Vztahy

Na dovolenou sama, ve dvou nebo s partou?

Každý rok před začátkem léta se začnou objevovat různé nabídky od kamarádů na strávení dovolené. Když jsem měla prázdniny, příliš jsem neřešila, zda jeden týden budu s kamarádkou, ten druhý s rodiči a třetí s dědou. Teď, když jsou dva měsíce volna dávno v nenávratnu a odpočinek se doslova zcvrknul do dvou či tří týdnu, už se rozhoduji jinak.

„Co letos plánujete?“

„Kam pojedete, nebo zůstáváte doma?“

Na tyto otázky se více méně odpovídá lehce, pokud už máte nějaký plán. Ale pak může přijít jiná otázka.

„A nechcete jet na dovolenou s námi?“

Nabídka z počátku lákavá však v sobě skrývá i negativa. Minulý rok jsem si vyzkoušela, jaké to je trávit volno jen s přítelem a poté i s partou kamarádů a kamarádek.

Pozitivum „partičkové“ dovolené spočívá v tom, že se nenudíte. Když vás něčím rozčílí partner, rychleji z vás zlost vyprchá díky tomu, že se můžete „odreagovat“ například rozhovorem s kamarádkou. Vždy se naplánuje i společný program, při kterém je téměř vždy větší legrace. Ale také mohou nastat problémy, které ani nečekáte.

Žárlivá semetrika aneb Trochu se to zvrtlo

„Na dovolenou s partou kamarádů? Proč ne! Ale nejdůležitější je, aby jely společně buď páry, nebo nezadaní. Osobně bych na takovou dovolenou jela, ale musela bych alespoň v obrysech vědět, co od těch, kteří pojedou se mnou, můžu čekat,“ říká Jitka.

Právě v kombinaci zadaných i nezadaných může nastat problém. Nezadaná kamarádka, se kterou na dovolenou jedete a kterou znáte (nebo si to alespoň myslíte), začne svádět vašeho partnera. A vy? Buď rázně zakročíte a budete v očích ostatních vypadat jako žárlivá semetrika, nebo její počínání budete jen němě pozorovat a přát si být na pustém ostrově. Máte pocit, že přeháním? Že takové věci kamarádky nedělají? Ale to snad ne...

Tak dobře, jiný příklad. „Kam jdete? Vy už chcete spát?“ zeptají se kamarádi, když večer odcházíte dříve do stanu než ostatní. Možná ani nechcete spát (spolu ani vedle sebe), ale třeba si jen povídat. Ostatní to však jen těžko pochopí, nebo možná pochopí, ale budou to minimálně vtipně komentovat.

Já na to mám!

Co dovolená v párech? Neměl by to být problém. Jen je někdy trochu složité najít lidi, kteří budou chtít mít stejný nebo podobný program, jaký si naplánujete vy. I u dovolené u moře, kde je to jasné – vstanu, lehnu na pláž, koupu se, občas jedu na výlet – je důležité najít určitou synchronizaci. Možná to bude totiž pár, který si pod pojmem společná dovolená představuje, že se lidé od sebe nehnou ani na krok. Očekávají, že je budete bavit a zúčastníte se s nimi všech akcí, které si nebudou chtít nechat ujít. „Z vlastní zkušenosti příliš nedoporučuji strávit dovolenou se staršími nesportovními prarodiči. Občas je to totiž o nervy,“ doplňuje Jitka.

Nevyhnete se možná také určitému hecování typu: „my to máme a co vy?“. Problémem může být, pokud na společnou dovolenou jedou páry, které nemají stejně vysoké finanční možnosti. Neustále se předhánět v tom, zda koupíte to a zase tamto a v duchu počítat, že budete rádi, když do Vánoc našetříte na dárky? Kdo by o to stál?

Jen my dva, děti a třeba i pes

Tak pojedeme jen sami. Proč také ne. Někdy to může vyjít, když společného času během pracovního týdne není moc a vy si přejete být spolu, ale… „Dovolená ve dvou může být bezva, ale jen pokud ti dva nemají žádné problémy, které by najednou během volna chtěli vyřešit,“ upozorňuje Jitka, ale dodává: „Být na společné dovolené s dětmi má také něco do sebe. Společné zážitky utužují vztahy a vnáší to do rodiny pohodu.“ 

,,Vzhledem k tomu, že se s přítelem během roku vídáme velmi málo, tak na dovolené jsme spolu 24 hodin denně, a to mi začnou vadit i strašné maličkosti, jako že srká polévku a hází fusekle do kouta. Ale během procházky na pláži při západu slunce na tyto malichernosti okamžitě zapomínám," řekla Hanka.

Nebo že bych jela sama? Moc si to neumím představit, ale kolegyně Dana mi již několikrát potvrdila, že dovolená z loňského roku, kterou strávila sama, byla asi jedna z těch nejlepších. „Na ni nezapomenu. Když je člověk sám, má čas srovnat si myšlenky a vážně si odpočine,“ dodala. 

Tak nevím… A co vy? Jaké máte zkušenosti?
Na kterou dovolenou a s kým nejraději vzpomínáte?
Která by se dala nazvat doslova hororem?

   
14.06.2006 - Láska a vztahy - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [38] Vivian [*]

  Sarir: taky nevím, proč se automaticky předpokládá, že dovolená = odjezd kamsi Odpočívat se dá i doma

  superkarma: 0 15.06.2006, 19:49:34
 2. avatar
  [36] marylin [*]

  na dovcu jezdim do cech na vanoce, abych mohla byt s rodinkou .. novy rok pak s partickou v adolfove .. a mam vystarano .. ctyri tydny dovolene utecou .. Tady obcas tak vylet o prodlouzenem vikendu ..

  superkarma: 0 15.06.2006, 05:35:08
 3. avatar
  [35] Vivian [*]

  Já si nejlíp odpočinu sama

  superkarma: 0 14.06.2006, 19:01:26
 4. avatar
  [33] kareta [*]

  damanka: Jezdila jsem na výlety, kecala s domorodcema, navštívila staré známé, courala se jen tak, zkoušela si šperky, kožichy, zuřivě flirtovala ve vší počestnosti... , jedním slovem, užívala si .Manžel by ze mě vykvetl, ho to neba .Moc horko, moc daleko, proč na tůru, proč na ostrov, má hlad teď hned a přitahuje komáry- když chci spát, má chuť je honit po pokoji . Já nemám problém si zajít sama na vinko, do hospody..vyzpovídám místní a mám další tip, kam zajet. Muži věkem pohodlní. .

  superkarma: 0 14.06.2006, 15:23:14
 5. avatar
  [32] Suzanne [*]

  Baví mě jezdit s manželem, popřípadě ve třech s naším puberťákem. Partičky mě nelákají a sama bych nejela - pracovně se sama narajzuju dost.

  superkarma: 0 14.06.2006, 15:10:12
 6. [31] a.... [*]

  Pentlička: damanka: pokud uvažujete o tom jet samy na dovolenou, tak doporučuju nějaký ten " poznávací zájezd"...nevím ovšem jestli vás baví courat po památkách městech a krásách přírody Mě teda ano a byla jsem takhle jednou/ když jsem byla na mateřský a už na mě padala klaustrofobie, tak jsem se sebala a jela sama../. Na tyhle zájezdy jezdí taky docela dost lidí samotných nebo třeba ženský ve dvou, takže není problém s někým pokecat...

  superkarma: 0 14.06.2006, 15:00:43
 7. [29] a.... [*]

  Pentlička: Tak se domluv s nějakou ženskou a jeďte spolu, vždyť těch,se kterými třeba manžel nechce jet je taky dost ne?

  superkarma: 0 14.06.2006, 13:53:23
 8. avatar
  [28] Pentlička [*]

  Já bych letos mohla jet sama na dovolenou, ale nechce se mi. Nevím, co bych tam sama dělala. To když jedete samy, tak i samy chodíte po výletech a tak? Nebo se samy celý den válíte na pláži? Nebo se na někoho přilepíte? Neumím si to představit.

  superkarma: 0 14.06.2006, 13:35:35
 9. avatar
  [27] Kayty [*]

  paviocko: naše Ukrajina až první týden v srpnu

  superkarma: 0 14.06.2006, 13:30:23
 10. [26] a.... [*]

