Domácnost

Na co si dát pozor při výběru pračky a sušičky?

Výběr domácích spotřebičů nepatří mezi nejjednodušší činnosti. Moderní technologie nabízí stále více funkcí a možností, objevují se nové technologie a s nimi i parametry a vyznat se v nich není zrovna procházka růžovým sadem. Poradíme vám, jak si vybrat tu nejlepší pračku i sušičku, které vám usnadní ten nekončící prádelní koloběh.

Doby, kdy péči o prádlo zastala valcha a mandl, jsou naštěstí dávno pryč. Automatické pračky jsou pro nás naprostou samozřejmostí a život bez nich si ani nechceme představovat. Výhody sušiček sice objevujeme o něco pomaleji, přesto ani ty nejsou úplnou neznámou. Víte ale, na co se při výběru nového spotřebiče zaměřit?

„Modelů praček i sušiček je celá řada. Liší se velikostí, způsobem plnění, spotřebou, hlučností, designem a v neposlední řadě i nabídkou různých funkcí. Podle toho se také odvíjí cena, která se pohybuje ve velmi širokém rozmezí od zhruba pěti až do více než šedesáti tisíc,“ říká Jiří Bochníček, odborník na domácí spotřebiče z LG Electronics.

Do čeho investovat?f

Plnění předem nebo vrchem je spíše o osobních preferencích i prostorových možnostech. Naopak u sušiček příliš na výběr nemáte - modely s horním plněním téměř nejsou, ale místo můžete ušetřit buď umístěním na pračku nebo koupí kombinovaného spotřebiče. Velikost pak odhadnete snadno:“Čím větší je domácnost, tím větší pračku i sušičku využijete. Pro jednoho postačí kapacita do 6 kilogramů, rodina s více než 4 členy využije i objem nad 9 kg,“ vysvětluje Jiří Bochníček.

S velikostí úzce souvisí i pořizovací cena a spotřeba. Úspornější spotřebiče jsou sice dražší, ale investice do nich se brzy vrátí a navíc mají obvykle i delší životnost. „ V kvalitu našich praček věříme, proto na jejich motory Direct Drive běžně dáváme 10letou záruku,“ popisuje  Jiří Bochníček. A jaká je cena „kvalitního spotřebiče“? Podle různých nezávislých testů se lze spolehnout na pračku v ceně vyšší než 10 000 korun.

Při rozhodování, jaké spotřebiče vybrat, se bezpochyby zaměříte i na jeho spotřebu energií. Pračka energetické třídy A+++ spotřebuje na jedno praní přibližně 0,65 kWh, nejnižší třída A pak 0,85 kWh. Spotřeba vody se pohybuje mezi 30 až 50 litry na jeden cyklus. „Sušičky jsou sice na spotřebu elektrické energie o něco náročnější, ale zase nevyžadují vodu ani čisticí prostředky,“ dodává Jiří Bochníček. Nejúspornější energetická třída sušiček je A+++, brzy bude v nabídce A+++ -10%, která odpovídá spotřebě cca 1,34 kWh, nejméně úsporná třída A-10% (A) pak 2,5 kWh.

Plusové body za moderní technologiej

Mezi další parametry, které byste neměli zapomenout zhodnotit, patří idélka cyklů a funkce, jako je odložený start, péče o jemné prádlo nebo senzory umožňující automatické přizpůsobení programu. „Automatické vážení prádla pomáhá určit optimální dobu praní, inteligentní systém praní, tzv. fuzzy logic pak i spotřebu vody a energie. U sušiček jsou pak skvělé senzory vlhkosti, teploty i zanesení filtru nebo hladiny kondenzátu. Zlepšují samotný proces sušení a usnadňují i údržbu,“ vysvětluje Jiří Bochníček a dodává, že čas ušetří i automatické čištění kondenzátoru.

Zajímavou technologií u obou typů spotřebičů jsou pohyby bubnu. jU praček je různá rychlost otáčení i rotace, volný pád, drhnutí, či houpavý pohyb jsou vhodné například pro šetrné praní, nebo naopak odstraňování i velmi odolných skvrn. „Šest různých pracích pohybů bubnu u praček zaručuje šetrné a maximálně efektivní praní i při nízkých teplotách.  Obousměrné otáčení bubnu sušiček omezuje zamotání prádla a tvorbu záhybů, čímž usnadňuje žehlení, pokud je vůbec potřeba.“ říká Jiří Bochníček. „U našich spotřebičů si zákazníci chválí i funkci Smart Diagnosis, se kterou pomocí chytrého telefonu a aplikace snadno určíte drobné i závažné závady během pár minut. Ušetříte tak za případnou návštěvu technika kvůli špatně dovřeným dvířkám nebo zanesenému filtru,“ dodává.

RC8055AH1ZTip na sušičku

Bubnová sušička LG (model RC8055AH1Z) s objemem 8 kilogramů, úsporným tepelným čerpadlem a automatickým čištěním kondenzátoru je ideálním pomocníkem pro rodinu s dětmi. Má nízkou spotřebu elektrické energie (A++) a účinnost kondenzace vyšší než 90 %. Nerezový buben vám navíc bude svou čistotou a odolností dělat radost opravdu dlouho.

Více informací o praktických pomocnících značky LG naleznete na www.lg.cz.

   
11.08.2016 - Technika - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] diblice [*]

  Bébina — #2tyhle motory jsou už právě bez těch poruchových ložisek, mám ji už několk let a jsem spokojená, naprosto tichá pračka

  superkarma: 0 11.08.2016, 16:00:56
 2. [4] Andreadornova [*]

  Pračky jsou pořád problém u nás Sml15

  superkarma: 0 11.08.2016, 15:46:46
 3. avatar
  [3] Mariena47 [*]

  Já mám pračku Elektrolux už 12 let a opraváře jsem ještě neměla.Máme hodně tvrdou vodu,občas pračku nechám projet octem nebo čističem z Eurony a jsem s ní pořád spokojena.

  superkarma: 0 11.08.2016, 15:08:15
 4. [2] Bébina [*]

  Jak říkal náš známý co pračky opravuje - jako koníček, neživí se tím: kup si to nejlevnější, stejně ti pračka nevydrží déle jak nějakých 5-6let. Je hezké, že je záruka na motory 10let, když po 5ti letech odejde ložisko, které se díky zatavené vaně nedá opravit jinak, než výměnou celé vany s bubnem. Která vyjde na pár tisíc, zatímco ložisko stojí pár stovek. A kdy neodejde ložisko, odejde programátor. Stejně tomu prodavači prd rozumí, vnitřek pračky nikdy neviděli a v žádném show roomu nestojí pračky s odšroubovaným zadním deklem. I popis programů je zavádějící, energetická náročnost se určuje podle bavlny na 60°C. Přitom většina prádla se stejně pere na nějakých 30-40°c, bavlna na 60°C snad jen povlečení, nebo ručníky, když je někdo nechce vyvářet. Mně nezajímá popis, mně zajímají střeva, to je totiž to co určuje kvalitu pračky, nikoliv značka a tisíce programů.

  1. na komentář reaguje diblice — #5
  superkarma: 1 11.08.2016, 13:40:53
 5. [1] bobani [*]

  asi budu brzy novou pračku potřebovat

  superkarma: 0 11.08.2016, 09:32:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme