Dříve bylo cestování pro diabetiky spojeno s překonáváním mnoha drobných i větších potíží. Dnes však může být díky moderním lékům a pomůckám také pro lidi trpící cukrovkou dovolená příjemnou relaxací a zábavou. Diabetik může bez obav vyrazit na dovolenou podle svých představ, musí ovšem respektovat určitá pravidla. Samozřejmě udělá jen dobře, pokud plánovanou cestu probere i se svým lékařem. Sdružení DiaDesatero připravilo ve spolupráci s lékaři - diabetology pár praktických rad na cesty pro všechny, kteří se léčí s diabetem.

 

Balení aneb na co by neměl diabetik zapomenout
V zavazadle diabetika nesmí chybět glukometr, něco sladkého (či ještě lépe injekce první pomoci s glukagonem) pro případ náhlého poklesu cukru v krvi (hypoglykémie). Dále je nezbytná kartička pojišťovny, průkaz diabetika, inzulín a dostatek jehel pro aplikaci. Diabetik by neměl zapomenout ani na proužky pro testování cukru v moči, protože i na dovolené je nutné měřit cukr podle pokynů lékaře. Pro každého - a pro diabetiky obzvláště - je důležité uzavřít při cestě do zahraničí dobré zdravotní pojištění. A rozhodně se nenechat zlákat tou nejnižší cenou. V kufru diabetika nesmí chybět léky, které pravidelně užívá, včetně léků pro případ bolesti, horečky nebo trávicích problémů. Hodí se i obvazy a dezinfekce na případné oděrky nebo otlaky, které se mohou objevit na nohou. Jejich rychlé a pečlivé ošetření je pro diabetiky kvůli špatnému hojení hodně důležité. Užitečnou pomůckou je kartička, na kterou si zapíšete názvy inzulínu, léků a jejich dávkování. Praktické je vypsat u léků jejich účinné látky, protože v zahraničí se léky mohou jmenovat jinak a diabetik potřebuje znát i typ a koncentraci inzulínu. Rozumné je na seznam připsat i léky, na které je dotyčný alergický. Kartičku je dobré přiložit nejlépe k průkazu zdravotní pojišťovny.
 

Pozor na vhodné uložení inzulínu!
Na cestě by měl mít diabetik inzulín ve dvou různých zavazadlech – pro případ ztráty jednoho z nich. Ideální pro uskladnění je chladicí box. Na pokoji je dobré mít inzulín v ledničce nebo na nejchladnějším místě. V žádném případě není vhodné vystavovat léky přímému slunci nebo vysokým teplotám. Rozhodně také není dobré nechávat inzulín například v tašce v zaparkovaném autě na slunci. Naopak inzulín nesnáší přílišnou zimu, takže nesmí zmrznout. Při cestě letadlem by si diabetik měl brát vždy inzulín s sebou na palubu. Nikdy by ho neměl nechávat v zavazadlovém prostoru. Pokud cesta vyžaduje i překročení časových pásem,  je nejlepší upravit si hodinky hned po příjezdu do cíle. V těchto případech bude možná potřeba přidat dávku inzulínu nebo jídla navíc. Důležité je nezapomenout, že inzulín se v teple a na slunci vstřebává rychleji, proto je vhodné zkrátit interval mezi aplikací inzulínu a jídlem.

Diabetik – řidič
Pokud se diabetik rozhodne usednout za volant a vydat se na dovolenou autem, měl by se vyhnout dlouhým vytrvalostním jízdám a cestovat vždy ještě s jedním řidičem. Doporučuje se udělat si co dvě hodiny přestávku a něco menšího sníst, zvlášť pokud jde o pacienta léčeného inzulínem. Diabetik v noci vidí hůř, proto je vhodné omezit jízdu za tmy. Nikdy nesmí začít řídit auto, pokud cítí počáteční příznaky hypoglykémie. Vždy by měl mít s sebou kostky cukru,  hroznový cukr nebo vhodnou svačinku, aby včas zabránil náhlým případům hypoglykémie souvisejících s nepředvídatelnými událostmi (např. výměna kola nebo jiná fyzická zátěž).

Stravování v exotických zemích
V cizích zemích jsou samozřejmě jiná, často exotická jídla. Diabetik by se měl za všech okolností snažit dodržovat jídelní plán jako v domácím prostředí. A pokud se stravuje v restauraci nebo formou švédských stolů, vždy si vybírat jídla, která jsou vařená, grilovaná nebo pečená. Tučná a smažená masa je dobré z jídelníčku vynechat, naopak nezapomínat na velkou zeleninovou oblohu.

Pro diabetiky je střevní infekce vždy vážná, takže pokud k ní dojde, měl by mít nemocný po ruce léky proti průjmu, vynechat ovoce a zeleninu, pít dostatek tekutin a častěji si kontrolovat glykémii. Každé tři hodiny sníst svoji dávku výměnných jednotek (např. veku, rýži).

Na dovolené se nejen diabetici často dopouští snad nejčastější stravovací chyby, a to nedodržování doporučených intervalů mezi jídly. Mezi základními denními jídly by měl být odstup 5–6 hodin. Důležité jsou ale i svačiny, které by měly být 2–3 za den, protože diabetik musí jíst po 2,5–3 hodinách. Samostatnou kapitolou je ovoce. Vždy je nutné ho pečlivě umýt a nezapomenout, že tropické ovoce je, pokud jde o sacharidy, většinou velmi náročné.

Pitný režim je základ
Nejen diabetik má denně vypít 2,5–3 litry tekutin a v teplém počasí nebo při fyzické aktivitě ještě více. Dvě třetiny by měla tvořit kvalitní neperlivá voda (sycené se vypije méně) nebo slabý čaj a jedna třetina je takzvaně „na chuť“. Sem je možné zařadit například Light Coca Colu nebo ovocnou šťávu (nezapomenout započítat do denního příjmu cukrů). Popíjet by se mělo průběžně celý den zhruba po 2 až 2,5 dcl. Platí pravidlo, že člověk nesmí mít nikdy pocit žízně. Pokud totiž uhasí žízeň, tekutiny jen tělem protečou a organizmus se nezavodní. Pozor na skladbu jídla! Diabetik, který dává přednost suché a studené stravě, potřebuje rozhodně více tekutin než diabetik, u něhož převládá strava vařená. Do tekutin se nezapočítává mléko, probiotické nápoje, káva a alkohol.

Fyzická aktivita diabetikům svědčí
Diabetici by se rozhodně neměli vyhýbat aktivní dovolené spojené s fyzickou aktivitou a sportem. Před objevením inzulínu byla totiž kombinace pohybu a diety jedinou dostupnou metodou léčby diabetu. Pohyb zlepšuje využití glukózy v organizmu, protože zvyšuje účinnost inzulínu, ať už vlastního nebo zevně podaného. Pohybová aktivita je obrovským pomocníkem v boji proti obezitě, diabetu i vysokému krevnímu tlaku. Pro diabetiky je nejvhodnější fyzická zátěž vytrvalostního charakteru s přestávkami, aby docházelo k dobrému okysličení svalů. Vhodná je turistika, jízda na kole, vytrvalostní i orientační běh nebo plavání. Je lepší neriskovat sporty jako je dálkové plavání. Například horolezectví a potápění se diabetikům nedoporučuje vůbec.

Nepodceňovat obuv a oblečení
Postižení nohou diabetiků bývá častou komplikací, proto je důležité o nohy pečovat celoročně. O dovolené si nohy zaslouží zvýšenou pozornost. Diabetik by neměl chodit nikdy bos a i v létě nosit raději boty s plnou špičkou, aby noha byla chráněná a nedošlo k jejímu poranění. Bota musí být z prodyšného materiálu, nejlépe z přírodní kůže. Například v létě oblíbené gumové boty nejsou pro diabetiky vhodné. Důležité jsou i ponožky, které by měly být z bavlny nebo z protipotivého materiálu (např. moira) s pevným lemem bez gumy. Ta by mohla způsobit zhoršení krevního oběhu a následně otok. Po koupeli nohám prospěje střídání teplé a studené vody a masáž. 

Nápověda k poznávačce - ranní vstávání

Informujte okolí
Je správné poučit některého ze společníků na dovolené o příznacích akutních komplikací diabetu (hyper a hypoglykémie) a zejména o první pomoci. Stejně tak je dobré předem informovat personál v letadle či na lodi. Po ruce vždy mít potraviny pro rychlou konzumaci v případě hypoglykémie (kostky cukru, hroznový cukr, sušenky apod.)

Lidé, kteří se léčí s diabetem, se mohou předem vyhnout zbytečným nepříjemnostem při odbavování na hranicích nebo na letišti, pokud budou mít písemné potvrzení – nejlépe v angličtině – o nutnosti používat stříkačky, jehly a léky.

 

Nezbývá než popřát příjemnou dovolenou!

_________________________________________________________ 

Další informace:                 DiaDesatero, Jana Barčáková (agentura 4JAN), tel.: 222 241 353,

mobil: 603 82 03 82, e-mail: info@diadesatero.cz, www.diadesatero.cz

 

 

 

Reklama