  Nejraděi jezdím sama s dcerou...no s přítelem je to taky fajn velmi nerada vzpomínám na rodinné dovolené s manželem, po těch se mi opravdu nestýská. No letos jedeme s přítelem a dcerou, tak doufám, že to dobře dopadne

  superkarma: 0 14.06.2006, 13:25:10
 11. avatar
  [25] marcellina* [*]

  my jezdime s pritelem sami. Nekdy fakt solo a nekdy s cestovkou, coz se mi zda dobre v tom,ze se tam clovek seznami s jinymi lidmi, se kterymi muze najit spolecnou rec a pokud ne, tak se nic nedeje, kamaradi se z nich stat nemusi. Dovolenou si vzdycky uzivame a nic neresime

  superkarma: 0 14.06.2006, 12:42:07
 12. avatar
  [24] carrom [*]

  Letos jedem s přítelem a ještě jedním párem na Slovensko a docela se děsím toho, že pro ty tři to bude suber zábava s dlouhými výlety po okolí, ale já bych radši ležela u rybníka Loni jsme byli s přítelem na chatě a týden byla pohoda, pak tam přijeli ti dva, jelo se na výlet na kolech a bylo z toho 50 km, málem jsem vypustila duši a večer jsme ještě grilovali. Nakonec jsem z toho onemocněla

  superkarma: 0 14.06.2006, 11:58:07
 13. avatar
  [22] kareta [*]

  Free: Jela jsem loni sama, manža jel s kamošem bumbat na Mácháč, děti u babičky a super . On nechce do tepla, já zas mrznout, kompromisy v tomto neuznávám- to pak není spokojený nikdo. Trocha sobectví, dámy

  superkarma: 0 14.06.2006, 11:39:49
 14. avatar
  [21] Kelly [*]

  ... čím jsem starší, tím víc potřebuji být sama a mít klid
  Úplně by mi stačila na 14 dní chata na samotě a alespoň na chvíli vymazat civilizaci. Žádná TV, žádné rádio, pouze les, chata, já a max. partner. Večer táborák a hvězdy nad hlavou. Žádní rozjívení puboši, protivní sousedé, agresivní zprávy, auta ... jen ticho.
  Mám lidí za celý rok více než nad hlavu a abych fungovala, občas ji potřebuji "vygumovat".

  superkarma: 0 14.06.2006, 11:36:09
 15. avatar
  [19] femme [*]

  Free: kdo by se o něj staral? a on snad nemá ručičky??

  superkarma: 0 14.06.2006, 11:31:09
 16. avatar
  [18] femme [*]

  jezdím každý rok v létě už hafo let s partou na týden na hory a nemá to chybu

  superkarma: 0 14.06.2006, 11:30:36
 17. [17] free [*]

  No jezdím jenom s manželem, ale letos se toho dost bojím. Začíná být protivným pedantem a co když se zaměří na moji výchovu i tam. Navrhnout mu, že bych lela sama si ale nedvážím. On by teda sám určitě nejel...kdo by se o něj staral?

  superkarma: 0 14.06.2006, 11:18:47
 18. avatar
  [16] závislá na čokoládě [*]

  Na dovču jezdíme s rodinama kamarádů/dek a s potomkama, nenudí se ani děti ani rodiče . Letos nás bude asi 14 a vždycky se nějak domluvíme, jeden den program s těma, další den zase s někým jiným.... Hlavně, že děcka si mají s kým hrát a rodiče můžou taky odpočívat třeba s .

  superkarma: 0 14.06.2006, 11:15:10
 19. avatar
  [14] Amálie [*]

  už pátý rok pojedu tradičně se svou kamarádkou autem na týden, jen dámská jízda. Čtyři roky jsme jezdily po ČR a letos se chystáme do Švýcarska.

  Pak ještě týden s a zbytek necháme na lyžování na zimu

  superkarma: 0 14.06.2006, 10:58:15
 20. [13] Macek123 [*]

  něk. let jsme jezdili na dovolenou jako 2 páry /ještě nebyly děti/ a pohoda. večer jsme pokecali a během dne jsme někdy měli i program zvlášť. jednou jsme jeli s párem a jejich 1,5 letou dcerou...my jsme se v té době snažili o mimi a nešlo to. byla to úžasná dovolená, 4 dospělí na 1 dítě...a my jsme celí nadšení hlídali. bylo to v maďarsku u termálního jezera.

  superkarma: 0 14.06.2006, 10:27:34
 21. avatar
  [12] paviocko [*]

  Jezdíme jak kdy. Do vzdálenějších zemí jen ve dvou s partnerem, ale do hor po Čechách a okolí jezdíme většinou z bandou kamarádů, kteří jsou stejné nátury. Spíme kde se dá, čas taky organizujeme jak se nám to zlíbí... rozumíme si, tak není co řešit.

  superkarma: 0 14.06.2006, 10:06:22
 22. avatar
  [11] paviocko [*]

  Kayty: jedete na Ukrajinu? My taky :o) První červencový týden...

  superkarma: 0 14.06.2006, 10:05:09
 23. avatar
  [10] Kayty [*]

  S přítelem jsme chodívali s baťůžkama sami. Šli jsme kam chtěli, tempem jaké se nám líbilo, spali jsme kde jsme chtěli. Po batohu přišlo kolo s brašnama, ale i s kamarády . Pak hory s kupou kamarádů /ek. Letos jedeme na Ukrajinu (pěší dovolená) s páru lidičkama.
  Nikdy se mi nestalo, že by se někdo pozastavoval nad tím, kdy jdu spát, kam jdu ... Čas jsme si plánovali jak jsme chtěli. Na horách dle schopností lyží jsme byli po skupinkách a jezdili spolu. Prostě jak si to člověk zařídí, tak to má.
  Teď koketuji s myšlenkou, že vyrazím bez do Skandinávie, páč on tam nechce.

  superkarma: 0 14.06.2006, 09:43:21
 24. avatar
  [9] bednaroi [*]

  ja na dovolene jeste nikdy nebyla,tak nevim

  superkarma: 0 14.06.2006, 09:37:43
 25. avatar
  [7] Beruška1 [*]

  Teď už jezdím na dovolenou nejraději jenom s partnerem. Kdysi, když byli děti malé, jsme jezdili s bývalým a jeho partou. Pro děti to bylo fajn, ale mě to někdy dost deptalo. Člověk neměl ani chvíli soukromí, všichni si mysleli, že se všechno musí dělat společně a tak jsem byla černá ovce, když jsem ve 30 stupních byla raději u vody než chodit po lese a hledat houby. A vůbec mi nevadilo, že v tu chvíli začaly děti stávkovat a u té vody se mnou zůstaly všechny. Já a tak 10 dětí a bylo mi moc fajn, klídek a sluníčko a voda.

  superkarma: 0 14.06.2006, 09:14:18
 26. avatar
  [4] Lostris [*]

  Na dovolenou jezdím převážně na hory "túrovat" a jen s přítelem. Málokdo totiž ujde denně tolik km jako my a brát na někoho ohledy se mi nechce

  superkarma: 0 14.06.2006, 07:36:18
 27. avatar
  [3] fialinka [*]

  jezdíme většinou na hory ve skupině tak 8 lidí a nemůžu si stěžovat... ale všichni se známe a je to kombinace zadaných i nezadaných, děti ještě nemáme. Dovolenou ve dvou - klidně, ale možná by byla trošku nuda

  superkarma: 0 14.06.2006, 07:29:51
 28. avatar
  [2] kareta [*]

  Loni jsem byla sama a bylo to skvělé - nebrat na nikoho ohledy, dělat to co chci .

  superkarma: 0 14.06.2006, 07:17:48
 29. avatar
  [1] Linde [*]

  sama bych jet nechtěla . Většinou jezdíme v páru, nebo s malou, ale vloni jsme byli se známými. Mnohokrát to zaskřípalo v případě, že já vymyslela program, kterého se nechtěli účastnit, ale vyžadovali něco jiného, konkrétní věc nevěděli. Ale nechtěli být sami

  superkarma: 0 14.06.2006, 06:32:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme