Bulvár

Na co sedá muška zlatá aneb Jak přilákat štěstěnu

Každý by rád trochu toho štěstíčka. Jenže jak jej přivábit? Právě k tomu slouží celá řada symbolů. Třeba taková podkova, čtyřlístek, zaječí pacička… Bezpochyby je všechny znáte. Víte ale, v čem jejich magická síla spočívá?

čtyřlístek

Podkova

Už jen najít podkovu znamená obrovské štěstí. Natož když si ji ještě pověsíte do svého obydlí! Magická síla podkovy údajně vychází z jejího materiálu i tvaru. Keltové, Římané i Řekové věřili ve zvláštní moc železa. Přisuzovali mu schopnost odhánět zlé duchy. A neméně důležitý je i samotný tvar podkovy. Připomíná koš nebo také roh hojnosti. Proto, pokud podkovu věšíte, měli byste ji dát plnou stranou dolů, aby z ní štěstí „nevypadalo“. Někdo ji dokonce přitlouká obráceně, aby mu štěstí „neuteklo“ z domu.

Nález či ztráta podkovy a její vliv na štěstí člověka však může mít mnohem prozaičtější vysvětlení. Okovat koně dříve nebyla zrovna levná záležitost. Kdo na to tedy měl, byl šťastný. Ovšem pokud ji něčí kůň na cestě ztratil…

Čtyřlístek

Jetel čtyřlistý, kluk jistý! Pamatujete si toto pořekadlo, které jste si opakovaly, zatímco jste jako malé slečny hypnotizovaly trávník? Už jen samotný jeho nález mezi trojlístky znamená štěstí, protože to není nic snadného.

Čtyři lístky mají symbolizovat čtyři přírodní živly (oheň, vodu, zemi a vzduch), ale také čtyři roční období nebo víru, naději, lásku a štěstí. Podle jedné legendy pochází čtyřlístek přímo z rajské zahrady, odkud si jej na cestě do vyhnanství odnesla Eva.

Dříve lidé čtyřlístek vkládali pod práh domu, pod postel či na okno, dnes už putuje tak maximálně do knihy. To aby se krásně vylisoval. Přesto na jeho magickou moc nezapomínáme.

Zaječí (králičí) pacička

„Kdo má v uzlíčku zaječí pacičku, ten se neztratí, smůla na něj neplatí,“ hlásá text jedné písně. V čem ale spočívá ono štěstí ukryté v tomto talismanu? Už Keltové považovali zajíce a králíky za nositele štěstí, protože díky svým norám v zemi měli údajně blíže ke komunikaci s bohy. Snad proto i královna Boudicca před bitvou pokaždé vypustila do pole králíka.

Štěstí zaječí (králičí) pacičky ale netkví jen v jejich domnělé komunikaci s bohy. Jistě nemusíme vysvětlovat, jak se množí králíci. Své by vám o tom pověděli třeba v Austrálii. A tak není divu, že se tento symbol štěstí objevoval u lidí, kteří toužili po dítěti – představoval totiž plodnost.

Že byste si také jednu pacičku pro všechny případy pořídily, ale je vám líto zvířátek? Nebojte, dnes už se vyrábí i umělé. A mají prý zaručeně stejnou účinnost. :-)

Prasátko

Mít se jako prase v žitě, kdo by se tomu bránil? Toto inteligentní zvíře bývá symbolem štěstí, plodnosti a blahobytu. Čím boubelatější tedy je, tím lépe. Člověku usnadňuje život už dlouho. Však také první zmínky o jeho domestikaci jsou 15 tisíc let staré a pocházejí z oblasti Mezopotámie a řeky Tigris.

V Egyptě bylo prase spojeno s bohem Setem, Keltové zase uctívali bohyni Moccus v podobě divokého prasete. Objevuje se ale v celé řadě dalších náboženství.

Jmelí

I když jej máme spojeno hlavně s vánoční atmosférou, štěstí nám má přinášet po celý rok. Tedy pokud jsme jím byli obdarováni a hned po Štědrém dnu neskončilo v koši. V domě má totiž zůstat až do příštích Vánoc.

Jedna stará legenda praví, že kdysi bylo jmelí plnohodnotným stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech prý ale použili stejný strom k výrobě kříže Římané, aby jej na něm ukřižovali. Jmelí se proto hanbou zmenšilo na keříky, které žijí z jiných stromů. Přináší však dobro každému, kdo pod ním projde.

Staroindické básně mají jmelí  za kouzelné proutí.

Druidové používali jmelí, mimo jiné, také pro zažehnávání válek, hladomorů, krupobití či zlých duchů.

Kvůli umocnění čarovné moci se jmelí utínalo zlatými srpy, pravděpodobně proto se dodnes pozlacuje.

Máte doma některý ze symbolů štěstí?

Možnost%
Ano! A věřím v jeho magickou moc.42,1
Ano, ale jen proto, že jsem jej dostala.31,6
Ne, ale mám v plánu nějaký si pořídit.10,5
Ne, nevěřím v ně a ani se mi nelíbí.5,3
Ne, štěstí mi nosí můj osobní talisman.10,5

Čtěte také:

   
18.03.2016 - Společnost - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] AmeA [*]

  Mám talismany * věřím * používám a dostavám informace s Vesmíru za což i zde DĚKUJI Sml49

  superkarma: 1 19.03.2016, 10:20:40
 2. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  štěstí je vzácné,je třeba ho přilákat Sml72

  superkarma: 0 18.03.2016, 19:42:30
 3. [4] mamkaJa [*]

  Na vánoce věším do každé místnosti jmelí a měním ho zase až další vánoce. A to ani nevím, že to tak má být Sml30

  superkarma: 0 18.03.2016, 10:56:11
 4. [3] Darmovzalova [*]

  Sml59

  superkarma: 0 18.03.2016, 10:50:32
 5. [2] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 18.03.2016, 09:15:04
 6. avatar
  [1] Lídy [*]

  Pěkně napsané

  superkarma: 0 18.03.2016, 09:12:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme