Ahoj Ženo-in.

Dnešní téma "sáhla jsem si až na dno" se na mě opravdu hodí.

Já si sahám na dno skoro každý den. Je mi 22 let a už 7 let mám revmatoidní artritidu stupně II. Moje nemoc začala dost nenápadně. Tu mě zabolel jeden kloub, tu druhý, ale já tomu nevěnovala pozornost. Až jednou jsem si řekla dost a zašla za mým lékařem. A tak to vlastně začalo. Našla jsem si velice dobrou lékařku, ale jak je známo, tato nemoc je zatím nevyléčitelná, takže k nějakým velkým změnám nedochází.

Spousta lidí si pod pojmem revma představí vrzající klouby. Ale není tomu tak. Je to naprosto nesnesitelná bolest. Znamená to omezení v pohybu, nateklé klouby a nepřestávající bolest. Kde jsou ty časy, kdy jsem byla schopná dělat kotrmelce, šplhat, hrát basketbal. Dělá mi problémy spousta věcí: zavázat si tkaničku u boty, zvednout hrnek, vymačkat citron, učesat se, namazat si chleba, točit volantem a tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Ve svých 22 letech jsem naprosto odepsaná. Naštěstí jsem potkala muže, který je mi velkou oporou. Ráno, kdy je mi opravdu nejhůř, mi pomáhá s oblékáním, se snídaní a připravuje mi i svačinu do práce. Snaží se mi pomoci, jak jen to jde.

Někdo si možná řekne, že léky na revma existují. To ano, ale jsou to tak agresivní léky, že by mi mohly v mém věku dost ublížit. Zatím užívám velmi šetrné léky, u kterých je možné mít v budoucnu děti. To je pro mě také hlavní věc. Mít děti. A vím, že až mi jednou bude opravdu nejhůř, budu mít oporu svého partnera a své rodiny, protože to je při této nemoci nejdůležitější.

Má někdo z vás podobné problémy? Prosím o jakékoliv rady. Já sama jsem zjistila, že v mém okolí je 5 lidí, kteří trpí touto nemocí, a jakákoliv rada a pomoc mi může alespoň trochu pomoci.

Prosím o anonymitu, spousta lidí v mém okolí navštěvuje tyto stránky a já bych nerada, aby se to dozvěděli.

L.

Milá L., je mi opravdu moc líto, že tě potkala taková nemoc. Musí to být strašné, v tak mladém věku s něčím takovým bojovat. Přeji Ti, abys ve svém životě potkávala jen samé dobré lidi... Hodně štěstí... A věřím, že Ti čtenářky poradí.

 


Reklama