Rodina

Na co se bojíte zeptat: Dá se kojit se silikony a může se narodit zubaté dítě?

Je spousta otázek, které se vám v průběhu života vybaví. Některé napadnou přímo vás, jiné se rozebírají nad třetím koktejlem v baru, na další se vás zeptá vaše dítko. Jednu věc však mají všechny tyto otázky společnou: Neznáte na ně odpověď a stydíte se zeptat svého gynekologa.

born

„Tolik otázek a tak málo, málo času... Ale co když se na některé dotazy (i když by vás odpovědi skutečně zajímaly) jednoduše zdráháte zeptat? I od toho jsme tady, milé čtenářky, abychom se ptali a zjišťovali choulostivé informace za vás.

Lze kojit se silikonovými prsy?

 • ANO

S chirurgicky zvětšovaným poprsím se kojit dá, ale studie jasně ukatují zvýšený výskyt problematické laktace u žen s prsními implantáty. „Silikonovými prsy stoprocentně kojit lze, ale... s problematickou laktací jsem se za celou dobu své praxe, což je přes tisíc operací, nesetkal, pokud jde o augmentaci, tedy zvětšení prsou. Jde-li o modelaci či redukci, záleží na technice, kterou daný chirurg používá a kolik nechá prostoru pro průtok mléka. Tam tedy v mizivém procentu dojít k potížím může, ale jak říkám, záleží na technice a šikovnosti chirurga,“ řekl nám k tomuto problému plastický chirurg Jan Měšťák.

Proč jsem během těhotenství chlupatější?

 • HORMONY

Během těhotenství nejen krásně houstnou vlasy, ale (k nelibosti nastávajících maminek) se často objevuje i ochlupení na bradě, horním rtu, pažích, ňadrech i na břichu a zádech. A za všechno zase mohou hormonální změny. Jedinou útěchou těhulek zůstává, že jsou chloupky většinou velmi jemné a do půl roku po porodu samovolně zmizí.

Může se mi narodit miminko se zuby?

 • ANO

I když se to může zdát jako fantazijní výplod scénáristy hollywoodských béčkových hororů, některé děti se opravdu se zuby narodit mohou. Jedná se o takzvaný laktační chrup, který obvykle do třiceti dnů vypadá - většinou se však odstraňuje už v porodnici kvůli komfortu matky při kojení a také aby dítě vypadlý zoubek omylem nespolklo. Nepředstavujte si však dětská ústa plná řezáků, milé ženy-in, laktační zuby se vyskytují velmi zřídka a většinou jen dva až tři.

Je větší pravděpodobnost, že budu mít dvojčata, když otěhotním v létě?

 • ANO

Ze statistik skutečně vyplývá, že se matkám, které otěhotněly v letních měsících, narodila dvojčata s trochu vyšší pravděpodobností, než je tomu u zbývajících ročních dob. Důvod je zatím stále nejasný, i když existují domněnky, že za vše může sluneční svit. Ten u žen stimuluje tvorbu hormonu FSH, který zvyšuje pravděpodobnost vícečetného porodu.

Zvýší stoj na hlavě po milování šanci, že otěhotním?

 • NE

I když věřím, že by mnohé z vás byly schopné pro otěhotnění udělat téměř cokoli, bohužel neexistují žádné doklady o tom, že si stojem na hlavě jakkoli pomůžete. Akrobatické prostocviky si proto ponechejte raději na samotné milování a po něm se věnuje už jenom zaslouženému odpočinku.

Mohu mít i já poluční sny?

 • ANO

Ačkoli se nejedná o poluci jako takovou a pravděpodobně nezašpiníte povlečení jako váš chlupatější protějšek, ani ženám se nevyhýbají noční orgasmy. V jednom z výzkumů potvrdilo orgasmy během spánku 90 % mužů a celých 40 % žen. Takže sladké sny, milé dámy...

Je mi pubické ochlupení k něčemu jinému než ke zlosti?

 • ANO

Ačkoli se objevují hypotézy, že je ochlupení určeno k ochraně intimních partií, zůstává otázkou, jak a před čím by nás mohl chomáček chloupků uchránit. Nejpřesvědčivěji se tak jeví úvaha, že pubické ochlupení, stejně jako chlupy v podpaží, chytá feromony zodpovědné za sexuálně přitažlivý pach. Nevýhodou zůstává, že chytá i všechna ostatní aroma. I když existují takové vášnivé ženy...

Můžu počít z preejakulační tekutiny?

 • NE

Preejakulát, neboli takzvaná kapka, je výměšek Cowperových žláz, sloužící k promazávání močové trubice, aby ji nachystala pro výron spermatu. Testy prokázaly, že preejakulát spermie neobsahuje, nemůže tudíž způsobit otěhotnění. Nicméně jisté riziko nechtěného miminka u „suchého“ sexu přece jen existuje, protože se v močové trubici mohou vyskytovat ojedinělé spermie jakožto pozůstatek nedávné ejakulace.

Existuje posmrtná erekce?

 • ANO

I když to zní jako naprostá fáma z pera scénáristů pornografických snímků, je to tak. U mužů, kteří po smrti leží tváří dolů, způsobí nahromaděná krev posmrtné ztopoření penisu. A pak že: Odpočívej v pokoji.

Proč mě tak svědí zadek?

 • PODRÁŽDĚNÁ POKOŽKA

Potíž zvaná pruritus (svědění konečníku) trápí značnou část populace, a to zejména v noci. Za všechno může pokožka v oblasti konečníku, která je podrážděná produkty trávení ve stolici a způsobuje svědivý pocit. Řešení je jednoduché: neškrábat se (aby se pokožka více nedráždila) a používat vlhčený toaletní papír. Pokud však svědění neustává, zajděte k lékaři - můžete mít hemeroidy, plísňovou infekci nebo lupénku!

Zdroj:
LEYNER, Mark; GOLDBERG, Billy - Proč muži po sexu usínají?, Fragment, Praha: 2007

Čtěte také...

   
20.05.2011 - Těhotenství a porod - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [4] drobek [*]

  linde — #1 Stojku na hlavě mi doporučil lékař přesně z toho důvodu... a tvářil se, že nežertuje Sml80

  superkarma: 0 21.05.2011, 12:29:02
 2. avatar
  [3] bonda [*]

  Já jsem nestála na hlavě, ale vystrčila jsem zadek v kleče, aby sklon pánve byl opačný a semeno teklo dál do vagíny a ne ven. Ověřeno, syn je důkazem

  superkarma: 0 20.05.2011, 14:38:09
 3. [2] funnka [*]

  linde — #1 taky mě napadly roupi

  superkarma: 0 20.05.2011, 10:07:40
 4. avatar
  [1] Linde [*]

  hezky udělaný fofrkurz pro zvídavé Sml30. A docela na úrovni. Jen bych malinko namítla u dvou bodů své postřehy - ohledně stoje na hlavě po milování - myslím, že pokud by měl partner línější spermie, či odcházela ovulace, stojem na hlavě či podložením pánve bych urychlila spermiím cestu o nějaký ten půlden k cíli, alespoň se domnívám, že tím nic nepokazím a šanci - byť nepatrně zvýším, aby vše nevyteklo venSml58.

  A ke svědění kolem zadku - první, co mně napadlo,byly roupi, hned po přečtení části o nočním svědění, případně zapařeníSml16...lupénka či plíseň se mi až tak obvyklá nezdáSml80.

  1. na komentář reaguje funnka — #2
  2. na komentář reaguje drobek — #4
  superkarma: 0 20.05.2011, 09:46:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme