Bulvár

Na dně: Závislost na mobilu


Mobil má dnes skoro každý. Lékaři však varují - někteří jeho uživatelé jsou na něm chronicky závislí. Jak se taková závislost projevuje? Udělejte si malý test.

S dostupností nejrůznějších technických vymožeností rostou i možnosti diagnózy závislosti. Netřeba sytit organismus toxickými látkami nebo čekat na osobní bankrot u výherního automatu. Stačí se vrhnout do sítí internetu nebo mobil mánie.

V České republice je registrováno přes 12 milionů mobilních čísel. Z toho je patrné, že mít dva přístroje není žádná zvláštnost. Komunikace se urychlila a díky snadné dostupnosti se někteří lidé stali do jisté míry nesvobodnými. Bez mobilu se neobejdou. Výrobci telefonů a operátoři masírují veřejnost reklamou o sto šest a zejména mladí lidé si na základě toho tvoří názor o společenské úrovni druhých.

„U nás ve třídě mají mobil všichni,“ říká čtrnáctiletý Láďa (na snímku vlevo). „Nemít telefon je potupa, protože je jasné, že vám ho rodiče nemůžou koupit a jste chudí.“ Letošní osmák ještě doplňuje: „Prvního mobila jsem měl v páté třídě, ale to byla obyčejná plečka od Nokie. Minulý rok jsem naštěstí přemluvil rodiče a k narozeninám dostal MP3 mobil za dvanáct tisíc, takže mám skoro nejlepší telefon ve třídě.“

Nejen Láďa má ke svému mobilu osobní vztah a nedá bez něj ani ránu. Má ale jednu výhodu. Na rozdíl od pravého závisláka napíše za den jen pár SMS zpráv. Jak říká, používá telefon hlavně jako přijímač a nedělá mu problém ho na noc vypnout. I tak si ale bez malého zvonícího předmětu nedokáže svůj život představit.

V British Medical Journal vyšel před nějakou dobou zajímavý článek, z něhož citujeme:
Cigarety v rukou mnoha britských teenagerů začínají být pomalu nahrazovány mobilními telefony. Jedna závislost je tak nahrazována druhou – snad méně škodlivou.

Podle britských vědců poklesl na přelomu milénia počet dospívajících kuřáků – z 30 % populace teenagerů na 23 %. Současně byl zaznamenán raketový nárůst užívání mobilních telefonů. Jak tvrdí doktorka Anne Charltonová z University of Manchester výzkum ukazuje, že mnozí dospívající si nemohou dovolit současně kouřit i platit účet za mobilní telefon.

Souvislost vidí vědci i v obdobných rysech, které dříve přitahovaly mládež ke kouření – pocitu uplatnění své individuality a začlenění do společnosti, touhy postavit se autoritě a potřeby navazovat přátelské svazky. Marketingové akce na podporu prodeje mobilních telefonů tak vykazují obdobné rysy jako reklama na cigarety.


Není nijak vzácné potkat během dne člověka, který například v tramvaji celou cestu zaujatě mačká tlačítka klávesnice a okolí naprosto nevnímá. Jindy se můžete setkat v restauraci se slečnou, které pomalu stydne oběd na stole, protože neustále zvonící mobil jí nedovolí jídlo sníst.

Někteří lidé mají trauma, když v místě není signál a neustále pobíhají a hledají místo, kde se na displeji objeví alespoň jedna čárka. Vypnout telefon přes noc nebo při návštěvě divadla je nemyslitelné.

Nicméně moderní psychiatrie u nás kupodivu neeviduje prokázanou diagnózu závislosti na mobilním telefonu. Psychoterapeut Vladimír Pšenička z oddělení léčby závislostí psychiatrické léčebny v Jihlavě říká:

„O závislosti na mobilním telefonu se dá poměrně úspěšně diskutovat, protože chování některých jedinců vykazuje shodné znaky třeba s hráči výherních automatů. Velice podobná je problematika uživatelů internetu a hráčů počítačových her." 

+ Na světě je více než 2,5 miliardy mobilů.

+ Každý den přibude 1,2 milionu mobilních zákazníků. Mobilní signál pokrývá už 80 procent území na světě. Všechny země světa mají dnes mobilní síť.

+ Mobily prý mohou za to, že vymírají včely. Záření vysílačů mate včely tak, že netrefí do úlu.

Každý den se pošle přes sedm miliard esemesek, první z nich byla poslána v roce 1992.

+ Lidé dnes tráví mobilním telefonováním o 40 procent více času než v roce 2000.

+ Domácností pouze s mobilním telefonem je nejvíce ve Finsku a Česku (54 procent).

+ Podle švédských vědců používání mobilů po dobu delší než deset let zvyšuje čtyřikrát riziko nádorů ušního nervu.

A pokračuje: „Ve všech jmenovaných případech se jedná o neurotické stavy vycházející z pocitu nedostatečné komunikace. U takového člověka se dají předpokládat až stresové situace a frustrace, pokud mu například někdo nevolá nebo nepíše. Telefon neustále kontroluje, nebo má nutkání někomu zavolat sám. Někteří lidé začínají považovat svůj mobilní telefon za náhradu tradičního mezilidského kontaktu, protože pro ně symbolizuje kontakt, přátelství a pozornost. Nevím ale o žádném případu u nás, kdy by byl někdo se závislostí na mobilních telefonech diagnostikován.“

Projevuje se mobil mánie i u vás? Odpovězte si na pár otázek a z toho si lehce odvodíte, jak na tom jste:

Jste nervózní, když se nacházíte mimo dosah signálu operátora?
Máte divný pocit, když alespoň jednou za půl hodiny nepoužijete mobil?
Jsou ve vašem životě situace, kdy dobrovolně telefon vypínáte?
Dokážete se v klidu najíst, aniž byste zvedli zvonící telefon a záležitost vyřídili později?
Posuzujete druhé podle ceny a kvality jejich přístroje?
Jste vysazení na design a zvláštní funkce mobilního telefonu?
Co zažíváte, když se vám vybije mobil a část dne se vám nedá dovolat?


Související: Mobily a rakovina
                  Mobily: Co o vás říká vyzvánění?

   
15.05.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [68] Kimmy [*]

  "Jste nervózní, když se nacházíte mimo dosah signálu operátora?"

  Nie, ale bohuzial niekedy nie je poriadny signal ani v nasom dome... co byvalo predtym blbe, ked som chcela zavolat z mobilu (musela som behat hore a dole po schodoch aby som mohla zatelefonovat).

  "Máte divný pocit, když alespoň jednou za půl hodiny nepoužijete mobil?"

  Vobec nie, ja naopak mobil pouzivam nerada; mam obavy z pripadneho skodliveho vplyvu radiovych vln.

  "Jsou ve vašem životě situace, kdy dobrovolně telefon vypínáte?"

  Jasne, ked nechcem, aby sa mi mohol niekto dovolat (napr. blbi kamarati, s ktorymi sa pohadam), alebo v noci, lebo nechcem byt vystavena vplyvu radiovych vln.

  "Dokážete se v klidu najíst, aniž byste zvedli zvonící telefon a záležitost vyřídili později?"

  Toto asi plati aj na obycajny "pevny" telefon... ak viem, ze je to niekto (pre mna) dolezity, tak asi nie

  "Posuzujete druhé podle ceny a kvality jejich přístroje?"

  Nie... ked maju pekny telefon, poviem si, ze im asi na tom zalezi ked na to chcu minat peniaze, alebo ze to potrebuju (v pripade veci ako Blackberry napr. pre zaneprazdnenych manazerov si dokazem predstavit opodstatnenost).

  "Jste vysazení na design a zvláštní funkce mobilního telefonu?"

  Podobne ako otazka hore, ale mne osobne nie... len by sa mi pacilo, keby mal lepsi fotak, pre pripadne robenie zaujmavych momentiek...

  "Co zažíváte, když se vám vybije mobil a část dne se vám nedá dovolat?"

  V podstate nic... lebo ho uz dost malo pouzivam, a v praci mam osobny telefon s priamym cislom (teda, ak by mi niekto chcel zavoat, tak nemusi ist cez recepciu, co je pre mna vyhoda ).


  superkarma: 0 18.05.2008, 18:21:29
 2. [67] meriamon [*]

  Můj mobil funguje jako pevná linka . Když si zrovna vzpomenu, že bych si ho mohla s sebou někam vzít, tak je většinou vybitej... takže nějaká mobilní závislost

  superkarma: 0 16.05.2008, 13:37:26
 3. avatar
  [66] Lilinka [*]

  Ťapina: Tyjo, za tenhle svůj problém jsem se vždycky hrozně styděla, moc jsi mě potěšila, že nejen já jsem byla vyklepaná z telefonování

  superkarma: 0 16.05.2008, 12:03:21
 4. avatar
  [65] Meander [*]

  Eva_Fl:

  superkarma: 0 16.05.2008, 11:15:32
 5. avatar
  [64] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Ony jsou dva mobily furt levnější, než jedna pevná Nehledě na to, že jsem neskonale šťastná, že už nemusím absolvovat ty rozhovory, při kterých jsem vždycky byla rudá až na prdeli "Dobrý den, je doma Jana?" "U telefonu" "Jé, ahoj, já tě nepoznala, ty máš úplně stejný hlas, jako tvoje mamka" - nebo v horším případě opačně Já byla vždycky z každého telefonátu vyklepaná jak sulc, kdo mi to zvedne a jestli ho poznám Ještě že teď už se volá lidem a ne domácnostem.

  superkarma: 0 16.05.2008, 09:41:34
 6. [63] Polarka [*]

  Evo pochopitelne Skype pouzivam, ale to uz zase musi byt lidi kteri Skype maji a ja je mam na svem Skype.A nekdy je to prece slozitejsi nez moznost vzit telefon a zavolat. Napriklad kdyz jsem mela manzela v Cesku a polamal se mu laptop. Na kartu za 50 dolaru mohu volat do Ceska 1000 minut, na mobil asi 100 a ani tim si nejsem jista.

  superkarma: 0 16.05.2008, 08:10:51
 7. avatar
  [62] tyrkys [*]

  Eva_Fl: I na mobil je to přes Skype za babku .

  superkarma: 0 16.05.2008, 01:01:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [61] Eva_CZ [*]

  Polarka: proc nevolas pres Skype? I kdyz na mobil asi teda fakt nic moc. No jo, v Cesku nikdo nema pevnou, bo je draha a pak ma 2 mobily, aby bylo videt, ze na to ma.

  superkarma: 0 15.05.2008, 23:28:59
 2. [60] Polarka [*]

  V Gronsku neee....jen 200 kilaku od polarniho kruhu:)

  superkarma: 0 15.05.2008, 22:30:12
 3. [59] 7kraska [*]

  Polarko, kde bydlis? V Gronsku?

  superkarma: 0 15.05.2008, 22:15:17
 4. [58] Polarka [*]

  Vzhledem k tomu, ze je to tady...no asi jedno z mala mist na svete, kde mobil neexistuje, zijeme v klidu. Fakt je, ze nekdy bych si prala aby mobilni sit existovala i u nas, ale daleko vic mne stve ze v Cesku uz skoro nikdo nema normalni telefon....vite o co je drazsi volat na mobil, nez na pevnou linku?

  superkarma: 0 15.05.2008, 20:39:11
 5. avatar
  [57] Severacka [*]

  1, nervózní bez signálu nejsem, nekoukám pořád na mobil.
  2, to ho spíš zapomenu doma , akorát manža nadává, když se mi nedovolá
  3, jo jsou situace, kdy ho vypínám, většinou nedobrovolně...... když se vybije. Jinak ho většinou nevypínám, bych ho pak zapoměla zase zapnout... a třeba bych ho pak nemohla najít
  4, zase tak často, abych se nenajedla, mi někdo nevolá
  5, Ne podle ceny mobilu lidi nehodnotím, mám jiná kritéria
  6, nic

  superkarma: 0 15.05.2008, 19:06:16
 6. avatar
  [56] Lotka [*]

  Dante Alighieri: nechce si nic dokázat, chce jen využívat služby - ať už MP3 přehrávač, foťák, diktafon, možnost rozšířeného adresáře, plánování schůzek, internet.... mám ho někdy místo notebooku
  Někdo používá mobil i jako pracovní nástroj, takže nesuďte podle sebe

  superkarma: 0 15.05.2008, 18:23:38
 7. [55] mamoch [*]

  Rikina: Vystihla jste to přesně! Souhlasím s tím, že z náhodně odposlechnutých hovorů třeba v autobuse je většina naprosto zbytečných. Nepotřebuju volat , stačí mi pár SMS do měsíce.S dospělými dcerami jsem na icq občas večer doma.

  superkarma: 0 15.05.2008, 16:58:54
 8. avatar
  [54] Riccione [*]

  Jsem vysazená na design a zvláštní funkce mobilního telefonu. Přiznávám se. Ale jinak bych se bez něj převážnou většinu času i obešla. Slouží mi převážně ke komunikaci s rodinou vzdálenou 300 km. Ale dalo by se říct, že telefonuju a smskuju dost nerada. Hlavně s některými jedinci.

  superkarma: 0 15.05.2008, 15:54:07
 9. avatar
  [53] Olka [*]

  Závislost se mě asi netýká. Zatímco Kotě psala, že má telefon až od roku 2001, já ho mám přesně tři roky, tj. od května 2005.
  Mimo dosah bývám hlavně v metru, a to mě opravdu neznervózňuje. Na dovolené mimo dosah naopak vítám.
  Používám mobil k telefonování tak zřídka, že jsem dosud od vánoc neprotelefonovala celý 250 Kč kredit.
  Telefon vypínám na hudebce, na koncertě, v divadle, na plese (to si ho ani s sebou neberu a nechávám vypnutý doma). V noci ho nechávám běžet, protože bych si pak ráno třeba nevzpomněla, že ho mám zase zapnout.
  Při jídle mi telefon většinou nezvoní, takže nemůžu posoudit, jestli bych ho považovala za akutní.
  Nerozeznám, jak kvalitní a drahý má kdo telefon. Ani nevím, jaký typ mám já.
  No jasně, mám první a doufám, že hned tak další mít nebudu. Kdyby ano, musí být zase modrý, nutné funkce: telefon, SMS, hodiny.
  Mobil se mi nevybíjí, protože mám budíček nastavený na každých 5 dní, abych si ho nabila a zalila kytky. Když se mi nedá dovolat, zažívám jistě něco zajímavějšího, a co zažívají ti volající je mi srdečně jedno.

  superkarma: 0 15.05.2008, 15:23:34
 10. avatar
  [52] Petrushe [*]

  V úterý jsem zrovna seděla ve vinárně s kamarádkou, kterou jsem půl roku neviděla. Bylo to fajn až na jednu věc - nepustila mobil z ruky a pořád něco datlovala...Nechápu, když chci s někým něco probrat, tak osobně nebo zavolám, ale 4 hodiny psát sms? Asi se zase dlouho neuvidíme, bo bych jí ten krám utopila ve víně Mobil beru jako komunikační prostředek v nutných případech

  superkarma: 0 15.05.2008, 15:14:04
 11. avatar
  [51] IRISS215 [*]

  když jsem mimo dosah mi moc nevadí, ten se během chvilky někde opět objeví, ale osobně bez telefonu již dneska nemohu existovat už k vůli práci, rodině a hlavně dětem, kdyby se něco dělo. Desing mne zajímá, líbí se mi nové typy mobilků obzvlᡚť se mi líbí ten úzky, lehounký a mobilek občas i vypínám, hlavně když nechci být rušena, nebo tam, kde by to mohlo rušit ostatní

  superkarma: 0 15.05.2008, 14:07:22
 12. avatar
  [50] Ajiiiii13 [*]

  Zrovna dneska jsem dostala nový mobil, Iphone od Apple a to už je fakt bomba.... . Teď ho ještě pořádně pochopit

  superkarma: 0 15.05.2008, 14:01:24
 13. avatar
  [49] Žábina [*]

  Dante Alighieri: ty nosíš mobil i na WC? no tak to už asi trochu závislost je, ne?

  superkarma: 0 15.05.2008, 13:44:47
 14. avatar
  [48] závislá na čokoládě [*]

  Mobil mám pořád u sebe, asi trošku závislá jsem. Na horách nebo dovolené je k nezaplacení. Volám, píšu sms, budík a hlavně tel.seznam je pro mě k nezaplacení Syn je v 1. třídě a mobil nikdo nemá, tak by to mohlo ještě aspoň rok vydržet

  superkarma: 0 15.05.2008, 13:27:27
 15. avatar
  [47] pajda [*]

  Ťapina:

  superkarma: 0 15.05.2008, 13:21:54
 16. avatar
  [46] Ťapina [*]

  Co se týče posuzování druhých podle typu mobilu, tak včera jsem si musela koupit novou baterku do jednoho ze svých dvou mobilů, a při té příležitosti jsem si uvědomila, že jsem zapomněla, co za typ je ten druhý. Až budu potřebovat něco i do něj, tak holt ho budu muset vzít ukázat

  superkarma: 0 15.05.2008, 13:05:17
 17. avatar
  [45] Dante Alighieri [*]

  Když očekávám telefonát nebo SMS, z vypadnutého signálu nervózní jsem. A já nějakou SMS očekávám prakticky neustále Když zvoní, zvednu vždy - ať jsem u jídla nebo na WC. Zas tolik telefonátů nemám, takže mi to žádné potíže nepůsobí. Druhé podle ceny neposuzuju, jen mi přijde zbytečné mít mobil za 10 000 a výše. Chce si takhle drahým mobilem majitel něco dokázat?!

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:51:16
 18. [44] Rikina [*]

  Mobil má možná skoro každý, ale dle náhodně zaslechnutých útržků hovorů se domnívám, že 98% lidí ho nepotřebuje, neb krafe o zbytečnostech. A že mobil rodiče nemůžou robátku koupit, neb jsou chudí? Hm, možná že jsou jen krkavčí, jako já, která jsem zamítla o něčem takovém byť i jen uvažovat. Robátka si mobil nakonec koupila sama za vlastnoručně vydělané peníze, jakož i veškerý kredit k provozu téhož potřebný. Což jim aspoň dá jistou představu, že každá sranda něco stojí. Osobně mobil použiju s bídou 2x za měsíc, a design, jakož i zvláštní funkce jsou mi lhostejné.

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:37:13
 19. avatar
  [43] RenataP [*]

  Ťapina: pracovní záležitost je něco jinýho, navíc v takovým oboru jako máš ty taky bych se naštvala, kdybych se tě v akutní chvíli nedovolala

  Ale když někdo ve stejný chvíli prostě MUSÍ řešit nejnovější klepy s kamarádkou, tak to je děs...

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:32:09
 20. avatar
  [42] ToraToraTora [*]

  Pravidelně ho zapomínám doma, vzpomenu si na něj až když potřebuju zavolat. Kolikrát je několik dní vypnutý a neštěkne po něm ani

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:26:25
 21. avatar
  [41] barasv [*]

  Na mobilu rozhodně závislá nejsem, možná bych bez něj dokázala i pár dní žít ...

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:04:08
 22. avatar
  [40] taysa [*]

  rozina: a ti úplně největší magoři jsou schopní Vás prozvánět se skrytým číslem

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:00:47
 23. avatar
  [39] Meander [*]

  Ťapina: Nene, jako závisláka.

  superkarma: 0 15.05.2008, 11:54:10
 24. avatar
  [38] Ťapina [*]

  Meander: Jako živočišnej?

  superkarma: 0 15.05.2008, 11:51:27
 25. avatar
  [37] alpina [*]

  1. ne
  2. spíš radostný
  3. ano
  4. určitě
  5.
  6. jediný, co požaduju, aby měl foťák
  7. svatej klid

  superkarma: 0 15.05.2008, 11:41:09
 26. avatar
  [36] Meander [*]

  Ťapina: Doktoři jsou jinej druh

  superkarma: 0 15.05.2008, 11:34:13
 27. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Některým lidem zazvoní telefon třeba při jídle, a když ho nezvednou, tak už později není žádná záležitost k vyřizování. Tomu se neříká závislost, tomu se říká práce

  superkarma: 0 15.05.2008, 11:32:40
 28. avatar
  [34] Meander [*]

  1. Nejsem, to bych se musela na chalupě zbláznit.
  2. O tom jsem nikdy nepřemýšlela. V práci mobil nepoužiju skoro nikdy, takže asi ne.
  3. Jo, když jsem na chalupě. Zbytečně by se vybil hledáním signálu.
  4. Když mi zvoní telefon při jídle, zvonění vypnu a volajícího pošlu v duchu do háje.
  5. To někdo dělá?
  6. Jo, musí mít budík a nesmí to být véčko.
  7. Je mi to jedno.

  superkarma: 0 15.05.2008, 11:07:37
 29. avatar
  [33] sanvean [*]

  Hm, mobil nevypínám, jenom ztišuju. Lidi podle telefonu neposuzuju, mám kamarády jak s půlkilovým pádlem, tak s mobilem á la pudřenka. Pro mě je důležitý display s kvalitním rozlišením barev, pohodlná klávesnice a foťák, ostatní fce jako kalendář, bluetooth etc. jsou samozřejmost. Jo a paušál nikdy, ze stejného důvodu jako kareta.

  superkarma: 0 15.05.2008, 11:00:42
 30. [32] 7kraska [*]

  Jo.

  Jsem zavisla na mobilu, na mailu i na zene-in.

  Mobil taham vsude, i do bazenu do igelitky s rucnikem. Notebook beru vsude, i na vikend na chalupu i v lete k mori i v zime na hory. Pokud tam nemam pripojeni, tak lezu do netove kavarny podivat se na maily a na zenu-in. Na chalupe pripojeni mam pres pevnou linku a misto toho se chystam pripojit pres obecni server.

  Nejsem uz normalni, ale neda se s tim nic delat.

  superkarma: 0 15.05.2008, 10:44:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme