Novinky

Na čundrech jsme pili vodu z potoka

Je čas na jeden z posledních příspěvků k dnešnímu tématu. Ten napsala čtenářka Eliana. A vzpomíná v něm na své dětství, kdy se pilo jinak než dnes, na čundrech třeba i voda z potoka.

Milá Eliano, to je pozvánka na návštěvu? :-) Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Krásný den,

kdysi v létě, kdy teplota šplhala nad třicítky, cestou z Moravy, jsme poslouchali rádio, kde pan doktor Měšťák vedl rozhovor na téma pitného režimu a jisté módnosti pitní mánie. Zaujalo mne to. Vyprávěl jak žili naši předci, jak voda nebyla dostupná v baleních na cesty a nepilo se na litry tekutin denně. Jak jeho maminka pila celý den kávu a někdy nic jiného a dožila se úctyhodného věku. Nedávno mi kamarádka půjčila časopisy a založila mi článek v OnaDnes o pitním průmyslu, názorech lékařů a co je skutečná dehydratace, kdy máte jazyk jako šmirgl.

Pak jsem si vzpomněla na dětství, kdy jsme ráno vypadli po pár usrknutí čaje do školy a další pití bylo až po návratu domů. Jak jsme však byli zodpovědní a na pochoďáky nosili butylky s čajem. V lahvích po octu. Jak jsme pili domácí rybízovou nebo malinovou šťávu s vodou z vodovodu nebo u babiček ze kbelíku s vodou ze studny. Jak se prodávala jen balená voda minerální. Jak se jezdilo s kanystrem pro kouzelnou vodu do Káranic a ta pak urychlila váš krok a pročistila potrubí. Jak jsme colu viděli jako vzácnost a v Praze měli na Hlaváku džus v kelímku Olympus a uchovávali ho jako svátost. Jak jsme pili Jovokys... Jak jsme na čundrech pili vodu z potoka a dělali si srandu, že do toho nahoře čůrají srnky.

Současnost: Ráno je rituál si dát horký nápoj a je fajn nabídnout horký nápoj i návštěvě (o svařák se dělíme rádi!)... voda se u nás čepuje z vodovodu, v létě rovnou do džbánku s mátou a plátkem citrónu, jinak se šťávou nebo jen tak. Pijeme, když máme žízeň. Nepijeme po třešních. Nepohrdneme společenskému pití s dobrým vínem a muži si rádi poklábosí při pivu. Takže až půjdete kolem, nemusíte sebou vláčet lahve s čímkoliv, u nás se vám tekutin vždy dostane! :-)

Eliana

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Jak pijete?

 • Pijete hodně, nebo málo?
 • Kolik litrů tekutin vypijete za den?
 • Jak pijí vaše děti? Musíte je nutit, nebo pijí dost?
 • Co si myslíte o tom, že by člověk měl vypít víc než 3 litry tekutin denně?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. Zanedlouho se dozvíte, kdo z vás získá čaje Jemča, a to Kolekci zelených čajů a Kolekci čajů Pigi. Abyste dodržovaly ten pitný režim. :-)

caj4caj5

   
30.01.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Sml67

  superkarma: 0 30.01.2014, 23:57:41
 2. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml16Sml67 krásná vzpomínka a až půjdu kolem vás, čutoru si neberu

  superkarma: 0 30.01.2014, 19:12:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme