Rodina

Na dovolenou jezdíme jenom s přáteli

dovolená

Existuje sorta lidí, kteří jezdí pouze na kolektivní dovolenou s přáteli. Když nikoho neseženou, raději zůstanou doma. Představa, že jsou necháni jen sobě napospas, je děsí.

Mám takovou kamarádku Janu. Je skoro 15 let vdaná, má dvě děti. Délka manželství však v jejich systému nehraje roli, jezdí takto, co mi paměť sahá. Svou kolektivnost dokonce vypracovali k takové dokonalosti, že obsahuje i víkendy. Neexistuje jediný víkend v roce, který by strávili jako rodina jen spolu. Jejího manžela Petra to totiž k smrti nebaví a Jana jeho styl přijala za svůj.

Víkendy s kolektivem

„Chceme jet na chalupu, nepojedeš s námi?“ volala mi Jana celá zoufalá, že nemůže sehnat nikoho do party. Jela jsem. Jednou, dvakrát, desetkrát… a přestalo mě to bavit. Jsem tak ráda sama, nebo jen se svou rodinou! Nemusím se přizpůsobovat něčímu programu a snažit se vyplnit očekávání okolí a být vděčná za přijetí v cizím domě… atd.

A tak k Janě na chalupu jezdím jednou za rok a mám dost. Když se stane, že Jana či Petr neseženou nikoho, kdo by s nimi strávil víkend, zkrátka zůstanou doma a domluví si různé akce či srazy v místě svého bydliště. S rodinou Vomáčkových do kina, s Novákovými zkusit golf a s Procházkovými a dětmi na výlet na hrad.

Rodinná prázdnota

Ještě vtipnější je to s jejich dovolenou. Sami, jen rodina, byli poprvé na dovolené loni. V Egyptě! Když se Jana vrátila, hlásila mi, že větší nudu v životě nezažila. Petr se s ní moc nebavil, starší dcera si tam našla kamarády a byla stále někde v tahu a jí zůstal na krku šestiletý Čenda. „Vůbec jsem nevěděla, co s ním mám čtrnáct dní na pláži dělat,“ vzdychala.

Byla totiž zvyklá, že díky známým je o program vždy nějak postaráno, a zjistila, že s vlastní rodinou si vlastně nemají co říct. To prázdno mezi nimi vyplňují známými a kamarády a maskují ho tak dokonale, že o něm sami ani nevědí, dokud nenastane konfrontační situace jako v Egyptě.

Bomba plán

Letos je v plánu Chorvatsko s celou partou sportovních natěšenců. Jedou Vomáčkovi, Novákovi i Procházkovi. Počítá se s cyklistikou, aerobikem a večer se bude pařit. Děti se zabaví mezi sebou a Jana s Petrem toho spolu moc nenamluví. Ale to nebude vadit, na mluvení tam budou jiní a oni si toho skoro ani nevšimnou.

 

   
26.07.2010 - Rodina - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Francaise [*]

  To je dost hrozné. Já si naopak nedovedu představit, že bych jela na dovolenou společně s nějakou jinou rodinou, včetně příbuzných. Jezdíme sami (teď už jen s manželem) a bezvadně si to užíváme. Asi proto, že si rádi děláme program sami, podle situace a nepotřebujeme velké akce a adrenalin.

  Jednou jsem četlav MF velký článek o tom, že jet na dovolenou s přáteli, znamená velkou pravděpodobnost hádky a následně konec přátelství. Varovala jsem v tomhle smyslu svoji známou, když jela na dovču s rodinou svojí kamarádky. Prý se jim to nemůže stát, jejich rodiny spolu tráví nejméně dva večery týdně. A hádejte, jak to dopadlo? Hádáte správně, už se nestýkají.

  Na druhé straně znám i opačné případy, kdy spolu rodiny jezdí roky a jsou ve společném dovolenkování zavedení.

  superkarma: 0 07.08.2010, 17:09:29
 2. avatar
  [3] Beruška1 [*]

  Když byla dcera malá, jezdili jsme s partou známých, spíš proto, aby si dcera měla s kým hrát. Dneska je už dospělá a na dovolenou jede jenom se mnou, máme obě stejnou povahu, vyvalit se na pláži a jenom leže a ležet a chytat bronz. Když jsme jezdili s partou, tak to bylo hodně o tom se neustále přizpůsobovat tomu, co chtějí ostatní, protože když šli do lesa a my chtěli k vodě, tak buď bude dle nás, ale dcera si nemá s kým hrát, nebo dle ostatních, ale zase nuda v lese pro mě. Dnes už to neřeším a jsem ráda, už jsem ve věku, kdy chci mít svůj klid a pohodičku.

  superkarma: 0 26.07.2010, 16:22:46
 3. avatar
  [2] femme [*]

  nic se nesmí přehánět, já jsem kvůli svému manželovi přišla málem o všechny své známé, naštěstí jsem se včas vzpamatovala Sml22 

  superkarma: 0 26.07.2010, 08:17:19
 4. avatar
  [1] Pajinka [*]

  pěkně napsáno Sml59 znám ze svého okolí oba typy rodin, my jsme spíš ta, která raději vyráží sama a užívá si společných chvil Sml22

  superkarma: 0 26.07.2010, 07:29:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme