Každý rok před začátkem léta se začnou objevovat různé nabídky od kamarádů na strávení dovolené. Když jsem měla prázdniny, příliš jsem neřešila, zda jeden týden budu s kamarádkou, ten druhý s rodiči a třetí s dědou. Teď, když jsou dva měsíce volna dávno v nenávratnu a odpočinek se doslova zcvrknul do dvou či tří týdnu, už se rozhoduji jinak.

„Co letos plánujete?“

„Kam pojedete, nebo zůstáváte doma?“

Na tyto otázky se více méně odpovídá lehce, pokud už máte nějaký plán. Ale pak může přijít jiná otázka.

„A nechcete jet na dovolenou s námi?“

Nabídka z počátku lákavá však v sobě skrývá i negativa. Minulý rok jsem si vyzkoušela, jaké to je trávit volno jen s přítelem a poté i s partou kamarádů a kamarádek.

Pozitivum „partičkové“ dovolené spočívá v tom, že se nenudíte. Když vás něčím rozčílí partner, rychleji z vás zlost vyprchá díky tomu, že se můžete „odreagovat“ například rozhovorem s kamarádkou. Vždy se naplánuje i společný program, při kterém je téměř vždy větší legrace. Ale také mohou nastat problémy, které ani nečekáte.

Žárlivá semetrika aneb Trochu se to zvrtlo

„Na dovolenou s partou kamarádů? Proč ne! Ale nejdůležitější je, aby jely společně buď páry, nebo nezadaní. Osobně bych na takovou dovolenou jela, ale musela bych alespoň v obrysech vědět, co od těch, kteří pojedou se mnou, můžu čekat,“ říká Jitka.

Právě v kombinaci zadaných i nezadaných může nastat problém. Nezadaná kamarádka, se kterou na dovolenou jedete a kterou znáte (nebo si to alespoň myslíte), začne svádět vašeho partnera. A vy? Buď rázně zakročíte a budete v očích ostatních vypadat jako žárlivá semetrika, nebo její počínání budete jen němě pozorovat a přát si být na pustém ostrově. Máte pocit, že přeháním? Že takové věci kamarádky nedělají? Ale to snad ne...

Tak dobře, jiný příklad. „Kam jdete? Vy už chcete spát?“ zeptají se kamarádi, když večer odcházíte dříve do stanu než ostatní. Možná ani nechcete spát (spolu ani vedle sebe), ale třeba si jen povídat. Ostatní to však jen těžko pochopí, nebo možná pochopí, ale budou to minimálně vtipně komentovat.

Já na to mám!

Co dovolená v párech? Neměl by to být problém. Jen je někdy trochu složité najít lidi, kteří budou chtít mít stejný nebo podobný program, jaký si naplánujete vy. I u dovolené u moře, kde je to jasné – vstanu, lehnu na pláž, koupu se, občas jedu na výlet – je důležité najít určitou synchronizaci. Možná to bude totiž pár, který si pod pojmem společná dovolená představuje, že se lidé od sebe nehnou ani na krok. Očekávají, že je budete bavit a zúčastníte se s nimi všech akcí, které si nebudou chtít nechat ujít. „Z vlastní zkušenosti příliš nedoporučuji strávit dovolenou se staršími nesportovními prarodiči. Občas je to totiž o nervy,“ doplňuje Jitka.

Nevyhnete se možná také určitému hecování typu: „my to máme a co vy?“. Problémem může být, pokud na společnou dovolenou jedou páry, které nemají stejně vysoké finanční možnosti. Neustále se předhánět v tom, zda koupíte to a zase tamto a v duchu počítat, že budete rádi, když do Vánoc našetříte na dárky? Kdo by o to stál?

Jen my dva, děti a třeba i pes

Tak pojedeme jen sami. Proč také ne. Někdy to může vyjít, když společného času během pracovního týdne není moc a vy si přejete být spolu, ale… „Dovolená ve dvou může být bezva, ale jen pokud ti dva nemají žádné problémy, které by najednou během volna chtěli vyřešit,“ upozorňuje Jitka, ale dodává: „Být na společné dovolené s dětmi má také něco do sebe. Společné zážitky utužují vztahy a vnáší to do rodiny pohodu.“ 

,,Vzhledem k tomu, že se s přítelem během roku vídáme velmi málo, tak na dovolené jsme spolu 24 hodin denně, a to mi začnou vadit i strašné maličkosti, jako že srká polévku a hází fusekle do kouta. Ale během procházky na pláži při západu slunce na tyto malichernosti okamžitě zapomínám," řekla Hanka.

Nebo že bych jela sama? Moc si to neumím představit, ale kolegyně Dana mi již několikrát potvrdila, že dovolená z loňského roku, kterou strávila sama, byla asi jedna z těch nejlepších. „Na ni nezapomenu. Když je člověk sám, má čas srovnat si myšlenky a vážně si odpočine,“ dodala. 

Tak nevím… A co vy? Jaké máte zkušenosti?
Na kterou dovolenou a s kým nejraději vzpomínáte?
Která by se dala nazvat doslova hororem?

Reklama