Pro mnoho čtenářek bude asi poměrně překvapivé konstatování, že ženy mnohem lépe než muži využívají jako zdroj energie tuky.


Přestože stravovat sebe a svá dítka dle doporučení RNDr. Petra Fořta, CSc. není rozhodně záležitostí jednoduchou, natož pak jednoznačnou, bývají jeho publikace čtenářskou či spíše strávnickou veřejností oblíbeny. Mnoho osob, které se při nákupech potravin neřídí pouze svými chuťovými pohárky a neváhají se pustit i do podrobného studia složení výrobku uvedeného na obale, oceňují na panu Fořtovi jistou dávku odvahy a neotřelý způsob formulování výživových doporučení. Autorovy hrátky s výživářským ohněm pěkně ilustruje odhodlání jít proti v ČR zaběhnutým stravovacím doporučením a la „Pijte mléko, budete mít zdravé kosti“ aneb bez hektolitrů mléka a mnoha tun mléčných výrobků zkonzumovaných v dětství váš potomek jistě bídně zhyne! 

 

Co se dozvíte v nové knize, příznačně nazvané „Tak co mám jíst?“

Fořtova nejnovější publikace je tentokrát velice obsáhlá, autorovy příznivce jistě potěší 424 stran čtivého a informacemi nabitého textu, který vás provede prakticky vším, na co si zvídavý čtenář vzpomene: Problematikou příjmu jednotlivých živin, metabolickou typologií, prospěšnými a spornými potravinami, dále se zastaví u stravy těhotných a kojících, neopomene zmínit ani výživu dětí a seniorů. Tím výčet kapitol zdaleka nekončí, co by to bylo za knihu o výživě bez mnoha stran o obezitě a dietních doplňcích. Zajímavé jsou i kapitoly věnované hygieně potravin a potenciálně rizikovým látkám. Publikace se dokonce lehce otře i o používání teflonu a mikrovlnných trub. Závěr čítá souhrn několika základních obecně platných stravovacích doporučení.

Nečekejte však, že s poslední přečtenou stanou budete definitivně vědět, jak na to! S jistotou však vědět budete, jak na to nejít.

 

Doporučení pro ženy

Pominu-li specificky ženské kapitoly věnované výživě v mateřství a stravovaní nejmenších, určitě čtenářky osloví poznatky autora zaměřené na to, proč by měly ženy jíst jinak než muži. Něžné pohlaví má dle pana Fořta ubrat na spotřebě bílkovin, a to především masa, neboť na rozdíl od mužů nemají ženy tak vyvinutou schopnost budovat z bílkovin svalovou hmotu. Naopak, spíše prý z přebytku proteinů tloustnou!
Co bude však pro mnoho čtenářek překvapivé, je konstatování, že ženy mnohem lépe než muži využívají jako zdroj energie tuky. Diety omezující jejich příjem na minimum vám tak mohou přivodit dokonce značné zdravotní problémy. Nejenže se autor zaměřuje na rozdíly v ženském a mužském stravovaní, jde dokonce tak daleko, že ideální výživové zvyklosti každého z nás mají být přísně individuální. Odvíjet by se měly nejen od pohlaví jedince, ale též i od jeho krevní skupiny, zdravotního stavu, věku, charakteru povolaní a případné sportovní aktivity.

Dalším pro čtenářky atraktivním tématem je kapitola nazvaná „Obezita a strava“. Namátkou zmiňuji například doporučení, čeho se vyvarovat v průběhu redukce hmotnosti. Světe div se, neboť v prvním bodě autor varuje před nadbytečnou konzumací vlákniny (více než 30 g denně, včetně té, jež je obsažena v nejrůznějších potravinových doplňcích)! Jako nejvhodnější „vlákninový“ doplněk stravy se dle knihy jeví vláknina ovesná a jitrocelová (Psyllium). Fořt též doporučuje souběžné užívání probiotických bakterií (např. Laktobacill).

Neméně zajímavé jsou na základě jedné studie publikované poznatky, které upozorňují na vztah mezi konzumací mléka a obezitou. A to pozor, včetně nízkotučného! Na vině prý totiž není až tak mléčný tuk, ale kasein a další proteiny v tomto nápoji obsažené.

 

Ukázku z knihy (celých 10 stran textu) naleznete na internetových stránkách nakladatelství odborné literatury Grada  ZDE.

 

Takže - na co Petr Fořt ve své nové knize zapomněl? Odpověď je jednoznačná! Přestože řekl v podstatě vše, zase nemám onen zázračný a jednoznačný návod, co jíst a co ne, abych byla zdravá, štíhlá, krásná a velice, velice dlouhověká. Jenže autor není podvodník a dobře ví, že žádné takové jediné správné univerzální doporučení neexistuje. A kdo to tvrdí, je přinejmenším podezřelý!

Reklama