Domácnost

Na houby už nemusíte do lesa

Když se řekne domácí pěstování hub, asi se vám vybaví nejspíše žampiony. O nich jsem si donedávna myslela, že jsou jediným druhem, kterému se v domácích podmínkách běžně daří. Ale nabídka je mnohem širší: “Kromě žampionů je to hlavně hlíva ústřičná. Také houževnatec šii-take. Méně rozšířené je pěstování penízovky sametonohé, límcovky vrásčitoprstenné a dalších," vysvětluje Mgr. Jan Borovička z České mykologické společnosti a dodává, že každý druh má specifické nároky jak na teplotu, vlhkost a přítomnost světla, tak i na vlastní substrát (hnůj, sláma, dřevo, piliny aj.)

„Obecně se pěstuje hlíva na slámě (ale i na dřevě), žampiony a houževnatce lze pěstovat na substrátu, který se koupí už naočkovaný (s houbou). To je nejjednodušší a atraktivní třeba pro děti," připomíná Jan Borovička. Zatím se nepodařilo vypěstovat houby, které tvoří symbiózu (laicky řečeno potřebují například vyrůst pod určitým stromem, např. klouzky nejčastěji najdete pod modřínem). „Pěstovat houby tvořící symbiózu (hřiby aj.) se nedaří – kromě lanýžů., což ale u nás nepřipadá příliš v úvahu. Na zahradě lze pěstovat límcovky anebo houby rostoucí na dřevě (špalcích) – ty plodí i několik let. Hlavně jde o hlívu ústřičnou," podotýká Jan Borovička.

Některé druhy (hlíva ústřičnou, plicní, miskovitou, křížence, penízovku sametonohou, šii-take, ucha) tedy můžete také s úspěchem pěstovat na dřevě. Vhodné je to například z buku, dubu, topolu, lípy, břízy nebo olše. Stromy by měly být pokáceny v době vegetačního klidu, nejlépe od listopadu do března. Průměr dřeva kmenů či větví je v rozmezí 15-30 cm.

Ze sklizně žampionů, pěstovaných v bytě či ve sklepě, se pak můžete těšit celý rok, ale pokud se rozhodnete pro venkovní výsadbu, pak musíte pochopitelně počítat s rozmary počasí a ročními obdobími. Samozřejmě každý druh je jiný a vyžaduje něco jiného, ale obecně jakákoli houba nesnáší nedostatek vláhy.

Pokud byste rádi měli na stole své vlastní houby, je dobré si nejdříve něco nastudovat. Jedním z největších českých odborníků na tuto problematiku je ing. Ivan Jablonský – autor celé řady knih pro domácí pěstitele. Přesné návody na pěstování jsou jinak součástí zakoupené sadby, tu seženete ve specializovaných obchodech.  

   
01.11.2005 - Dům a byt - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Sirikit [*]

  Sadba žampionů se prodává skoro v každé žampionárně. Nevím, jak je to jinde, ale třeba v žampionárně Equi Svinčice se musí sadba objednávat na určitý den, protože je o ni velký zájem, jedna sadba přijde cca na 100 Kč. Musím potvrdit, že oprávněně. Taky jsem to zkusila. Ta "sadba" se skládá ze dvou částí - v jednom pytli dostanete substrát, je to směs uleželého koňského hnoje a zeminy. Ve druhém, menším, je specielně namíchaná zemina, tuším že směs kompostu a písku, ale nevím v jakém poměru. Ten první pytel se umístí někam do sklepa, může být i dost tmavý, ale měla by tam být teplota kolem 15 stupňů, fólie se shrne ke kraji a substrát se po dobu asi deseti dnů každý den zalévá. Po tak dvou týdnech je vidět, jak substrát prorůstá sítí jemných bílých žilek, to je podhoubí. Pak se navrch nasype zemina - mělo by jí tam být cca 5 - 8 cm vrstva. Pak se opět zalévá a asi po třech týdnech se na povrchu začnou objevovat malé bílé bambulky - to jsou rostoucí žampiony. Zhruba za pět až šest týdnů po zakoupení sadby sklízíte. Z jednoho pytle jsem sklidila asi 15 kg žampionů, plus mínus něco. Žampionky je možné sklízet tak dva měsíce, pak je jich postupně méně a méně. Vyčerpaný substrát lze ještě použít jako velmi dobré hnojivo na zahrádce nebo i do květináčů na pokojové květiny, skvělý je pod okurky a nebo pod brambory. Má to jednu nevýhodu, občas vám mezi okurkami nebo mezi řádky brambor vyroste žampion.

  superkarma: 0 02.11.2005, 12:59:53
 2. avatar
  [14] Meander [*]

  Nějaké malé žluté houbičky mi samy od sebe vyrostly v květináči u citroníku. A pak zplesnivěly a něco je sežralo. Celý ekosystém v jediném květináči

  superkarma: 0 01.11.2005, 15:46:40
 3. avatar
  [13] gerda [*]

  holky, to byste toho chtěly moc. Jen si uvědomte, kolik to dá hledání a chození, než se jeden hříbek v lese najde (letošní rok byla výjimka). Houby jsou vrtošivé, potřebují spoustu náležitostí, aby se jim vůbec chtělo růst. Lesní prostředí se doma nasimulovat nedá. A bůhví, jak by to chutnalo. Srovnejte si divoký žampion z louky a ten z tácku. Uměle pěstovaný mi připomíná něco mezi řepou a polystyrenem.

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:40:16
 4. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Bába Bára: Ale to zní dobře Že by na chaloupku?

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:37:32
 5. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Pavla_b: Já myslela aspoň malilinkatý Ani hřiby, ani hříbečky

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:36:52
 6. avatar
  [10] Bába Bára [*]

  Suzanne: Před pár lety jedno zahradnictví nabízelo na prodej stromky s naočkovanou kulturou hřibovitých hub. Zkusím najít, kdo to byl.

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:36:28
 7. [9] Pavla_b [*]

  suzanne píšou, že hřiby se pěstovat nedaří..je tam nutná symbioza se stromem

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:29:00
 8. avatar
  [8] Suzanne [*]

  A nedaly by se doma pěstovat hříbečky???

  superkarma: 0 01.11.2005, 12:09:09
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  já jsem jednou pěstovala límcovku. Stačila mi k tomu sláma a kousek místa na zahradě. Podle návodu to bylo snadné. Maličká potíž byla pouze v tom, že houby vyrostly najednou, takže byly starosti se zpracováním.

  superkarma: 0 01.11.2005, 11:20:17
 10. avatar
  [6] Juana [*]

  Ale zkoušeli jsme letos osadit polena hlívou ústřičnou, ale dost pozdě, tak uvidíme až na jaře, jestli z toho něco bude.

  superkarma: 0 01.11.2005, 10:52:40
 11. avatar
  [5] Juana [*]

  Koupila jsem ji v Baumaxu, ale moc mi z toho nevyrostlo, měla jsem na to blbou teplotu. Je to dost náročný. Na Zličíně vedle Metropole je nějaké nové zahradní centrum a tam měli v létě sadbu žampionů pro venkovní pěstování, stálo to něco přes stovku, byla to sláma s podhoubím a nějaká vrchní hlína, ale s tím zkušenosti nemám.

  superkarma: 0 01.11.2005, 10:51:53
 12. avatar
  [4] Aka [*]

  rel: díky, zkusím tam mrknout

  superkarma: 0 01.11.2005, 09:41:27
 13. avatar
  [1] Aka [*]

  Nevíte kde bych si mohla koupit sadbu žampionů v Praze?

  superkarma: 0 01.11.2005, 08:17:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme