští betlemáři. K vidění jsou zde vzácné jesličky z roku 1890, drátěné, dřevěné, obrazové betlémy, podmalby na skle, pohlednice, medaile a papírové archy z 19. století.
Velmi vzácný je chlebový betlém. Součástí výstavy je i prohlídka muzea bez průvodkyně.

chleba

Otevírací doba

16. listopadu–21. prosince a 9. ledna–1. února
denně 11–17 hodin

Vstupné:

Dospělí: 50 Kč

Děti 6–18 let, senioři: 30 Kč

Děti do 6 let: zdarma

Kudy na zámek

Obec Hrádek u Sušice leží v Plzeňském kraji, je vzdálen 5 km od Sušice, 25 km od Klatov, 70 km od Plzně.

Autem pojedete směrem na Strakonice, dále Horažďovice a Sušici. Druhou možností je trasa přes Plzeň a Klatovy. Hrádek má velmi dobré autobusové spojení do Sušice, Klatov, Plzně i Prahy.
Obcí rovněž probíhá železniční trať č. 185 Klatovy- Horažďovice.

http://www.zamekhradek.cz/zamekhradek/

3. Zámek Bezdružice

Na zámku Bezdružice můžete krom jiných betlémů vidět i unikátní skleněný betlém.
Je umístěn v bývalé zámecké kapli. Svým pojetím jde o naprosto ojedinělý skleněný betlém výtvarníka Jaromíra Rybáka. Dílo je vytvořeno z vysokoolovnatého skla - taveného brazilského křišťálu s využitím techniky broušení, rytiny, zlacení a bronzířství. Betlém je komponován tak, aby i jeho zadní strana poskytla umělecký zážitek a umožnila proniknout do vnitřního děje, který popisuje příběh narození Krista.

bertlemskleneny

Otevírací doba

listopad – prosinec vždy o víkendu 10–17 hodin

Kudy na zámek

Zámek Bezdružice je původně gotická tvrz mezi Mariánskými a Konstantinovými lázněmi.

Zámek Bezdružice najdete na náměstí K. Haranta 1. Více informací na: www.zamekbezdruzice.cz

4. Třebechovický Proboštův betlém

V naší pozvánce bychom určitě neměli vynechat nejcennější a nejobdivovanější betlém u nás, kterým je bezesporu unikátní mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla.

Třebechovický Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku (v roce 1999). Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 7 x 3 x 2 metry se nachází více než 2 000 vyřezávaných dílů. Od svého vzniku prošel Proboštův mechanický betlém několika proměnami, které umožnily jeho vystavování po celém světě. Tyto proměny dokumentuje nově upravená expozice s názvem Proměny Proboštova betlému.

Ne jeho prohlídku si však musíte počkat až na další rok. Město Třebechovice získalo v loňském roce dotaci z fondů EU na výstavbu nové budovy Třebechovického muzea betlémů, a tak z důvodů dodržení přísných  předpisů zabezpečení národní kulturní památky Třebechovického betlému v náhradních prostorách nebude v prosinci 2011 betlém zpřístupněn veřejnosti.

A tak si ho připomeneme alespoň na obrázku

trebechov

http://www.betlem.cz/cs/

Krásný adventní čas a nezapomeňte ani v tomto posezonním období na návštěvu hradů a zámků. :)

Reklama